"Ahvenanmaalaiset ovat Suomen suurimpia nettosaajia. Jokaista saariston asukasta kohti valtio luovuttaa kirstustaan 11 737 euroa erilaisina toimintamenoina ja tulonsiirtoina. Takaisin tulee verotuloina vain 7 803 euroa."
Olisiko parempi, että Ahvenanmaa hoitaisi itse itsensä ?
Oma verotus Ahvenanmaalaisille
11
460
Vastaukset
- jokunen vaan
Ja kuinka paljon valtio luovuttaa maahanmuuttajille ja mustalaisille ja sociaalitapauksille suomessa? Kuinka paljon niistä "penneistä" tulee talaisin? Eikö olisi parempi ett ne hoitaisi itse itseensä!
- ihmettelee tätä
Ahvenanmaalaisetko verrattavissa sosiaalitapauksii ja muihin säälittäviin avuntarvitsijoihin?
- iuhggtfl
Lappi?
Ahvenanmaalla keskustellaan oman verotuksen mahdollisuudesta, mutta kun asia on otettu esille ent. pääministerin Matti Vanhasen ja Jyrki Kataisen kanssa, on vastaus ollut tyly ei. Eli täällä haluttaisiin asia ainakin selvittää, mutta siellä mantereella asiaan on ainakin tähän asti suhtauduttu hyvin kielteisesti.
- Ihmettelee tätä
Oletko sinä "iuhggtfl" nimimerkillä esiintyvä edes koskaan käynyt pohjoisessa? Lapissa on elämä on ihan toista
mitä esimerkisi Ahvenanmaalla. Jo luonto, ilmasto ja pitkät matkat tekevät elämästä vakeampaa ja se maksaa.
Sitä en käsitä miksi aina vedätte esiin Lapin onko se ongelma teille hurreille vai mikä siinä on?
Lapissa sentään ihmiset ovat samanarvoisessa asemmassa keskenään, mutta Ahvenanmaalla eriarvoistetaan kansalaisiamme törkeästi ja onko se sitä kuuluisaa ruotsalaista hyvätahtoisuutta? - iuhggtfl
Ihmettelee tätä kirjoitti:
Oletko sinä "iuhggtfl" nimimerkillä esiintyvä edes koskaan käynyt pohjoisessa? Lapissa on elämä on ihan toista
mitä esimerkisi Ahvenanmaalla. Jo luonto, ilmasto ja pitkät matkat tekevät elämästä vakeampaa ja se maksaa.
Sitä en käsitä miksi aina vedätte esiin Lapin onko se ongelma teille hurreille vai mikä siinä on?
Lapissa sentään ihmiset ovat samanarvoisessa asemmassa keskenään, mutta Ahvenanmaalla eriarvoistetaan kansalaisiamme törkeästi ja onko se sitä kuuluisaa ruotsalaista hyvätahtoisuutta?Olen käynyt Lapissa montakin kertaa ja tunnen ihmisiä ympäri Lappia useita; kuten myös Ahvenanmaalla. Kummassakin paikassa minulla on ilmaiset majoitukset, koska ihmiset ovat tarjonneet majoitusta aina kun menen. Niin ja sama juttu ympäri Suomea; aina olen tervetullut jne.
En ole hurri vaan paljasjalkainen helsinkiläinen, jonka mielestä tuollainen asia on yksi hailee. Siis koko maa toimii, meni nyt rahaa sitten kuinka paljon tahansa.
On sullakin murheet.
P.S. Et vastannut kysymykseeni eli kuinkas paljon rahaa Lappiin syydetään per nuppi? Ihmettelee tätä kirjoitti:
Oletko sinä "iuhggtfl" nimimerkillä esiintyvä edes koskaan käynyt pohjoisessa? Lapissa on elämä on ihan toista
mitä esimerkisi Ahvenanmaalla. Jo luonto, ilmasto ja pitkät matkat tekevät elämästä vakeampaa ja se maksaa.
Sitä en käsitä miksi aina vedätte esiin Lapin onko se ongelma teille hurreille vai mikä siinä on?
Lapissa sentään ihmiset ovat samanarvoisessa asemmassa keskenään, mutta Ahvenanmaalla eriarvoistetaan kansalaisiamme törkeästi ja onko se sitä kuuluisaa ruotsalaista hyvätahtoisuutta?En ole koskaan Lapissa käynyt, mutta en ole Lapista mitään kirjoittanutkaan. Mutta voisiko joku vastata, miksi mantereella vastustetaan Ahvenanmaan omaa veroitusta? Matkat saaristossa eivät ole nekään helppoja eivätkä halpoja.
- hmettelee tätä
iuhggtfl kirjoitti:
Olen käynyt Lapissa montakin kertaa ja tunnen ihmisiä ympäri Lappia useita; kuten myös Ahvenanmaalla. Kummassakin paikassa minulla on ilmaiset majoitukset, koska ihmiset ovat tarjonneet majoitusta aina kun menen. Niin ja sama juttu ympäri Suomea; aina olen tervetullut jne.
En ole hurri vaan paljasjalkainen helsinkiläinen, jonka mielestä tuollainen asia on yksi hailee. Siis koko maa toimii, meni nyt rahaa sitten kuinka paljon tahansa.
On sullakin murheet.
P.S. Et vastannut kysymykseeni eli kuinkas paljon rahaa Lappiin syydetään per nuppi?Jos noin tuttu olet lappalaisten kanssa niin jo sinä tiedät heidän oloistaankin jotain?
- Ihmettelee tätä
ahvennainen kirjoitti:
En ole koskaan Lapissa käynyt, mutta en ole Lapista mitään kirjoittanutkaan. Mutta voisiko joku vastata, miksi mantereella vastustetaan Ahvenanmaan omaa veroitusta? Matkat saaristossa eivät ole nekään helppoja eivätkä halpoja.
Tietysti asiasta pitää kysyä niiltä päättäjiltä?
- iuhggtfl
hmettelee tätä kirjoitti:
Jos noin tuttu olet lappalaisten kanssa niin jo sinä tiedät heidän oloistaankin jotain?
Et siis tiedä.
- Kokoomuksen
politiikkaan kuuluu että rikkaita tuetaan köyhien kustannuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806992Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816313Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532502Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant592183Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141502
- 1981240