Tykinlaukaus

amputulee

Kovin "tykkäri" minkä kaupasta sai ihan kuka vaan,oli kelta/valkokuorinen lohikäärmekuvioinen aikatulilangalla (10cm)varusteltu tykinlaukaus.Ja tämä oli jo n.1960 luvulla, vahinkoja sattui ikärajaksi tuli18v.

6

6652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tykärit takaisin

      No 80-luvulla valkokuoriset Ilotulitus oy:n tykärit oli myös todella voimakkaita. Musta pikitulilanka ja kivikova pahvikuori. Sitten kai jotkut ääliöt tunki niitä suuhunsa "kuka on kovin jätkä" mielessä. Pahaa jälkeä tuli ja asiasta oli iltapäivälehdissä. Lisäksi noilla lähti muoviset postilaatikot niin helpolla, että ne kiellettiin ja tilalle tuli styroksikuoriset pallotykärit. Ne ei mahtunu suuhun eikä postilaatikon pienestä lehtiluukusta (kanneliseen kyllä). Noitten lisäksi oli myös punakuorisia saksalaisia tykäreitä 3 eri kokoa (pieni, keski ja iso). Kiinareita oli myös useaa kokoa. Silloin kun v. 1995 nuo kiellettiin niin ei saanu kiinareiden lisäksi enää kuin jotain valkoisia tykäreitä joissa oli joko valkoiset tai siniset reunat kummassakin päässä. Tulilanka oli semmonen harmaa paperinen, joka paloi välillä tosi arvaamattomasti. Ne oli myös semmosia, että vähän ääntä ja paljon roskaa verrattuna aiempiin. Nykyään ei saa enää kunnon pommia paitti haulikonpateja, joilla kyllä kaikki romut, pullot jne. hajoaa kätevästi. Iso thunderking ja xxl-thunder on mun mielestä ainoat halvat kovaääniset pommit nykyään. Huoh...Those were the days

    • manitou

      Kansalaisaloite asian puolesta vireille!
      Tykinlaukaus muka,pitihän Voimariinikin vaihtaa Oivariiniksi..
      Ja sitten ihmetellään,ku porukka tekee omia pommeja.

      Netissä hyvät ohjeet

    • Exreemi

      ihmiset itse pilaa asiat kun käytää väärin, että pitää räjäyttää postilaatikoita ym se ei ole kenenkään etu!
      Jos joku älytön tykkäreillä ittensä teloi niin sille ei kukaan mitään ole voinu eikä voi edelleenkään heille jotka hyppivät junien alle tai ajavat rekkaa päin!

    • Anonyymi

      Oli ne kovia paukkuja ne 80 luvun valkokuoriset tykärit lähti posti laatikot su muut 🤣

    • Anonyymi

      Oletko pakolainen kun intoilet pommeista pom pom

    • Anonyymi

      Onneksi oli hetken aikaa saatavana 5g ja 10g flash ruutia sisältäviä p1 luokituksen pommeja ja niitä onkin sen verran että riittää loppuelämäksi :) yhtä kovia ellei kovempia kuin ne vanhan liiton kunnon tykärit silloin ennen muinoin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      166
      2120
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      311
      1803
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1258
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe