Jos olet ostamassa netistä yksityiseltä tavaraa myyntipalstalta tai huutokaupasta niin rehellisen myyjän tunnistaa seuraavasti. Noudat tuotteen tai "Postiennakkomahdollisuus": Tuotteen saa tarkastaa postissa enne kuin lunastat sen itsellesi. Jos tätä vaihtoehtoa ei ole olemassa myyjän taholta, niin tedennäköisesti ole tekemässä kauppaa huijarin kanssa. Luonnollisesti myyjällä on oikeus veloittaa ennakkoon todelliset postimaksut, koska on myös ostajia jotka eivät haen pakettia postista ja postikulut jäisi siinä tapauksessa myyjän kontolle.
Miten huijarin tunnistaa ?
oppia ikä kaikki
2348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
paskapuhetta.
olen myynyt ja ostanut huutonetissä kymmeniä tuotteita periaatteella "ensin rahat tilille ja sitten paketti postiin (tavallisena postipakettina tai kirjeenä)" eikä koskaan ole sattunut mitään, tavara on aina ollut sitä mitä pitikin ja rahaliikenne on sujunut mallikkaasti. edes posti ei ole koskaan rikkonut mitään.
huutonetissä huijari on helpointa tunnistaa
1) palautteen perusteella: paljonko pos, paljonko neg.
2) jos palautetta ei ole ollenkaan kyseessä on luultavasti, sanotaanpa vaikka 90% todennäköisyydellä, aivan viaton ensikertalainen (mutta mahdollisesti myös uudella tunnuksella työskentelevä huijari). tällöin kannattaa kiinnittää huomiota myytävään tavaraan. jos se on esim. uusin playstation tai kännykkä uusinta mallia, oikein edulliseen hintaan, hälytyskellojen kyllä pitäisi soida. noita pleikkarihuijareita on huutonetissä nähty melkoinen liuta.
3) jos myynti-ilmoitus viittaa siihen että myyjä on kovin nuori, voi tulla kaupan kanssa vaikka mitä ongelmaa, vaikka kyseessä ei mikään varsinainen huijari olisikaan
pitää vain käyttää tervettä järkeä ja ihmistuntemusta niin välttyy huijauksilta.
sun juttus oli juuri sitä PASKAPUHETTA (kirjoitusta).