Säästämistarinoita

Alle 20v alottaja

Hiljaa hyvä tulee. Tämä pätee myös säästämisessä, kunhan löytyy tietoa, tahdon lujuutta, itsetiedostusta ja kärsivällisyyttä. Lähtökohdat vaurastumiseen ovat jokaisen osalta erilaiset, mutta kertomuksista kuulee, että jopa opintotuesta on osa pystynyt säästämään. Mikään ei kuitenkaan ole kivaa, jos eteneminen on liian suorituspainotteista eikä edistyminen tunnu juurikaan palkitsevan. Luovuttaminen ja velkaantuminen on kuitenkin pois tulevaisuuden säästömahdollisuuksilta, joten miksei aloittaa vaikka nyt?

Tähän ketjuun voi jokainen jakaa kertomuksiaan säästämisensä edistymisestä, vastoinkäymisistä tai säästämättömyydestä :) . Seuraavassa esitän oman tarinani:


Itse olen kovasti innostunut toimivan budjetin ja säästämisen mahdollisuuksista, vaikka käytännössä olen vielä tuloton "peräkammarin poika."

Perustin ensimmäisen tilini ja tutustuin hiljalleen pankkiasointiin keväällä. Säästämisestä aloin kiinnostua luettuani vähänkin Saituri-blogia.
http://saituri.org/
Blogin kirjoittaja on ollut minulle suorastaan esikuva raha-asioihin liittyvässä filosofiassa.

Saatuani isältä rahaa talkootöistä pystytinkin parempikorkoisen säästötilin, ajatuksena laittaa säännöllisesti säästöön, kun alan syksyllä opiskellessa saada säännöllistä tuloa. Vielä viime lukuvuonna kaikki mahdolliset varat ruokaan tuli äidiltä käteislainoina oman tilin puuttuessa, mutta tällä kertaa MINÄ operoin minulle suunnattuja tukia yms.

Jo viime vuoden lopulla sain laskettua, etteivät menoni olleet kovinkaan suuret, mistä optimistisuus ensi lukuvuoden mahdollisuuksiin. Oppilaitoksessa, jossa aion jatkaa tämänkin vuoden, on ilmainen asuntola, eli niiltä osin eläminen on hyvinkin edullista. Säästämisen kannalta tilaisuus on mitä loistavin minulle, jolle minkään kuluttaminen ei alkujaankaan ole ollut statuskysymys.

Vaikka näkymät säästämiseen ovatkin varsin hyvät, on vielä pidettävä pää kylmänä ja odotettava Kelan päätöstä, ennen kuin kuukausisummaa voi alkaa budjetoimaan. Takaiskujakin voi tulla, esimerkkinä tämän kesän yllättävät menot, poliklinikalla käynnin unohtumisesta seurannut rangaistuslasku, sekä kunnalle päivystysmaksu pahojen allergiaoireiden vuoksi. Lääkitys kustannettiin perheen varoilla, jotta varani riittäisivät laskujen maksuun.

Laskujeni mukaan joudun ensimmäiset opintoviikkoni toimimaan käteislainojen varassa, ennen kuin Kela on käsitellyt tukea koskevan hakemuksen. Nyt tulleiden laskujen jälkeen omia varoja jää alle 10 euroa, mutta vanhempien armeliaisuuden turvin velkaantuminen on vältettävissä.
Voi tuntua moraalittomalta, että veronmaksajien rahoja menisi myös henkilökohtaisiin säästöihini eikä vain elämiseen, mutta voi olla, että aloittamalla nyt maltillisen vaurastumisen voin tulevaisuudessa tukea seuraavaa opiskelijapolvea verojen muodossa.

Toisaalta, helppohan minun on lesoilla: enhän ole vielä itse maksanut niitä puhelin-, netti-, sähkö yms. laskuja, joita liittyy tämänkin viestin julkaisuun. Mutta itseopittua pohjatietoa ja kokemusta on nyt sen verran, että luulen voivani varautua, kun nämäkin tulevat minun maksettavaksi. Siihen mennessä täytyy jostain alkaa hakea lisätienestiä, mutta nyt tavoitteena on mahdollisuuksien puitteissa koota pesämunaa, pohjaksi edelleen tulevaisuuden säästämisiin yms. Jahka saan edelleen nostettua tulojani, voin laajentaa "salkkuani" edelleen säästötiliä tuottoisampiin kohteisiin.


Miten te olette ajatelleet talouttanne? Onko jo euro-merkkejä silmissä vai kismittääkö jokin vaikeus rahoihin liittyen?

6

1350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaurastunut.

      säästäminen kannattaa aloittaa elämäntavoista, silloin säästyy automaattisesti ja uskomattoman paljon.

      esim monista 2-10 € kk jatkuvista kuluista kertyy uskomattomia summia vuosien varrella ja kyllä ne kaikki on pois siitä tavoitellusta säästöpotista,


      eikä usko mihinkään ilmaiseen,

      muuten kannatta elää taloudellisesti ja viisaasti, tili kasvaa huomaamatta vaikkakin alussa muutaman vuoden uskomattoman hitaasti.

      älä osta nuorena muuta kun sitä mitä ilman et tule toimeen,
      ettei tule pian paikat täyteen roinaa jota heität muutossa pois.

      • nuukuri

        Itse olen pyrkinyt elämään siten, että säästän puolet nettotuloistani. Tähän on vaikea päästä, jos matkustelee, mutta tavoitteen pitääkin olla korkealla. Viimeisen 4 vuoden aikana olen saanut säästöön 45000 euroa.


      • ----

        Säästäminen on oltava luontevaa, kun ei ole tottunut leveään elämäntyyliin, ei sitä osaa kaivatakaan.
        Järkevä hankinta muutaman vuoden välein, hiukan kalliimpi vaate että on siistiä päällepantavaa, väliaikoina tarjoustuotteita.
        Hyvää musiikkia saa uskomattoman halvalla.
        Rahaa jää säästöön kun on joku ajatteluvaihe, ostaminen unohtuu.
        Tavoite, tahdon sitä ja tätä, vaikka se unohtuisikin, ja säästän 20 euroa / kk, auttaa selviytymiskamppailussa.
        Osta vaikka yksi tyynyliina joka tilistä, liinavaatteita on kohta varasto, köyhän rahoissa on 7 euroa paljon.


      • asjdhgdjkdlskajfka
        ---- kirjoitti:

        Säästäminen on oltava luontevaa, kun ei ole tottunut leveään elämäntyyliin, ei sitä osaa kaivatakaan.
        Järkevä hankinta muutaman vuoden välein, hiukan kalliimpi vaate että on siistiä päällepantavaa, väliaikoina tarjoustuotteita.
        Hyvää musiikkia saa uskomattoman halvalla.
        Rahaa jää säästöön kun on joku ajatteluvaihe, ostaminen unohtuu.
        Tavoite, tahdon sitä ja tätä, vaikka se unohtuisikin, ja säästän 20 euroa / kk, auttaa selviytymiskamppailussa.
        Osta vaikka yksi tyynyliina joka tilistä, liinavaatteita on kohta varasto, köyhän rahoissa on 7 euroa paljon.

        Olen alle parikymppinen tyttö, nyt vielä töissä, mutta kohta en enää. Ja en opiskelekkaan, joten ajattelin että nyt on pakko rueta säästelemään palkkaa, kotona kun vielä asun. Oma tili on, ja yksi ainoa pankkikortti. yleensä jätän kortin kotiin, kun lähden jonnekkin, ja otan tietyn määrän käteistä mukaan. Mielestäni minulla on hyvät mahdollisuudet säästää, tai ainaki olen tajunnut sen tarpeeksi ajoissa. En kuitenkaan aio rueta liian pihtariksi, joku raja. Tiedän että joskus tulee masis, kun ostan satasella meikkejä ja kosmetiikkaa ja käyn kahviloissa, mut ei parane masentua.

        Itse olen aloittanut säästämisen näin:

        Ostan halpis merkkejä: X-tra ja Rainbow ruoka-aineita ja ruokaa. Olen kaupassa töissä, ja saan henkilökunta alen, joten ostan kosmetiikkaa ( ale päättyyy syyskuun puolessa välissä) Niistä saa enemmän alennusta.

        En osta lehtiä, vaan luen ne kirjastossa.

        Yritän ajaa taloudellisemmin.

        No on niitä muitakin, mutta kuten joku sanoi, jos ostaa jotain kahdella eurolla päivässä (siis turhaa) siitähän tulee järkyttävät summat vuosien mittaan! pienin askelin. Olen vasta puolivuotta ollut tällä linjalla, ja tuskin se vielä näkyy. mut joskus!


    • Jaanalandia123

      Minulle on koko ikäni taottu päähän että turhaa ei kannata ostaa ja kaikesta voi säästää. Eikä sitä köyhänä tosiaan osaa parempaa vaatia, tai jos vaikka 15€ käyttää uuteen paitaan tulee huono omatunto. Paitoja saa kirppariltakin 2€ jos jaksaa metsästää.

      Kaupassa katselen halvimmat tuotteet, hyödynnän tarjoukset, ja ostan vain sitä mitä menin ostamaan.

      Rikkinäiset tavarat korjaan ja jos tarvii vaikka uutta kodinkonetta ostan sen käytettynä. Olen raitis joten säästyypä siinäkin.

      Hamstraan myös rahaa pahanpäivänvaralle. Minulla on säästöpossu jonne laon pikkurahaa ja niistä kertyy yllättävän äkkiä useita kymppejä. Myös joka kuukausi laitan syrjään 10€. Nämä rahat säästän jos tulee yllättäviä menoja.

      Netistä saa paljon ilmaiseksi. Lehtiä voi lukea, musiikkia saa kuunneltua ja ohjelmiakin katsottua. Ei tarvitse tilata lehtiä, ostella CD:itä tai mitään DVD bokseja ostella.

      Joulun aikaan teen lahjat aina itse, käsityöihminen kun olen. Lahjan saaja huomaa että aikaa ja rakkautta on käytetty ja yleensä arvostaa tätä panosta. Tulee halvaksi, varsinkin jos kierrätystuotteista taikoo jotain ja saa samalla käsille tekemistä.

      Myyn jatkuvasti huutonetissä tavaroitani jotta saisin ylimääräistä rahaa. Ottaahan se aikansa, mutta kun tavaraa saa kaupaksi niin jaksaa sitä tuotteita laittaa nettiin.

      Eniten säästöä tulee siitä että ajattelee että jokainen säästetty sentti on eteenpäin. Ostaa halvinta ruokaa ja jättää karkit ostamatta. Sitä voi vaikka itse testata että jos käyttäisi kaupassa yleensä 2€ karkkeihin ja jättää tämän tekemättä ja laittaa kyseisen summan ennemmin säästöpossuun kertyy äkkiä iso raha jota voi käyttää johonkin tähdellisempään.

      Olen nyt vuoden asunut omillani, olen siis 19 vuotias ja ihmettelen miten opiskelutoverini käyttävät niin tuhottomia summia rahaa, millon vaatteisiin millon juomiseen, ja käyvät häpeilemättä vanhempiensa kukkarolla ottamassa isompiakin summia. Ja sitten valittavat kun rahat on loppu. :D Itse pyrin tulemaan toimeen mahdollisimman pitkälle omiin voimin ja omalla rahalla ja ei ole kuin kerran tarvinut lainata hetkellisesti rahaa vanhemmilta yllättäviin terveyskuluihin.

    • Yogg-saron

      Sanon tähän sen verran, että tuo että ostaa halvinta mahdollista ruokaa, ei välttämättä ole mitenkään terveellistä. Halpaahan se on syödä Lidlin halvimpia pakastepizzoja, mutta eipä se terveellistä ole. Tarkoitan vain, että laadukas ja ravinteikas ruoka maksaa enemmän kuin halpa pullamössö tai makarooni. Kaikesta muusta sitten kannattaakin säästää. Ruoan laadussa mielestäni ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      324
      2728
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2215
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1482
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe