Kuinka moni polttaa kun yrittää saada vauvaa?

Olemme yrittäneet jo jonkin aikaa ja olen miettinyt tätä tupakka-asiaa. Kuinka moni teistä polttaa kun yrittää?
1239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mä vähensin polttamista jo ennenku ees aloimme yrittää, mutta polttelin vielä pari tupakkaa päivässä kun tulin raskaaksi. Oli yllättävän hankala päästä siitä tavasta eroon.. jos raskaus ei olisi ollut motivaationa, olisin varmaankin epäonnistunut. Mutta se tupakanhimo yllätti! Lopetin kokonaan vasta kun olin jo 10 viikolla raskaana.. sitä ennen oli ihan pakko polttaa aamulla yksi tupakka, kunnes sain otettua itseäni niskasta kiinni, että en kyllä halua myrkyttää omaa lastani!!! Niin, ja sanottakoon että olin polttanut 15 vuotta ja lopetin ilman mitään nikotiinikorvaushoitoa.

Kannattaa lopettaa, tupakointi vähentää hedelmällisyyttä molemmilla, miehellä ja naisella.
Ja jos ajattelit olla polttamatta, kun oot raskaana, nii ois helpompi YRITTÄÄ päästä tupakasta eroon jo ennen raskausaikaa :D niitä nikotiinikorvaustuotteitakaan ei ois hyväksi käyttää ku on raskaana, niinkuin pitää välttää kaikkia muitaki myrkkyjä!

(Lapsi on nyt kohta 10kk, ja tupakkaan en ole koskenut sen jälkeen kun lopetin, vaikka yhä vielä se tuoksuu niiiiiiin hyvälle, ja voi että se maistuisi varmaan hyvälle.......
Teen kyllä kaikkeni, etten repsahtaisi, koska todellakin se lopetus voi olla vaikeaa :D)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lopetanko kirjoitti:

Olemme yrittäneet jo jonkin aikaa ja olen miettinyt tätä tupakka-asiaa. Kuinka moni teistä polttaa kun yrittää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu