Olen ostamassa uutta pöytäkonetta.
Kone tulisi päivittäiseen perus netti surffailuun, leffojen kattomiseen, musiikin kuunteluun, kuvanmuokkausta harrastaisin hieman ehkä. kovaan peli käyttöön kone ei tulisi. Haluaisin hdmi liitännällä kiinni full hd televisioon....
en osaa kasata koneita tai ostaa oikeita osia.........eli ostaisin paketti koneen kaupasta.
budjetti koneen ostoon olisi jotain 500-600 euroa.
Vanha kone oli hp, ja siinä alkoi olla ongelmia noin 1,5 vuoden käytön jälkeen. hp merkkistä konetta en enää ostaisi. Ajattelin että ostaisin ACER koneen. ja hommaisin siihen myöhemmin 3vuoden takuulaajennuksen.
Haluaisin tietää onko ACER hyvä merkki ja minkälainen ja minkä hintainen kone sopisi mielestänne minulle???alle olen laittanut vaihtoehtoja joita oilen itse ajatellut
Esim. kodin ykkösessä on nyt 500eurolla acer aspire M3203/6GT/240X2/1TB/GT220
ja
Verkkokauppa.comissa acer aspire M3203/6GT/640X4/1TB/GT320 MAKSAISI 580EUROA mutta vkonetta on tilattu yli 25 kpl ekä ole myymälässä.
SUURI KIITOS VASTAUKSISTA ETUKÄTEEN....
Kone tulisi päivittäiseen perus netti surffailuun, leffojen kattomiseen, musiikin kuunteluun, kuvanmuokkausta harrastaisin hieman ehkä. kovaan peli käyttöön kone ei tulisi. Haluaisin hdmi liitännällä kiinni full hd televisioon....
en osaa kasata koneita tai ostaa oikeita osia.........eli ostaisin paketti koneen kaupasta.
budjetti koneen ostoon olisi jotain 500-600 euroa.
Vanha kone oli hp, ja siinä alkoi olla ongelmia noin 1,5 vuoden käytön jälkeen. hp merkkistä konetta en enää ostaisi. Ajattelin että ostaisin ACER koneen. ja hommaisin siihen myöhemmin 3vuoden takuulaajennuksen.
Haluaisin tietää onko ACER hyvä merkki ja minkälainen ja minkä hintainen kone sopisi mielestänne minulle???alle olen laittanut vaihtoehtoja joita oilen itse ajatellut
Esim. kodin ykkösessä on nyt 500eurolla acer aspire M3203/6GT/240X2/1TB/GT220
ja
Verkkokauppa.comissa acer aspire M3203/6GT/640X4/1TB/GT320 MAKSAISI 580EUROA mutta vkonetta on tilattu yli 25 kpl ekä ole myymälässä.
SUURI KIITOS VASTAUKSISTA ETUKÄTEEN....
Vastaukset 27
Vanhimmat
on täyttä paskaa! Itselläni on 4 vuotta vanha acer millä on usb allergia tullut, cd levy allergia tullut, bluetooth allergia tullut...
EN SIIS SUOSITTELE!!!
Itse en tiedä kun käytän Mac koneita mikä on hyvä mutta jos voit tuplata budjettisi osta iMac, 5 vuoden päästä raksuttaa kuin uusi.
ostaa ylihintaista applea kun puolet halvemmalla saa yhtä tehokkaan pc.
Macmies mainitsi omistavansa 4 vuotta vanhan Acerin. Neljä vuotta kestävä kone on tosiaan hyvä. Maceissä on vain yhden vuoden takuu. Johtopäätöksenä voidaan sanoa, että Acer on ihan pätevä merkki!
samoin laatuosilla raksuttaa pc:kin ja on yleiskäyttään sopivampi.
Ei sotketa tavallisia käyttäjiä mäkkäreihin, linukseihin, upuntoihin jne.
Se kun tarttee kaverilta neuvoa niin vastaus voi olla, ai sulla on linuxxx, ai sulla on mac... ja haavi on auki ja saalista melko vähän tarjolla.
???????????!!!!!!!!!!!!!!!??????????
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=6591
Eipäs sittenkään kun piti olla tuo HDMI, tuossa ei ainakaan valmiina ole.
pyynti on ferrari ja rahat vanhaan ladaan. Mun pelkkä äänikorti maksaa jo puolet tuosta,vaikka ite kasaan
Minun äänikortti maksoi jopa enemmän...
Acer Aspire m3203 kodin ykkösestä on hyvä hankinta ja löytyy kaikki tarvittava.
Vaatimuksesi täyttyy kun koneessa on moniytiminen prosessori ja hd-kuvaan kykenevä näytönohjain ja muistia vähintään 4 gigaa. Budjetillasi jo sellaisen saa irti joko valmiina pakettina tai kasauttamalla. 64-bittinen käyttöjärjestelmä sitten tietenkin, oli se linuxjakelu tai windows seiska.
Suosittelen että koneessa pitäisi olla 4 Gigaa muistia ja vähintään yli 100 gigan levy. Ajattelin itsekkin ostaa läppärin jossa pitäisi olla ainakin noi vaatimukset.
Ja tietenkin Windows 7 64 bit käyttöjärjestelmä. Siinä voisi olla edessä riittävästi usb reikiä, jos esim: haluat siirtää kameran kuvat koneelle usb johdon avulla.
Miten niin tietenkin? Kyllähän se riippuu vahvasti käyttötarkoituksista. Windows 7:n kohdalla pitää lisäksi valita Professional versio ellei ole tarkoitus ostaa Windows 8:a muutaman vuoden päästä.
Koneen merkillä ei ole väliä. Mene ja osta sopivan hintainen kone. Takuut ja niitten laajennukset ei käytännössä merkitse oikein mitään. Jos kone hajoaa, et saa mistään firmasta konetta käyttöösi korjauksen ajaksi ilmaiseksi. Kone on van rikki ja sä odottelet sen korjaamista. Lisäksi takuissa kaikenlaisia pykäliä, perusidea on, että jos kone on rikki, etsitään AINA syytä, että se on jotenkin käyttäjästä johtuvaa ja lasku menee käyttäjälle.
Mulla on ollut paljon koneita, kymmeniä vuosia. Ei sillä merkillä ole väliä, samoista osista ne suuriinpiirtein on kasattu. Tietsikat on sellasia kokoamisjuttuja. Ei ole olemassa yhtään tietokonemerkkiä, joka tekisi kaikki osat itse, ne tulee alihankkijoilta kaikki. Apple koittaa esittää olevansa oma koneensa, totuus on, että kaikki osat, mitä siinä on, ne on hyllykamaa alihankkijoilla. Mä voin ostaa samat rojut kaupasta ja kasata sen koneen itse.
No, mä kirjotan tätä Acerin läpykällä. Mikäpä tässä, tavallinen tietokone. On noita merkkejä ollut, Unisys, Apple, HP, Dell, vaikka mitä. Useammankin pöytäkoneen olen kasannut itse. Merkkiin ei kannata tuijottaa paljoakaan. Jos nyt huolto toimii, muutaman vuoden päästä bisnekset on voineet mennä niin, että koko merkillä ei ole suomen edustusta tai koko merkkiä ei ole edes olemassa.
Käyttökamaa. Osta sopiva ja sopivaan hintaan. Vähän kuin vaatteet, ne kestää aikansa. Ei farkuilla ole takuuta. Tieokonehuollot on syvältä, jonkinlainen "muka". Koneet on nykyään niin hyviä kaikki, että on erittäin poikkeuksellista, että niissä on vikoja. Jos sattuu viallinen kone, se vika on aina jonkun alihankkijan osissa. Tunnetummat merkit pitää paremmin huolta maineestaan, eli niillä on edes jonkinlainen huolto. Kandee ajatella sekin, asentajalle maksetaan palkkaa ja osat päälle. Muutaman satasen tietokoneen korjaaminen maksaa pian saman, kuin koko koneen tukkuhinta on.
Arpapeli. Jos sattuu hyvä kone, ei harmeja, jos huono.... Ei ennustaa voi kukaan.
En katellut esimerkkikoneitasi netistä. Ihan varmasti hyviä koneita. Osta pois, kun niissä on sun tarvitsemat ominaisuudet. Siis osta pois sellainen, mikä on sopiva. Ominaisuudet ja hinta, ne ratkaisee, ei merkki.
Kaikki olleet ihan jees! acer yksi suurimmista konevalmistajista että silleen!
Ei niinkään valmistajasta ole kiinni vaan valmistajan mallisarjasta. Hyvät tietokonemallit kestää 10-15v ja tunnetusti, jotkut valmistajat erikoistuu juurikin laadukkaisiin koneisiin (esim. Aleutia), että niillä ei muuta ole kuin hyviä mutta sitten on jotain HP:tä jolla on laidasta laitaan kaikkea. Yleensä isoilla valmistajilla on enemmän laatuhajontaa ja pienemmät erikoistuu paremmin.
Ominaisuuksien ja hinnan lisäksi ratkaisee yksinkertaisesti LAATU.
