miten se side meidän välillä on jo jotenkin repaloitunut. Eikä sitä voi enää palauttaa.
Mä tunnen
muisto kaunis jää
13267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mä en halua olla korvike, kenellekään. Sulla on tunteita toista ihmistä kohtaan, niin sä täällä itse kirjoitat.
Etkä sä puhu irl, joten näin siinä sitten käy.
jos sinusta siltä tuntuu. Onhan se surullista, mut ei voi sitten mitään.
Sä et halunnut jutella irl, joten mä en voi enää tehdä mitään.
Sä kirjoitit itse niin siinä viestissäsi.
Mä olisin voinut yrittää keskustella, koska en halua tehdä ratkaisuja/päätöksiä asioista näiden keskustelujen perusteella, mutta sä ilmeisesti toimit sitten kuitenkin niin.
Tästä asiasta olisi pitänyt puhua irl.
Totta kai se side repeytyy, kun siitä ei pidetä huolta. Jotenkin tuntuu, että silloin kun se oli vielä kunnossa, toivoit/hän toivoi kokoajan että olisi saanut jonkun toisen ja jotenkin hän ajatteli kokoajan ettei se toimi. Jos olet/hän on jo päättänyt ennen suhdettakaan ettei se toimi, niin ei se silloin valitettavasti toimi. Itselläni olisi vielä tunteita, muuta en minä voi ketään pakottaa välittämään ja suhteeseen jo toinen ei halua. Joten voit/hän voi surra ja valehdella itselleen tälläkin hetkellä, mutta minä myös tiedän totuuden.
Mä olen sitä mieltä että jos suhde päättyy täällä netissä ilman että asioista on koskaan keskusteltu irl, niin ei kuulosta kovin hyvältä.
Mä olen ainakin tosi pahoillani, jos asioista ei puhuta oikeasti. Näistä viesteistä voi kukaan tietää kenen kirjoittamia ne oikeasti ovat.
Itse myös samaa mieltä. Keskusteleminen on hirveän tärkeää, vaikka kaikki himiset vähättelevät sitä. En voi uskoa, että jotkut ottavat tosissaan nämä viestit ja tosissaan luovuttavat suhteidensa osalta, vaikkeivat tunne edes kirjoittajaa. Jotta lukee palstaa on oltava tarpeeksi vahva suodattamaan asiat. 99.9 prosentin varmuudella ihmisten ikävöinnin kohteet eivät edes ole käyneet täällä. Ja jos ovat, niin tuskin etsimässä ihastuksiaan. Kyllä ne suhdeasiat tulee hoitaa kasvotusten, eikä katkeroituneiden ihmisten kanssa täällä netissä.
Säälittää välillä osa näillä palstoilla olevat, kun he epätoivoisesti vastailevat kaikkiin ''hyvästi'' viesteihin, ikäänkuin varmistaakseen ettei se oma kohde ole kirjoittanut sitä. Myös henkilö, jotka kirjoittavat ''hyvästi'' viestejä, kirjoittavat niitä ikään kuin tahallaan ja kiusatakseen muita.
Aina pitää selvittää asiat henkilökohtaisesti oikeassa elämässä. Ja jokainen joka lukee tämän, ottakoon tästä ohjeen elämäänsä ja noudatakoon tätä.
Itse olen joskus huomannut, että aloittamaani viestiketjuun on joku jatkanut tarinaa ap:nä ynnä muita juttuja.
Minusta täällä on ihan hyvä purkaa tunteitaan, mutta näitä asioita ei tule ottaa tosissaan.
Itse teen päätökset asioista ainoastaan elävässä elämässä tapahtuvien asioiden perusteella.
Korostan, että joku saattaa tunnistaa minut mutta ei tiedä kenestä minä puhun. Elämässäni on useita henkilöitä. Vaikka toki rakastankin aina vain yhtä miestä kerrallaan, niin kyllä noita muita juttuja on aika paljon joista kirjoitan.
silloin voi palauttaa, jos molemmilla on aitoja tunteita
tai silloin se ei pienestä repaloidukaan
repaloituu kun sitä tarpeeksi revitään. Katoaa luottamus, lämpö, kaikki se mikä vahvistaa sidettä. Ja näin on käynyt.
Siis kävikö näin täällä netissä vaiko irl?
Voitko kertoa meneekö viestisi miehelle vaiko naiselle?
elämässä ei ollut välittämistä lainkaan. Miehelle.
miten voi kadota luottamus ja lämpö, jos ei todellisessa elämässä ole välittänyt ollenkaan? Kuulostaa järjettömältä ja olet nyt vain tainnut pettyä omiin unelmiisi.
Vaalitaan niitä hyvin muistoja. Voi, kun osaisi runoilla!
Repaloituneen siteen
sydämeeni,
sinetiksi talletan.
http://www.youtube.com/watch?v=G8OK6wW8Yfc