Otsikon vielä toistaen, haluaisin kuulla mielipiteitä.
Oma asiani on kyllä, mutta teidän mielipiteitä,ennen kuin joku rupee mäkättämään.
Imettänyt olen nyt 8,5kk.
Kysymys kuuluu, lopetanko kokonaan, vai vähennänkö muutamaan kertaan päivässä?
Syynä se että jatkan koulua, koska olen näitä ns. 18-v teini äitejä, joilla jäi koulut kesken.
Ennen kuin joku alkaa taas motkottamaan,(tämä ei kyllä liity aiheeseen,mutta...) en laita lastani yleiseen hoitopaikkaan, enkä isovanhemmillekkaan vaan jää isän kanssa kotiin.
Kun eihän lapsi saa enää mitään niin tärkeää äidinmaidosta, mitä alussa? Eikä yöllä herää syömään.
Haluan lapselleni vain parasta, imetys onnistuu vieläkin loistavasti. :)
Oma asiani on kyllä, mutta teidän mielipiteitä,ennen kuin joku rupee mäkättämään.
Imettänyt olen nyt 8,5kk.
Kysymys kuuluu, lopetanko kokonaan, vai vähennänkö muutamaan kertaan päivässä?
Syynä se että jatkan koulua, koska olen näitä ns. 18-v teini äitejä, joilla jäi koulut kesken.
Ennen kuin joku alkaa taas motkottamaan,(tämä ei kyllä liity aiheeseen,mutta...) en laita lastani yleiseen hoitopaikkaan, enkä isovanhemmillekkaan vaan jää isän kanssa kotiin.
Kun eihän lapsi saa enää mitään niin tärkeää äidinmaidosta, mitä alussa? Eikä yöllä herää syömään.
Haluan lapselleni vain parasta, imetys onnistuu vieläkin loistavasti. :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos kaikki sujuu hyvin, miksi lopettaa? Äidinmaito on edelleen mitä loistavinta, helpointa ja edullisinta ravintoa lapselle. Eräs imettämiseen liittyvistä väärinkäsityksistä on se, että se on joko tai; tissi suussa koko ajan tai sitten ei lainkaan, mutta näin ei tarvitse olla.
Jatka opintojasi kaikessa rauhassa, imetä kun palaat lapsen luokse. Maidontulo tasoittuu hyvin pian sopivaksi uuteen tilanteeseen. Aluksi voit vessassa pumpata päällimmäiset vessassa, vältä kuitenkin lypsämistä, koska se kiihdyttää maidontuotantoa.
Imetys on muuten ihan paras tapa päästä pienen lapsen kanssa taas yhteyteen eron jälkeen! Siinä rauhoittuu sekä äiti että lapsi ja turha kiukuttelu, jota muuten usein ilmenee, jää pois.
Onnea opintoihin!
Mikä kitinä?
Ei meillä mitään kitinää koskaan ole ollutkaan vaikka korviketta käyttää
korvikkeesta?
Tee niinkuin sinusta hyvälle tuntuu. Onhan pari kertaakin päivässä mukavaa yhdessäoloa lapsen kanssa ja varmasti rauhoittaa noita erokitinöitä, jos imettää. Ihanaahan olisi, jos voisi imettää melkeinpä sinne saakka, että pääsee suoraan tavis maidolle. Mutta jos sinusta tuntuu, että tämä oli tässä niin sitten lopettelet pikkuhiljaa. Todella moni lähtee töihin ja lopettaa imetyksen vanhempainvapaan päätyttyä. En minäkään olisi jatkanut imetystä, jos töihinlähtö olisi kutsunut.
teitä nykyajan imetys intoilijoita!! Meillä on vähän vajaa vuoden ikäinen tyttö ja lopetin imetyksen viikko sitten, ja se tapahtui ihan kertaheitolla. Tuntuu, että sen jälkeen yöt tulleet paremmaksi ja viihtyy paljon paremmin muidenkin seurassa kuin äidin, kun ei ole sitä tissin himoa jatkuvasti. Sanokoot tissi-intoilijat mitä vaan, mutta itse olen sitä mieltä, että vuoden imetys, samoin kuin 8,5 kk:n imetys ovat oikein hyviä suorituksia. Meilläkin lapsi menee jo elokuussa hoitoon, ja uskon kyllä, että sielläkin alkaa sujua paremmin, kun ei tarvi koko päivää oottaa, että millon taas pääsee tissille. Se on vain tosiasia, että lapsien on aika jossain vaiheessa luopua vahvasta symbioosista äitiin ja alkaa itsenäistyä. Yksi askel tähän on ehdottomasti rinnasta vierrottaminen...kyllä hoitoonmeno on varmasti helpompaa, kun lapsi ei enää saa rintaa.
Kukin päättää ihan itse asiansa ja hyvä niin. Mutta kummaa on, että täällä riittää sinunkaltaisiasi, jotka nimittelevät toisenlaisen ratkaisun tehneitä "tissi-intoilijoiksi" ja lupaavat, että kaikki on "varmasti helpompaa", kunhan imetys loppuu. Kuka tässä oikein intoilee?
Symbioosista luopuminen kyllä on paikallaan aikanaan, mutta tuskin kannattaa kovasti vielä murehtia, jossa alle vuosikas on kiinni äidissään. Meillä ei kyllä ollut mitään ongelmaa, vaikka imetys jatkui hoitoonmenon jälkeenkin.
Ja lämpimät onnittelut nimimerkille freijd. Hänellä on näköjään ollut onni saada maailman ensimmäinen ja ainoa lapsi, joka ei koskaan kitise! Hieno homma!
Enpä ole kovin montaa 18 vuotiasta kuullut, jotka olisivat imettäneet noin pitkään! Kyllä on ollut vastuuntuntoinen, eikä "teininrääpäle" joka alusta asti korvikkeella, ja voi heitellä hoidosta hoitoon. Vaikeampaahan se on jättää tissilapsi hoitoon!
Unohtui kysyä, onko ollut täysi-imetyksellä sitten koko ajan vai miten?
Suosittelisin jatkaa imettämistä vielä silloin kun se aikatauluihinne sopii. Ei lapsi ravitsemuksellisesti siitä rintamaidosta enää paljoa saa, mutta vasta-aineiden takia se edelleen on hänelle hyväksi. Siihen kuitenkin riittää jo esimerkiksi aamuin-illoin imetys tai vaikka vai kerran päivässä, eli ei tietenkään tarvitse olla koko ajan tissillä. Jopa, jos joskus jää joku päivä väliin kokonaan, niin sekään ei imetystä lopeta tai häiritse.
Oma asiasihan tuo toki on. Miksi silti lopettaa, jos se kerran kätevästi onnistuu ja on tunnetusti edelleen lapselle tärkeä aine.