Onko Finnmatkoilla oppaiden vaihtuvuus valtava kun joka kevät ja syksy pidetään uusi opaskoulu? Itse hain tuossa pari viikkoa sitten Finnmatkoille ja sen jälkeen tuli hakemuksen perusteella ensin ammattiinsoveltuvuustesti ja eilen persoonallisuustesti ja nyt saa nähdä tuleeko kutsu haastatteluun. Finnmatkoilla työssä olleet ja olevat, onko tähän joku selvä syy miksi on niin usein opaskouluja verrattunu muihin matkanjärjestäjiin? Onko paikalla muita hakijoita jotka kutsua haastikseen odottelevat? :) Ja Finnmatkojen haastattelussa olleet, millainen haastattelu oikein on?? Mietin onko ryhmähaastis, kahdenkeskinen, esitelmätyyppinen... ?
Haku Finnmatkoille oppaaksi 2010
Brille
581915
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Finnmatkoilla vaihtuvuus on suuri; joka kauden jälkeen eli kaksi kertaa vuodessa vaihtuu opasporukasta jopa 60 %. Syynä lienee huono palkka ja työilmapiiri, sekä firman kankea organisaatio. Rahaa firma syytää ihmeellisiin hankkeisiin. Finnmatkojen oppaana tunnet olevas maailmalla vähän huutolaislapsena; skandi -kolllegojen kanssa on joskus tekemistä että toimeen tullaan...
Mulla oli ensin ryhmätilanne ja sitten kahdenkeskinen haastattelu heti perään. Hyvin leppoisaa, kysyttiin lähinnä miten toimisit erilaiaisissa ongelmatilanteissa. Maalaisjärkeä tarvitaan, kuten työssä muutenkin. Glamour on siitä työstä erittäin kaukana.
Mutta kivaahan oppaana oli! Jos olisi elämäntilanne toinen, voisin lähteä uudestaan. Onnea sulle matkaan!
Kiitos vastauksesta opaskirjanen :) Tänään sain sähköpostiin kutsun puhelinhaastatteluun johon voi ilmoittautua ensiviikosta lähtien.. MIetin että onko tämä ihan normaalia Finnmatkoilla vai oliko hakemukseni jotenkin niin keskiverto ettei suoraan rekrypäiville tullut kutsua...? Ja mitäköhän ihmettä siinä kysytään, mieluummin olisin kasvokkain haastiksessa ollut :o
yay!!
mulla oli just puhelinhaastattelu ja ens kuussa nokka kohti espoota! :D ihan mukava haastattelu oli vaikka aluks jännitinkin.. :D kesti ehkä vajaa 10 minsaa.. :D
Voisitko vähän valottaa mitä siinä kysytään? Puhutaanko kielillä? Hetikö ne sano että pääsit jatkoon vai?
Kuinka hemmetin pitkä tää prosessi on, onko kellään tietoo? Mitä rekrypäivillä tapahtuu ja entäs sen jälkeen? Ärsyttää kun ei tiedä mitään tulevasta..
siis siinä on muutama itselle räätälöity kysymys ja sit taas yleispäteviä.. kielipäätäkin testataan jonki verran.. hyväksymisestä/hylkäyksestä ilmoitetaan mailiin, jonka kautta pitää sit hyväksyä kutsu rekrypäivään (jos siis pääsee jatkoon)..
rekrypäivänä on ryhmätehtäviä, esitelmiä (firma & oma), testi ja haastattelu.
Meidän haastattelu (viime syksyn haku) oli sellainen että ensin esittäydyttiin auditoriossa ryhmän edessä enkuksi.. piti siis muutama minuutti höpötellä itsestä, sitten oli ryhmätehtäviä ja lopuksi lyhyt yksilöhaastattelu. Haastettelupäivään osallistui silloin ainakin...hmhhh..50 hakijaa (myös Bamse-ohjaajaksi hakijat).
Vaihtuvuus on suuri, minäkin tein vain yhdn kauden, MUTTA vain perhesyistä halusin lopettaa. Nautin ajasta hyvin hyvin paljon ja ajattelen Finnmatkoista positiivisesti työnantajana! Suosittelen kovasti jos tuntuu että se voisi olla työ josta tykkäät!
Tsemppiä sinulle!
Jeejee! Jatkossa ollaan, eli rekrypäivät kutsuu!!! Jännittää aivan pirusti.. Mietin kovasti tuota ruotsin kielen osaamista.. se on aika heikolla pohjalla. Haastiksessa varmaan testataan myös ruotsia. Mitähän ne ruotsiksi kysyy? Ihan perusjuttuja vai mitä? Mitenköhän muuten voisi valmistautua? Kolmen minsan esitelmä pyydettiin tekemään etukäteen. Mietin vaan et minkä tyylinen ja voiko ne yhtäkkiä siä sanookin et se pitää tehä enkuks..?
Nyt kaikki vinkit vaan kehiin kiitos, unelman toteutuminen on niin lähellä (mutta silti niin kaukana..)!
olettasin että se oma esitelmä pitää olla enkuks ku kaikki se niiden lähettämä matskuki oli enkuks.. mietin vaan millanen se testi tulee olemaan.. :D
Firman kieli on englanti. Olin Finnmatkoilla kuusi kautta enkä oikeastaan koskaan tarvinnut ruotsin kieltä. Paperit on enkuksi, toimistokieli on englanti... Ruotsia tarvitsin ihan satunnaisesti joidenkin ummikko ruotsalaisasiakkaiden kanssa. Kaikessa esittämisessä itse esiintyminen on tärkeintä. Vaikka jännittää helskutisti, tsemppaa itses puhumaan ilosella äänellä, muista katsekontakti ja HUUMORI!! HYMYÄ!!!!!
Millaisia asioita englanniksi ja ruotsiksi kysytään? Pääsitkö graazyyy matkaoppaaksi? :) itselläni on edessä puhelinhaastattelu :)
Kuinka vaikeaa on blue academy schoolista päästä läpi ja päästä varsinaiseen matkaoppaan työhön?
Mullakin on edessä puhelinhaastattelu... Toivottavasti pääsee sen pesrusteella eteenpäin... Kertokaa joo blue academysta ne jotka on ollu.. Minkälainen se koulutusjakso kohteessa on ollu ja muita vinkkejä miten sieltä selviää...
mieki tässä just sain kutsun puhelinhaastatteluun.. mitäköhän siinä kysytään? ja kuinka nopeesti tulee sitten kutsu sinne rekrypäiville? ja kuinkakoha moni sieltä rekrypäiviltä pääsee itse opaskouluun?
Hei! Kertokaa ihmeessä jos jollakin sattuu olemaan tietoa rekrytointi prosessista? Minkä ikäisiä olette? onko joku hakenut myös "Bambse" tädiksi? :)
Moikka!
Oletin, että kysyvät puhelinhaastattelussa myös jotain englanniksi/ruotisksi. Eivät kysyneet. Ihan perusjuttuja: työ, opiskelu ja tulevaisuuden suunnitelmat. Sitten herra puhelimen toisessa päässä ilmoitti, että tervetuloa Helsinkiin rekrypäiville. Ihmettelin, että näinkö kivuttomasti tämä haastattelu meni. Vastaus oli vaan, ettei heillä ole tarkoituksena tiputtaa hakijoita puhelinhaastattelun perusteella. Että ihan hyvältä näyttäisi nyt kun pääsee jopa paikan päälle näyttämään naamaansa:)
Hain kylläkin bambsetädiksi, en oppaaksi. Ikää 23.
Hei! Täällä on ilmeisesti muitakin rekrypäiville elokuussa tulevia. 3 minsan esitelmä pyydettiin valmistelemaan, pitääköhän se tehdä enkuksi vai suomeksi??! Tossa kun ei oo mitään sen kummempaa mainintaa siitä. Hui kun jännittää jo. Hain matkaoppaaksi ja olis yks unelma toteuttettuna jos pääsisi! :)
Hei!
"Täti" onko sinulla työkokemusta lasten parissa työskentelystä? Mukavaa kuulla että muitakin hakijoita löytyy. Itsellä on huomenna puhelinhaastattelu edessä, hieman jännittää :)
No ite ainakin varaudun englanninkieleen paremmin ku puhelinhaastatteluun.. Meni aika sinne sun tänne se englanninkielinen osuus.. tuumasin vaan puhelun lopuksi, että täytyypä vähä treenata ennen rekrypäivää johon haastattelija toivotti puhelunpäätteeksi tervetulleeksi ! :) Kuinkahan paljon ne ottaa tuolta rekrypäiviltä porukkaa sisään ?
Mä mietin ihan samaa et kuinka monta ottavat sisää ja paljonkohan oli hakijoita kaikenkaikkiaan... Mitenköhän se blue academy, lähteeköhän sinne kaikki jotka palkataan varmasti vai voiko sen kurssin jäljiltä jäädä silti ilman duunia...
http://www.nelonen.fi/ohjelmat/matkaoppaat/etusivu/video/klippi-122146
Tässä hieman oppaiden koulutuksesta, ei hyvää päivää....
Itse mietin samaa kuinka paljon rekrypäiville on tulossa hakijoita...Tai jos pääsee blue academyyn mikä on todennäköisyys että pääsee kurssista läpi? matkaoppaaksi vai bamsetädiksi haette? :)
täällä on kans yks joka haki matkaoppaaks ja 6.8 rekrypäiville sitte.. jänskää mitä tulevan pitää :S
täälläkin yks joka tulossa rekrytointipäiville!! eli vielä kysyn esittely suomeksi vai enkuksi?? mun enkun taidot on aika huonot ja jänskättää että jää blue academy kurssipaikka sen takia saamatta... muuten odotan koko päivää suurella innolla!! :)
vähän sama juttu :D mites toi ruotsi? Onko kaikilla hallussa? Minä päivänä ootte tulossa rekrytointipäivään?
mua kiinnostaa kaikista eniten toi yleistietotesti.. :D mitäköhän sen tulevan pitää.. millon ootte menossa rekrypäiville? :) kannattaa varmaa treenata sekä suomeks että enkuks toi esitys itestää.. tulkaahan sitten kertoo et millasta siel oli :)
Joku tuossa kyselikin löytyykö aiempaa kokemusta lasten parissa työskentelystä. Urheilukoulusta päiväkotiin, kyllä. Veikkaan että pääsin näinkin pitkälle ihan vaan CV:n ansiosta. Odotan mielenkiinnolla haastattelijoiden ilmeitä kun lähdetään vääntämään muilla kielillä small talkia :D En meinaan ole mitään kielioppi-ihmisiä ja toisekseen en ole vähään aikaan tarvinnut mitään muuta kuin suomea... Kaippa siihen esitelmään täytyy silti varautua englanniksi.
2.8. rekrypäiville (eli huomenna). Yrittävät sille päivälle saada lähestulkoon kaikki, jotka hakevat Bamsetädeiksi. Muita huomenna Helsingissä?
Okei! :) Itse olen tulossa vasta 7.8 ja olen hakenut myös bamsetädiksi. Kertokaa ihmeessä kokemuksia päivästä. Montakohan ihmistä on hakenut ja monta ihmistä on yleensä yhtenä rekrytointipäivänä..?
samoin itellä rekrypäivä vasta 7.8.. hain kyllä lastenohjaaja että liikuntaohjaaja puolelle, mutta ilmeisemmin mun olis pitäny tehdä sittenkin se englanninkielinen testi kaks kertaa vaikka sanoivat minulle että ei tarvitse kuin kerran. mutta noo, ei se haittaaa :) joo olis kyllä kiva kuulla rekrypäivässä käyneeltä että millainen oli jos vaan joku viitsisi kertoa ? :)
Mikä englanninkielinen testi? Itselleni ei ole tullut mitään sellaista.. :o
siis ku tuli sähköpostiin ne kaks persoonallisuustestiä ni toinehan niistä oli englanniksi ?
Elkääpä jaelko mitä siellä rekry päivissä tapahtuu. Kaikella on tarkotuksensa, mittaa sun soveltuvuutta ko. hommaan.
Mutta relax ei ollu paha nakki. Tsemppiä!
Aaa, siis ne testit pysty tehdä myös suomeksi :D itse ainakin tein. Tsemppiä kaikille!
joko teille on ilmotettu? mä en oo saanu mitää tietoo viel :S
Ei oo kuulunut, masentaa jo valmiiksi:/
onko nyt kuulunu? ei oo vieläkää tullu ilmotusta :( tuskaa tää odottelu
Ei vieläkään mitään! Onks muille tullu tietoo?
Itelle tuli tieto n. klo 12 tänään..
Oli siis positiivinen?:) millon lähdet?
21. tai 22. syyskuuta on lento
MInkä takia ei ole tullut mitään ilmotusta? siellähän sanottii että ilmotus tulee jokatapauksessa! :o haitteko matkaoppaaks/lastenkerho/aktiviteettioppaaksi? Ei oo enää kivaa kun on koko pvän ollu ihan paniikissa :D en ymmärrä...
Täällä myös yksi joka sai myöntävän vastauksen:) Lähtöpäivä sama ja hain lastenkerhoon vetäjäksi.
Kirjoittelin aiemmin tuossa Täti-nimimerkillä. Innolla odotan pääsikö meidän ryhmästä kaikki/edes suurin osa. Taso oli meinaan kova silloin 3. päivä rekrypäivillä.
hmm..ihmetteln suuresti miksi en ole saannut tietoa.. harmittaa kovasti :(
tuliko teille sähköpostitse ilmotus vai soittiko he sieltä?
Onko marraskuussa lähteville kellekkään tullut tietoa?
itteäkin harmittaa, tuntu haastattelu sujuvan niin hyvin ja luulin et ne ilmottaa kaikille mutta ei mitää, noh ei voi mitää :(
Olen yrittänyt soittaa ja varmistaa asiaa mutta numero ei ole käytössä.. Minä päivänä olitte hakutilaisuudessa? itse olin ti 7.8
Helpottais edes vähän jos olisi tullut tieto että "valinta ei ole kohdistunut sinuun."
...jännä juttu kun siellä kuitenki sanottiin että ilmoitus tulee...
itekin olin tiistaina hakutilaisuudessa. niinpä, no ei voi mitää.. nyt ei vissiin sitten vaan päästy mukaan ! :(
ei vissii.. :( varmaa hiukan epätoivosta mut yritän silti saada selvennystä miksi päätöksestä ei ilmoitettu kaikille..
Onnea kaikille ketkä pääsi finnmatkoille! varmasti oli paljon hyviä hakijoita.
Eli kaikille syys- ja lokakuun kursseille päässeille on ilmoitettu.. ?
On kyllä aika hämärä juttu, ei ole tännekään mitään ilmoitusta tullut vaikka nimenomaan luvattiin että kaikille tulee sunnuntaina joko kyllä,ei tai varasijalla- vastaus.. mistähän mahtaa johtua...?
HEI KAIKKI!
´Sain tiedon että rekrytointi järjestelmä on jotenki "lukkiutunut", joten ilmeisesti tämän takia ei kaikki ole päässyt läpi... Valituille on ilmoitettu, sen tiedän. :(
Sanoivatko että tulee kuitenkin ilmoitus jossain vaiheessa..? Onkohan varasijoille päässeetkin saaneet tiedon...
Siitä en tiedä.. :o luulisin että on..Haitko ihmettelijä matkaoppaaks vai mihin?
Otteko mukaan päässeet jo käyny fb:ssä liittymässä ryhmään?
Pääsin varasijalta ja tänää tuli ilmotus:)
happpyyy? olitko hakenu matkaoppaaks? Itse hain lastenohjaajaks ja oon 1.varasijalla... :SS
mulle tuli kans tänään tieto, että lastenohjaajaksi pääsen. tässä menny vähän koko päivä sitten pienoisessa pyörrytyksessä ja shokissa.. olin lyönyt jo hanskat tiskiin sen asian suhteen, kun ei tietoa sunnuntaina kuulunut. tässä vaan aloin sitä miettimään, että eikös se ny niin ollut että kaikki pääsee sieltä blue academysta kuitenkin jatkamaan ? muistan että joku kysyi siitä rekrypäivillä ja vastaus oli että pääsee, mutta jotenki vaan mietityttää edelleen että oliko se niin.. onko kellään muulla mitää muistikuvaa tai tietoa ?
Kyllä pääsee jatkamaan suoraan kohteeseen ja työpaikka on taattu, ellet mokaa siel koulutuksessa olemalla kännissä aamusta iltaan tai jätät tulematta tunneille/koulutuksiin. Toki sulla on vielä viimeinen mahdollisuus siinä vetäytyä kelkasta, koska siellä opetellaan ja harjoitellaan sellaisia asioita, että joistakin voi alkaa tuntumaan että onko se sittenkään oma juttu... Mut älä liikoja mieti tai tulevaa ressaa, asiat yleensä järjestyy tavalla tai toisella! Oo onnellinen et pääsit mukaan, loistava tilaisuus kaiken puolin. Ja kotiin pääsee aina takasin!
Ei muuta ku kamat kasaan ja menoksi ;)
mä en ymmärrä enää et miten tää juttu menee.. oon 1.varasijalla lastenohjaajaks..mut silti muitakin pääsee :o en enää ymmärrä yhtään mitään.
pääsin sittenki, jee :)