Olen ostanut Chevrolet Cruze 16.4.2010, 4-ov LT 2,0 Diesel 110kW MT5 ja kulutus luvattu kaupungissa 7,0l/100 km, mutta valitettavasti en itse ole päässyt tähän lukemaan mitenkään, vaikka kuinka rauhallisesti ajan autoa. Auto kuluttaa 9,0l/100 km. Auto on ollut Autoliikkeessä kaksi kertaa tarkastuksessa, mutta ajotietokone ei ole ilmoitanut vika koodia, niin Autoliike sanoo, että autossa ei ole mitään vikaa. Autoliike ei ota mitään vastuuta asiata ja eikä myöskään Maahantuoja. Heidän kummankin mielestä tämä kahden litran heitto kulutuksessa on ihan normaalia. Tämä on minun ensimmäinen Diesel auto, kaksi edellistä oli Bensa koneella, mut niillä autoilla pääsin aina kaupunki kulutuksissa kerrottuihin arvoihin. Tällä autolla en pääse mitenkään. Onko kukaan tällä palstalla ostanut tätä mallia, mitenkä auton kulutus on teillä ollut? Onko kellään tutulla tämä auto ja miten heillä on auton kaupunki kulutus?
Ahdistaa......!!!!!
Ahdistaa......!!!!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
a) et osaa ajaa autolla
b) kulutus mitattu väärin
Oletko mitannut kulutuksen tankkauksista vai onko lukema ajotietokoneesta? Itse ajan isommalla bensa-autolla (TSI) n. 7 litran kaupunkikulutuksella. Voisiko olla ettet osaa hyödyntää moottorin vääntöä kuten pitäisi.
Olen mitannut itse, tankkaan aina auton tankin täyteen, saan siitä laskettua auton kulutuksen. Tankkaan aina samalla asemalla ja samalla lailla. Auton ajotietokone ei näytä yhtään oikeaa lukemaa. Esim. Ajotietokone näyttä 7,7 kulutukseksi, niin oikea olisi 8,9l/100 km, omien laskujen mukaan. Ajan alhaisilla kierroksilla, kiihdyn nopeasti siihen nopeuteen mitä ajan ja vaihdan vaihteelta 2 vaihteelle 4 sekä olen pitänyt myös tasaista nopeutta mahdollisimman suurella vaihteella. Vaihdan vaihteen aina alle 2000 kierrosta.
tankillinen on turhan lyhyt matka seurata kulutusta - tankkausvirhettä tulee helposti monta litraa.
http:/www.tankkaus.com helpottaa kulutuksen seurantaa. Samalla voit vertailla kulustasi muiden toteutuneisiin kulutuksiin.
Tuntuu moinen kulutus aika hurjalta. Itselle tulossa sama auto elo-syyskuussa ja valitsin dieselin kun ajattelin hiukan säästää polttoainekuluissa. Sinun autohan on melko uusi ja kulutus varmaaan pienenee ajan kanssa. Mikäköhän kuluttaja-asiamiehen kanta on, voiko mainonnan ja todellisen kulutuksen välillä ollla litrakaupalla eroa ? Kattelin tankkaus.com tietoja näytti olevan seitsemän litran hujakoilla keskikulutukset, mikä sekin on mielestäni nykyaikana aika paljon.
Kuten sanoit, että eka dieselauto.
Voiko olla että ajat autoa kuten aiemmin bensakoneisia eli ajat liian isoilla kierroksilla.
Toinen seikka on auton uutuus, ajokilometrien myötä kulutus voi pudota aika radikaalistikin.
Ilmoitukset on suuntaa antavia eikä välttämättä todellisuuden kanssa tekemisissä.
Minkä singerin moottori tässä on ??
Pidätkö ilmastointia päällä?
Näillä keleillä ainakin minun on pakko pitää ilmastointia käytössä jatkuvasti ja se kyllä tuntuu kulutuksessa.
Taajama-ajossa kulutus voi hyvinkin lisääntyä parikin litraa helteellä!
kun olet saanut kärryn sisääajettua. Mun Skodalle luvattiin vaikka mitä nyt vedetty yli 30 tonnia ja vielä kuluttaa pari litraa päälle luvatun . Mut elämä on kallista. Noilla kulutuksilla ooo vit'' väli'ä. Litra sinne tänne ei tee mitään koko autoilun laskussa. Autoliikkeiden kusetusta vaan että jengi menis halpaan ja vaihtais nopeammin.. uuteen.