Bali helmi-maaliskuussa?

sh0egal

Onko kellään kokemuksia Balista helmi-maaliskuun ajoilta. Olen lukenut että se aika on ns. märkää aikaa, mutta miten on? Todellakaan ei haittaa jos lämpötila jää alle 30, mutta ihan mukavaa olisi jos aurinko paistaisi. Ja muutenkin, mitä olette tykänneet paikasta? Tarkoituksena olisi lähteä reissuun, Bangkok-Bali-Lombok. Kokemuksia, hintatasoa, shoppailumahdollisuudet, ruoka ym. tieto on kaikki tervetullutta. Kiitos :)

3

2518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viime helemikuu kierrelthiin vähin samoja maisemia, elikkä viis päivää Balilla Kuta / Legian aluhheela. sitte pariviikkua Gili Trawanganilla ja Lombokin pääsaaren kautta takas Balille, Ubudiin.

      vaikka se tosihaan sajekautta on, ei minusta kannate isommin olla huolishaan. mejän nelijänviikon aikana oli yks semmonen melekeen kokopäivän kestäny tihkusaje. parina iltapäivänä tais olla tunnin - parin räväkkä ukkoskuuro ja muuten paisto aurinko. iltasin kyllä usiasti oli rankkoja ukkoskuuroja ja salamat hakkas Lombokin vuorten seinämhiin melekeen joka ilta. kerran panin lämpömittarin terassile, justhiin semmosen kuuron jäläkheen, puolenyön maisa, ko ilima tuntu jotenki niin raikhaalta. näytti vain kolomiakymmentä sillon, niinettä semmoset kelit.

      "Ja muutenkin, mitä olette tykänneet paikasta"

      molen kierrelly jonkuverran Malesiaa, vähempi sitten Intiaa, Vietnamia ja Sri Lankaa (kuukauven verran kutaki) ja jos nuihin vertailua hakkee, niin päällimmäiseksi jää kolome kovvaa koota:
      Kallis
      ei sielä paikalliset käytä mithään semmosia palaveluja, mitä turistit. ei net syö ulukona, eivät asu hotelleisa, eiväkkä matkustele, taxila ajelusta puhumattakhaan. niinettä kaikki hinnat on sitten turistihintoja. pari hupasaa esimerkkiä: kenkäkauppias tahto heikkolaatusista Crocs - jäljitelmistä 25€ / pari. tykkäs vielä huonua ko mie vähän ihimettelin että jopaon, ko saan euroopasa aidot samhaan hinthaan ja jäljitelmät 5 €:n tietämhiin. muutaman kilometrin hevoskyyti Gilillä makso kellonajasta riippuen 70 000 - 100 000 IDR. samala rahala Intiassa tahi Vietnamissa ajelee mopon kyyvisä koko päivän ja taxilaki toistasattaa kilsaa.
      mutta nämät on ihan minun kokemuksia. joku viishaampi voipii nähä asian ihan toisin.
      Kaukana
      kyllähän Balilainen elämänmeno on kovasti omanlaistansa, eikä sitä taija muuala nähä ko Balilla mutta kaukana mikä kaukana.
      ainaskin keväälä KLM / Air France tarijosi Helsinki Pariisi Singapore reittiä 650€. son minusta kovin edullinen ja Singaporestahan pääsee sekä Denbasariin että Mataramiin.
      Kuuma
      kyllähän puhallinki yölä mukavasti viilentää mutta kyllä mie mielummin vääntelin AC-konheen kaukosäädintä. en niin hiostavvaa ilimaa ole muuala tavannu.

      vähin muita huomioita:
      hotellia ei kannatte yhtä yötä pitemmäksi varata etukätheen. mieki sain nuin matalasesonkina majapaikat suunnile puolheen siitä mitä netisä ilimottivat ja molen ihan onneton tinkijä.
      ruoka oli minunmielheen vähin liian länsimaista. en löytäny oikeen semmosia kansankuppiloita misthään. samaten ruoan hinta oli vähin järkytys. met olima ennen Balille lentua viikonverran Kuala Lumpurissa ja sielä söi jokseenki puolelahintaa sittä mitä Balilla.
      Kuta / Legian aluhheesta mie en juurikhaan tykänny. roskaset rannat, samiat veet jako sielä ei oo mithään semmosia kuppiloita, misä istuksia. tylsä paikka meikäläisele. mutta varmhaan palijon somempi semmosele bileikäsele nuorisole.
      Gilit on kiva paikka, jos vain haluaa makkoilla rannala, syä ja jua. välilä käyvvä vähän snorklaamasa. on ihan mukavat maisemat veen alla. näkyvyyttä hyvinki parikymmentä metriä. mutta aika hilijasia non tuohon vuojenaikhaan Gilit.
      Ubud oli minusta oikeen viehättävä kaupunki. ja ympäristön maisemat upeita. mutta kuuma.
      tuohon vielä linkki valokuva-albumhiin:
      http://picasaweb.google.com/salmenpertti/Indonesia#

      terkkuja:
      perapappa

    • Indonesia

      Helmi-maaliskuussa satelee, mutta lämmintä on ja kyllä aurinkokin paistaa. Bali on turistisaari, nimenomaan Kuta& sen läheiset paikat. Lombok on ok paikka, ja jos aikaa piisaa suosittelen muitakin Indonesian saaria kiertelemään (esim. Sumatra!). Hintataso on alhainen, ja yhteydet saarten välillä hyvät.

    • Gili Bali

      Helmikuussa 3 viikkoa kiertelin balia ja lombokkia ja yhden kerran satoi, silloinkin se kesti noin 15min. Tosin vettä tuli sen 15min aikana varmaan sama määrä mitä suomessa sataa koko vuodessa :)

      Gili-saaret oli muuten parasta herkkua mitä olen maailmasta löytänyt ja olen matkustellut aika paljon etenkin aasiassa. Gilillä ihania rantoja, kirkasta vettä, kaloja, kilpikonnia, ihania pieniä ravintoloita ja rauhallista menoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1564
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe