Tietyt paimiolaiset elintarvikeliikkeet myyvät alaikäisille alkoholia ja tupakkaa. Eikö kassahenkilön pidä tarkistaa ostajan ikä aina, kun vähänkin epäilee ettei ikä riitä ko. ostoksiin ? Kenelle ilmoitus asiasta; poliisille tietysti mutta myös muualle ... ? Vaikka vain pari paikkaa tulisi ilmi ja toiminta saataisiin loppumaan (tai ainakin vähenemään), niin kyllähän nuoret silti juotavansa ja tupakkansa muualta saavat mutta olisipahan ainakin pari paikkaa mistä ei enää saisi, ainakaan kovin helposti.
Alkoholin/tupakan myynti alaikäisille
nähty on
4439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
just joo ! hae itelles apua perkele tai vingu talos alakerrassa !
Kaupalta menee kaljanmyyntilupa ja asiakkaat. Kyllä pistää kaupan tarkkaamaan kaljanostajien ikää ja loppuu alaikäisille myynti!
Käsittääkseni kaikilta alle 25 vuotta näyttäviltä pitää tarkistaa ikä alkoholiostosten yhteydessä - että ottakaapas ne paperit mukaan kaupalle!
muistan itekki ku olin alaikänen ni ainakin kuninkaan pitzeria pyöi tupakkaa ja kaljaa alaikäsille tupla hintaan tietenkin mut siit on kyl aikaa jo jokune tovi. edelleen toi toiminta jatkuu ainaki turussa ns keltasella kioskilla semmonen läski mehmetti pitää sitä loppuraha korvataan tikkareilla.
Joo itekki muistan ku olin alaikäinen ni Tadimin entisestä kioskista yks kaveri näytti paimion kirjasto korttia ja sai sieltä kaljaa. Myös yhteen aikaan Bellan kebabista sai tupakkaa ku meni autoluukulle. Paras muisto oli ku mentii sateisena sunnuntai päivänä kävellen hakemaan kuninkaan pizzeriasta röökiä ja se oliki kiinni... vitutus oli suuri :D Oli ne aikoja :D