Asunnossa on 30°C lämmintä ja sillä on kokoa 100m2. Tällä hetkellä asunnossa ei voi tehdä mitään kun kaikki nostaa huoneen lämpötilaa ja ulos ei tee mieli mennä kun siellä on 32°C, eikä siellä edes tuule.
TV:tä ei voi katsoa, kun se ja digiboksi lämmittävät huonetta 350w edestä. (Kyseinen tv vie poikkeuksellisen paljon sähköä)
Kannettavantietokoneen tuulettimet huutavat ja sen kuori on niin kuuma ettei siihen viitsisi koskea, normaalisti kone tuntuu lähes kylmältä käytössä.
Musiikkia ja radio voi kuunnella MP3-soittimella Jee jee
Onko mitään edullista ja taloudellista tapaa pitää kerrostaloasunto viileänä hellepäivänä? Apu asunnon viilennykseen olisi nyt paikallaan
Edullinen ja taloudellinen viilennys kerrostaloon?
8
3857
Vastaukset
- viilempäää
asennettu ikkunoiden Väliin. Se auttaa
- 2Hot
Valkoisia ja hopeita kaihtimia löytyy jo, mutta ajattelin vähän tehokkaampia vaihtoehtoa, jolla lämpötilan saisi lähemmäksi 24°C
- LTR-3
2Hot kirjoitti:
Valkoisia ja hopeita kaihtimia löytyy jo, mutta ajattelin vähän tehokkaampia vaihtoehtoa, jolla lämpötilan saisi lähemmäksi 24°C
Ostat vaikka tollaisen delonghi ilmastointilaitteen niinkuin tossa yhdessä viestissä myydään, sitten teet makuuhuoneen tuuletusikkunaan reijän poistoputkelle ja viileää riittää:)
Talveksi rakennat reijän paikalle siistin tulpan vaikka saunasatusta tai vastaavasta uretaanilevystä reikään sopiva kiekko ja siihen vähän isompi lautasventtiilin lautanen kiinni prikalla ja mutterilla. - RUUTU:::.?????
LTR-3 kirjoitti:
Ostat vaikka tollaisen delonghi ilmastointilaitteen niinkuin tossa yhdessä viestissä myydään, sitten teet makuuhuoneen tuuletusikkunaan reijän poistoputkelle ja viileää riittää:)
Talveksi rakennat reijän paikalle siistin tulpan vaikka saunasatusta tai vastaavasta uretaanilevystä reikään sopiva kiekko ja siihen vähän isompi lautasventtiilin lautanen kiinni prikalla ja mutterilla..
sellaisille voisi olla sosiaalista kysyntää kun mitään reikiä ei enää saa tehdä
Eli olisi valmiiksi tehty reikä tuuletusruudussa ja talveksi voisi vaihtaa tavallisen tuuletusruudun tilalle takaisin
.
- viileeetääää
Minä ostin tuollaisen
http://www.louistools.de/catalog/product_info.php?cPath=247_70_524&products_id=1913&osCsid=4hmnsrksev194e5cmllfqfmtsts8mjlg
ja nyt ei ole enää kuuma, perkele. - viilentäjä2
Kyllä se ilmalämpöpumppu on ainoa keino viilentää tehokkaasti. Itsellä on mitsun ge 35,viilentää 3.5 kw. Sisäyksikkö parvekkeen oven päällä ja ulkoyksikkö parvekkeella,pari senttiä lattiasta,niin ei näy. Lupaa ei ole,mutta ei ääntäkään paljon kuulu. Jos naapuri valittaa turhasta,rupeen grillaamaan rasvaisia makkaroita parvekkeella sähkögrillillä joka ilta,naapuri on kasvissyöjä.
- 2Hot
Kuinka paljon halvemmaksi ilmalämpö pumpulla asunnon viilennys tulee kuin tavallisella siirrettävällä ilmastointi laitteella? Saako kerrostalossa, joka on kaukolämpö verkossa mitään hinnan alennusta siitä että, kotoa löytyy ilmalämpö pumppu?
- ilpillä
2Hot kirjoitti:
Kuinka paljon halvemmaksi ilmalämpö pumpulla asunnon viilennys tulee kuin tavallisella siirrettävällä ilmastointi laitteella? Saako kerrostalossa, joka on kaukolämpö verkossa mitään hinnan alennusta siitä että, kotoa löytyy ilmalämpö pumppu?
ILP on siinä mielessä parempi, että sen kanssa ei tarvitse tyhjennellä kondenssi vesi pönttöä (halpojen jäähdyttiemien ongelma) eikä tarvitse ihmetellä myöskään, miten 1) sen kuuman lauhde ilman (jäähdyttimet pukkaa persiistään ulos 100 l/s yli 50°C ilmaa) saa järjestettyä pihalla ja mistä saadaan vastaava määrä korvaus ilmaa.
Siirrettävien laitteiden todellinen jäähdytys teho onkin luvattua/nimellis tehoa pienempi, koska kämppään tulee lämpöä korvaus ilman mukana se poisto ilma putki on kanssa aika tehokas lämmitys patteri. Nämä syövät helposti kolmanneksen laitteen nimellis tehosta.
Yhtiöltä on sitten turha mitään hyvityksiä odottaa. Ei kerros taloa ole paljoa järkeä ilma lämpö pumpulla lämmittää, kun näin tehty lämpö maksaa 10/3 = 3,3 c/kWh ja kauko lämmöstä peritään jotain 4-5 c/kWh. Tulee piiiiitkä takaisin maksu aika investoinnille.
Mutta ilma lämpö pumpuilla tuppaa hinnat (asennettuna) olemaan 1500-2000 € ja tämä on aina perus hinta = asennus puu seinään ja läpi vienti suoraan sisä yksikön takaa. Kerros talossa saattaa hyvin äkkiä tulla tonni lisää hintaa, kun pitää porata reikä elementtiin ja tulee muutenkin pitemmät putki vedot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937748
- 403722
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021876- 241160
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321013Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31772Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o268703