kone jumittaa totally

Jumi-jumi

Tietokoneeni jumittaa nyt melko täydellisesti. Kaikki tapahtuu sekunnin viivellä, jopa tämä kirjoittamani teksti ilmestyy näytölle hieman jäljessä. Hiirii kulkee ruudulla jäljessä. Tämän lisäksi tietokoneen äänet rätisee, joka oletettavasti johtuu tästä armottomasta lagimisesta.

Suoritin huutaa ilman mitään rasitusta 40-80 % käyttöprosentteja, siis vaikka kone hyrräisi tyhjäkäynnillä.

Tietokone itse kasattu, käyttiksenä Windows 7 64 bit Ultimate. Prossu on AMD Athlon ja kuvapuolesta vastaa Ati Radeon HD 4600.
Tuosta tarkemmat tiedot:
http://speccy.piriform.com/results/9...LdpCaqeNVQnXHD

Eli kysymys kuuluu tietenkin, että miten saan jumittamisen pois? 500 gigatavun kovalevylläni on vielä 43 gigaa vapaana, jonka ei kai pitäisi aiheuttaa tätä.

7

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      500 gigan kovalevystä 43 gigaa vapaana.
      Täynnä kuin kirveen silmä. Kova olet keräämään.
      Windows vaatii normaalisti toimiakseen parikymmentä prosenttia vapaata tilaa levyllä.

    • xcvfddc

      Mee ostaan uus levy vähintään 1000 giganen, ja siirrä osa kamasta sinne. Jotta win toimisi moitteetta täytyy olla vähintään 15% levystä jatkuvassti tyhjänä, elikkä ei saa ylittyä edes väliaikaisesti.

      • erthh4e

        Entä jos massamuistia on vaikka petatavu, niin vaatiiko Windows siitäkin 15 % jatkuvasti? Tuskin. Mihin se muka tuollaisia määriä tarvitsee tyhjää tilaa? Järjestelmän palauttamispisteisiin ehkä, mutta niidenkin käyttämää tilaa voi säätää. Eräässäkin koneessa XP toimii ihan hyvin vaikka vapaana on muutama kymmentä megaa. Päivitykset saattavat jäädä asentumatta, mutta voihan sitä joskus sitten myöhemmin tyhjennellä ja antaa niiden asentua.


    • asian tuntija

      Koska on levy viimeksi eheytetty? NTFS vaati ainakin XP:ssä eheyttämisen suunnilleen jokaisen asennetun ohjelman tai ladatun tiedoston jälkeen.

      • Jumi-jumi

        Windowsin olen uudelleenasentanut viimeksi about 4 kuukautta sitten. Sen jälkeen en ole sitä eheyttänyt.


    • vaikka skannaamalla virukset. ja sen jälkeen haet malwarebytes antimalwaren ja ajat sillä.
      ja käytä myös tuota vapusen ehdottamaa c cleaneria.
      katso mikä syö resursseja tehtävien hallinnasta prosessit välilehdeltä. tehtävien hallintaan pääset ctrl shift esc. näin seiskassa tuo.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      934
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      888
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      718
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      675
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      498
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      486
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      477
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe