Kissan paha virtsatietulehdus!

*Karvakorva*

Minulla on kolme vuotias leikattu kollikissa, joka sai virtsataudin muutama kuukausi sitten. Oireina oli kuseksiminen nurkkiin, raapimatelineseen, hiekkalaatikon viereen ym. Saatiin antibiootit... Ei tehonnut. Uudelleen lääkäriin ja pidempi kuuri antibiootteja... Ei tehonnut viläkään, kuseminen jatkuu yhä. Kisu on myös laihtunut ja karvaa lähtee aika reippaasti. Muuten on ihan perus normaali itsensä: syö, juo, nukkuu ja leikkii eikä päällisin puolin mitään sen kummempaa näy. Joi myös aivan mielettömät määrät vettä ennen antibiootteja mutta sitten se väheni kun kuuri aloitettiin. Soittelin taas eläinlääkärille ja käski tulla antamaan uudelleen kusinäytteen ja sitten katsotaan, että mitä tehdään. Mutta antibiootti ei selvästikään auta.

Kertokaa kokemuksianne, miten pahaksi tämä tauti voi mennä ja miten tästä teillä on selvitty? Millaisia lääkityksiä ja hoitoja on ollut teidän kissoilla? Ei kai tässä nyt piikille jouduta...? :( Tällä viikolla mennään vielä antamaan se näyte. Alkaa tulla toivoton olo, kun ei oikein mikään enää tunnu auttavan. Antibioottienkin aikana sitkeästi vain oireet jatkuvat. :( Kiitos teille kaikille kokemuksista ja tarinoista jo etukäteen!!

5

8162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei vastaa

      antibioottiin, ei kyseessä ole tulehdus tai oikea lääke.

      Virtsanäyte on viljeltävä jotta löydetään oikea bakteeri ja siihen oikea lääke. Jos bakteeria ei löydy, on syynä mahdollisesti kivet/kiteet, joihin antibiootti ei tehoa vaan hoitona on ruokavalio ja pahimmillaan jopa kivet leikataan rakosta. Tuo riippuu siitä mitä kiviä siellä rakossa sitten on. Niitä ei vaan virtsanäytteestä välttämättä näy vaan tarvitaan muita keinoja.

      Jos mitään kunnon syytä ei löydetä on diagnoosi yleensä idiopaattinen kystiitti johon käytetään erilaisia hoitokeinoja. Mutta ensin pitää selvittää syy jos sellainen löytyy ja hoitaa oikeaa syytä. Sen lisäksi ruokavalio ja hiekka-asiat on pistettävä mahdollisesti uusiksi. Niillä kun on suuri merkitys tämänkin taudin synnyssä ja hoidossa.

      Sellainen "kokeillaan tätä tai tuota lääkettä jos tepsisi" ei auta, vaan aiheuttaa resistenttejä bakteerikantoja. Ne sitten taas aiheuttaa sen, ettei mihinkään bakteeriin kohta löydy sopivaa antibioottia.

    • 38+1

      myös toisella eläinlääkärillä niin saat ehkä parempia hoito-ohjeita. Neuvottele eläinlääkärin kanssa, että olisiko cystaid-ravintolisästä apua kissallesi, sillä se tukee virtsateitä.

      • : ))

        Kissa kannattaisi viedä eläinlääkärille ja ottaa myös verikokeet, joista selviää mm. munuaisarvot. Kuulostaa aika pahalta kun lääkkeet eivät auta. Itsekin painin samojen ongelmien kanssa.


      • Kollin omistaja
        : )) kirjoitti:

        Kissa kannattaisi viedä eläinlääkärille ja ottaa myös verikokeet, joista selviää mm. munuaisarvot. Kuulostaa aika pahalta kun lääkkeet eivät auta. Itsekin painin samojen ongelmien kanssa.

        Meillä samoilla oireilla löytyi lopulta virtsakiteet. Nyt lopunelämää anti-struviitti ruoat. Heti kun pääsi oikeille ruoville verivirtsaisuus katosi, kuin tuhka tuuleen ja kissa voi hyvin. Toivottavasti voi hyvin vielä vuosia. Ikää leikatulla kollillamme on 4v.


    • Pissakissa

      Meillä auttoi oikea ruokavalio, eli virtsakiteitä liuottava ruoka (eläinlääkäriltä). Tätä meillä syödään loppuelämä, sillä kiteet uusivat muutamaan otteeseen vuoden välein. Nyt kaikki on ollut hyvin nelisen vuotta.

      Itse ymmärsin oman ell:n sanoista, että antibiootti annetaan lähinnä jos rakko on tulehtunut (virtsassa verta, kiteet hiertäneet), ja itse kiteisiin annetaan kipulääkettä, jotta kissa uskaltaisi virtsata. Virtsaaminen (ja juominen) on tärkeää, jotta rakko huuhtoutuisi, eikä virtsaputki menisi tukkoon. Jos tukkeuma syntyy, täytyy kissa kiikuttaa heti lääkäriin. Pääasiassa olemme lääkinneet siis antibiootein ja kipulääkkein. Ruokavalio vasta on auttanut pysyvästi.

      Tuo laihtuminen ja karvanlähtö kyllä kuulostaa joltain muulta omiin korviin. Samoin jos kissa juo hirveästi, sillä yleensä kiteet syntyvät nimenomaan juomattomuudesta. Toivottavasti asiat selviää parhain päin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2747
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      302
      2654
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      41
      2344
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1414
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1112
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1091
    7. 57
      792
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      791
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      709
    10. 55
      682
    Aihe