Ilmoittakaa koko komppania menevänne yhdessä Sotilasvakuutukseen eikä mihinkään lapselliseen valan vannomiseen.
Valalle saavat mennä vain ne, jotka luulevat kaikkitietävän ja kaikkivaltiaan olevan olemassa. Muutenhan vala on mitätön. Koska tälläisia lapsenuskoisia ressukoita on enää järkevistä alokkaista vain 10%, on selvää että kaikki eikä edes pääosa komppaniasta voi osallistua valapelleilyyn.
Siksipä ryhdikkäät alokkaat sopivat, että meidän komppania meneekin kaikki yhdessä kunnolliseen puolueettomaan Sotilasvakuutukseen, johon kaikki varusmiehet voivat osallistua puhtain omatunnoin riippumatta kotikasvatuksestaan.
Vakuutukselle koko komppania, koska vain 10% uskoo Jahve 3-jumal
4
450
Vastaukset
- fasasfko
Oli kerran leppäkerttu! Se oli sininen ja PSUIIIRRRR kun se itki niitä sähköisiä kyyneleitä ja minä sanoin "gorggeli" minun isokaimalle. Hurjan banaaniselta se maistui, vaikka iskikin gojiraan aika nimeni on pat.
- Atte Ateisti
Kieltämättä olisi kiva nähdä mitkä olisivat seuraukset, jos alokkaiden ENEMMISTÖ vaatisikin vakuutusta valan sijaan. Yhtä päteviähän molemmat ovat, eikä vakuutuksen antaminen ole uskovaisellekaan varusmiehelle ongelma - Raamattuhan päinvastoin kehottaa pitäytymään vannomisista.
Nythän on ollut helppo viedä lauma "poikkeavia" sivummalle saamaan erityiskohtelun, kun taas kenttäpiispat ja papit ovat vieneet "pääjoukkoa".
Olisi kiva nähdä armeijan kirkonmiesten reaktio, kun edessä marssivan suuren kristityn sotajoukon sijaan marssitettaisiinkin ja äkseerattaisiin "lakki-päästä-rukoilkaamme" vain jotain vemppaosaston kokoista joukkoa.
Mutta eihän se näin mene. Miksikö? Siksi että ei intissä kyseenalaisteta mitään, ja jengi siellä keskimäärin ei todellakaan ole mitenkään fiksua.- Esakalevin
Enpä menisi syyllistämään vain alokkaita. Armeijan autoritääriseen komentokulttuuriin sopeutuminen, selviytyminen vie alokkailta energiaa yksilölliseltä ajattelulta. Fiksutkin käyttäytyvät vähemmän fiksusti. Kysymys koskee paljon myös upseereita!? Ja koko instituutiota, jonka nyt antaa ns. kirkolliselle työlle omituisen erityisaseman.
Eivät kai kaikki kapiaiset ole uskovaisia? Heidän kaikkien tulisi alkaa huolehtia varusmisten ja itsensäkin uskonnonvapauden turvaamisesta. Ateistit ja muut uskonnottomat ovat yhtä hyviä sotilaita kuin uskiksetkin. Ja kun esim. pääkaupunkiseudulla yli 30 prosenttia ei kuulu kirkkoon, armeijan pitäisi alkaa sopeutua siihen jo tuon määrän vuoksi. - hololololololo
Esakalevin kirjoitti:
Enpä menisi syyllistämään vain alokkaita. Armeijan autoritääriseen komentokulttuuriin sopeutuminen, selviytyminen vie alokkailta energiaa yksilölliseltä ajattelulta. Fiksutkin käyttäytyvät vähemmän fiksusti. Kysymys koskee paljon myös upseereita!? Ja koko instituutiota, jonka nyt antaa ns. kirkolliselle työlle omituisen erityisaseman.
Eivät kai kaikki kapiaiset ole uskovaisia? Heidän kaikkien tulisi alkaa huolehtia varusmisten ja itsensäkin uskonnonvapauden turvaamisesta. Ateistit ja muut uskonnottomat ovat yhtä hyviä sotilaita kuin uskiksetkin. Ja kun esim. pääkaupunkiseudulla yli 30 prosenttia ei kuulu kirkkoon, armeijan pitäisi alkaa sopeutua siihen jo tuon määrän vuoksi.Minun mielipiteeni on että ateismi on paska uskonto. Ajavat omaa asiaansa äänekkäämmin kuin mikään kirkko suomessa. Keep it up, näytätte aina todella järkeviltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1633204
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten5012665Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!371427Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?1011359Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?221201- 451109
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3031018Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi120998Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti47996Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.35911