Osaisiko joku sanoa että miten nykyään tehdään ennen synnytystä suolentyhjennys..siis onko muuta vaihtoehtoa kuin vesiperäruisku,pystyykö jollain suun kautta otettavalla lääkkeellä tyhjentämään niin ettei synnytyksessä tulisi p...aa? Tiedän kyllä että kätilöt ovat tottuneet kaikkeen,mutta viime synnytyksessä kuitenkin hävetti kauheasti se että tuli p...kat siihen pöydälle.Kiitos asiallisista vastauksista:)
suolen
tyhjennys
5383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis joo. ei ole muuta tapaa, kuin se vesiperäruisku, joka mullekin annettiin. mutta silti ne p....t vain tuli pöydälle. Ja niin tulee varmasti suurimmalle osalle synnyttäjistä. eiköhän ne kätilöt keskity enemmänkin siihen vauvaan. Vaikka itseähän se enemmän häiritsee.
mä sain hitaan synnytyksen vuoksi kaksikin vesiperäruisketta, ja oli ne ihania. Siinä vaiheessa se vauvan pää painoi jo siihen maliin että oli helppoa kun ei tarvinut miettiä meniskö kakalle vai ei, ja supparit muutenkin rajoitti touhua ja vessassa käyntiä. eli ottakaa ihmeessä kaikki apu vastaan. Kätilöt on ammattilaisia ja tietää mikä on oikeesti hyväksi. asiat asioina. Eikä mua edes kiinnosta tuliko jakkaran alle kakkaakin, yks lysti. Niin, ja toki kannattaa syödä leseitä ja luumuja ennalta ehkäisevästi, vikat viikot niin ei tartte jänskättää sitä synnytyksen jälkeistäkin kakkaa..
Multa kysyttiin, haluanko peräruiskun ja otin sen. Itsellä oli paljon mukavampi olo sen jälkeen. Miksi et ottaisi sitä?
Itse kauhistelin myös asiaa etukäteen ja vielä sairaalassa käyrillä ollessa katsoin pussia että Eiiiiiii.. :D Mutta ei ollu edes paha!;) Se tuntuu sillonko aukasee sen "hanan" niin kylmältä nopiaa ja sitten ei se vesi tunnu miltään.. 0,5l laskee vettä suoleen mutta itselleni ei mennyt varmaa edes desiä kun lähin vain vessaan. Ei tullu pöyälle kakkoja:)
mulle annettiin liian myohaan ruiske ja jouduinkin sit heti synnytyksen jalkeen ravaamaan vessassa (eika silloin edes pystynyt pidattelemaan taysin ja maha ihan sekaisin) mieluummin seuraavan kerran kakat poydalle kun pitkin lattioita :D mut kieltamatta siina vaihessa ei sekaan tuntunut miltaan kun terve poika juuri syntynyt :)