Acerin pöytäkoneet on ihan ok mutta läppärit ovat kyllä aika kauheita. Suurempi valmistaja tarkoittaa yleensä sitä, että on myös paljon heikkolaatuisia koneita kun täyttävät eri markkinasegmenttejä.
http://www.jimmspc-store.fi/listaa/403/470
toinen hyvä kauppa on tietokonekauppa.fi
Tossa on tietokoneita jotka jimms on ite koonnu ja voin sanoo että ovat paljon parempii ku jotkut marketti koneet (toi mitä ite oot kattonu) joissa on aina saatanasti HIDASTA muistii 6Gb ja sit jotain paskaa ja hidasta kovoo joku 2teraa...ja vielä Nvidian ja Intelin paskat komponentit ja sit lukee että pelikone halvalla
XD
Huom kannattaa ostaa omalta paikkakunnalta kone,koska jos siihen tulee jotain vikaa nmiin postin kautta on ikävä niitä asioita hoitaa.
Ja atk liikkeeseen voit mennä ja sanoo et kasatkaa mul esim. 500 niin hyvä kone ku saa nii sit ne valitsee siihen yhteen sopivat komponentit ja laskuttaa kasauksest joku 50e...tällä tavalla saat varmasti paremman koneen kuin noista marketti koneista...marketti koneen heikkous on myös siinä että sä et saa avata sitä koppaa tai takuu menee, elikkä mites sielt sit pölyt putsaat?????
kiitos vastauksista.
ostin sitten sen kodin ykkösen ACERin......hyvin pelittää, ei vaikuta täydeltä paskalta niin kuin ostammac-tyyppi sanoi.
menee vähän aikaa totutella kyllä tähän windows seiskaan...........mut ihan hyvä se on
Oisit ostanu Toshiban ei mene rikki helposti. paitsi hakkaamalla , Acer on huono laatunen korjaamolla niitä on kasoittain fujitsu koneiden kanssa. toshiba kestää helposti 7 vuotta
"Vanha kone oli hp, ja siinä alkoi olla ongelmia noin 1,5 vuoden käytön jälkeen."
itse olet ongelmat aiheuttanut, hidastelut ja sammumiset, kuten moni muukin käyttäjä,
meille koottiin itse kalleimmasta päästä 2004 ja vieläkin on useissa asioissa nopeampi kuin monet uudet,
poistella sieltä pitää paljon, mutta ei yhtään vääriä asioita,
pitää myös katsoa,
pyöriikö turhia ohjelmia jatkuvasti.
itsellä on pikakuvakkeet erinäisistä kansioista, yhdessä kansiossa työpöydällä,
josta poistan kaiken kuukauden välein, jos muistan.
Mitään koneen mukana tulevia en usein käytä, netistä saavia en koskaan.
http://www.pohjolantietotekniikka.fi/web/ict/computers.html
Toi sivu on täynnä huonoja koneita.
Kiähkiähkiäh..........................
Yleensä olen kasannut koneeni itse.Erehdyin ostamaan hp:n räätälöidyn ja alusta asti oli ongelmia.Kone oli tehokas kyllä ja pelikäyttöön,nyt roskakorissa,paska mikä paska,siihen meni 1500 euroa hukkaan,vannon etten milloinkaan osta merkkikonetta,niiden korjaaminen itse on tehty mahdottomaksi,osia et saa kuin merkkiliikkeistä ylihintaan,ajurit oltava tuotemerkille,järjestelmän asennuslevykettä ei tule niiden mukana,jos vikoja ilmenee ei kun merkkifirmaan huoltoon kovalla hinnalla,tiivistettynä pelkkiä paskoja,ahtaita koteloita ym halpaosia myöten,lisäksi vaikka on takuu voimassa hp ei korvaa mitään,he sanoo että käyttäjän vikoja ei korvata,oli vika käyttäjässä tai ei.Saat ihan hyvän koneen kun pyydät liikkeen kokoamaan sen ja pyydät kloonikonetta joka on kasattu itse,silloin saat mieleisen ja kilpailuta tietokonefirmoja.
Kerrankin joku joka hehkuttaa itse kasatun komponenttikoneen puolesta. Eräs "M-ylipappi" kun täällä jaksaa aina mankua miten itsekasatussa on muka AINA jotain hirmu yhteensopivuus ongelmia jne. Ja kuulemma pakettikone on hänen mielestään paras jos vain upottaa siihen tolkuttomasti rahaa kuten sinunkin tapauksessa. Mutta näin se vaan on, itse kasattu on paras - takuuturvallisin - ja helppohoitoisin & korjattavin.