Hain teologiseen Helsinkiin, mutta nyt olen alkanut jänistää. Salaa melkein toivon, etten pääsisikään sisälle. Minulla on ihan järjetön esiintymis- ja sosiaalisten tilanteiden kammo. Minkälaista teologian opiskelu on käytännössä? Onko paljon esiintymisiä ja ryhmässä työskentelyä pakollisena?
Entä minkälaista porukkaa siellä yleisesti ottaen on? Ovatko opiskelutoverit itsevarmoja älykköjä, jotka tilanteessa kuin tilanteessa löytävät aina (oikeat) sanat ja uskaltavat myös sanoa ne? Esiintyykö teologian opiskelijoiden keskuudessa kilpailuhenkisyyttä, kunnianhimoisuutta ja ns. pätemisen tarvetta? Kaverini opiskelee oikiksessa, ja siellä ilmapiiri on hyvin kilpailuhenkinen ja kuulemma herkemmälle ihmiselle raskas. Luojan kiitos, etten itse ole kiinnostunut oikeustieteestä ;)
Entä miten on koulukiusaamisen laita? Olen itse entinen koulukiusattu, joten pohdin tällaisiakin asioita. Satun läheisteni kokemusten perusteella tietämään, että myös yliopistossa voi esiintyä kiusaamista, valitettavasti.
Sitten vielä kiinnostaisi tietää, ovatko teologian opiskelijat pääsääntöisesti uskovaisia. Ja että opiskeleeko teologisessa myös muiden uskontojen, kuin kristinuskon, edustajia? Onko ateisteja?
Millaista on opiskelu käytännössä?
1
1342
Vastaukset
- op
Ensimmäiset kaksi vuotta on pääasiassa perusopintoja, jotka tarkoittavat massaluennoilla (koko vuosikurssi yhdessä) istumista, tenttikirjan tai parin lukemista ja sitten näiden luentojen ja kirjojen tenttimistä. Klassiset kielet ovat lähempänä tavallista kielten opiskelua. Ryhmätyöskentelyä oli muistaakseni ensimmäisenä vuonna kahdessa kurssissa, esiintymistä ei juuri ollenkaan (jos ei välttämättä halua olla suuna päänä :D).
Porukkaa löytyy aivan laidasta laitaan. On juuri lukiosta tulleita, eläkeikää lähestyviä ja siltä väliltä. Löytyy itsevarmoja älykköjä, mutta kaikki eivät todellakaan ole. 200 aloittavaan mahtuu monenlaisia ihmisiä :) Kilpailuhenkiseksi en ole ilmapiiriä teologisessa kokenut, kaikkea muuta. Yksittäisiä pätijöitä tietysti on, mutta missäpä ei.
Koulukiusaamisesta en osaa sanoa, itse en ole törmännyt. Kun vuosikurssilla on 200 ihmistä, niin ei ehkä sellaista asetelmaa pääse niin helposti syntymään?
En osaa sanoa, ovatko teologian opiskelijat pääsääntöisesti uskovaisia, varmasti suuri joukko on, kun kerran papiksi teologian maisterin tutkinto tarvitaan. On fundamentalisteja, liberaaleja, agnostikkoja, ateisteja... Ketä nyt sattuu uskonto kiinnostamaan :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837