Miksi suunnittelijat rakastavat pieniä makuuhuoneita ja useita vaatehuoneita kerrostaloissa. Oma näkemykseni pieniin huoneisiin on se että miksi nuoriso mieluimmin viettää aikaansa yömyöhään kaduilla kuin pienessä makuuhuoneessa johon mahtuu sänky ja kirjoituspöytä. Onko näin että ostajat todella vaativat useita vaatehuoneita kuin että saisivat ison makuuhuoneen jossa olisi seinänmittainen vaatekaapisto. Kun katselee uusien kerrostaloasuntojen pohjasuunnitelmia niin rupeaa sormet syyhyämään että saisi siitä tehtyä paremman pohjaratkaisun.
Miksi ja miksi ?
2
570
Vastaukset
- Minähän se taas.,.
Suomessa on niin hiton huonoja arkkitehteja. Ovat vielä liian paljon istuneet elementtitehtaiden edustussaunan lauteilla, että siksi.
- Pidä hauskaa!
Grynderien ja heidän kiinteistövälittäjiensä suunnitteluohjeiden (pinta-ala, sauna jokaiseen asuntoon, rakentamistatapa - esim. elementit), rakennusmääräysten, tontin, asemakaavan ja rakennusoikeuden huomioon ottamisen jälkeen arkkitehdillä on keskimääräisessä 3H-K asunnossa valta päättää noin 3 tai 4 neliömetristä. Sitten on vielä kustannuspaineet eli rakentamisen pitää olla halpaa ja nopeaa, vesi- ja viemärilinjoja minimimäärä jne jnpp.
Suunnittelpalkkio on tietysti tingitty minimin alle. Tiesitkö, että kiinteistövälittäjä saa suuremman palkkion kerrostaloprojektissa kuin arkkitehti? Itse asiassa suuremman kuin kaikki suunnittelijat yhteensä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713488
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851506Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251249- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16943Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk90777- 62745