mies armeijaan

ll

ollaan seurusteltu tän jätkän kanssa vasta muutama viikko, ja sit se lähtee tammikuussa armeijaan! mua pelottaa että meidan juttu loppuu, jos ei nähdä pitkiin aikoihin. miten usein sieltä ees pääsee pois? ollaan sen kanssa puhuttu asiasta mut ei se helpottanu. en osaa ees nauttia tästä hetkestä kun pelkään koko ajan tulevaa, en halua rakastua koska pelkään kaiken kuitenkin loppuvan. :( kokemuksia tms?

3

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • h<aerh

      Onhan siellä viikonloppu ynnä muut lomat.

      • inttileski

        oma miekkoseni lähti viime maanantaina armeijaan. Olen kuullut sanottavan: Armeija joko tuhoaa suhteen tai vahvistaa sitä. Tämä eka viikko on ollut erittäin vaikeaa, mutta pikku hiljaa alkaa tottumaan. Lomille pääsee ekan kerran 2-3 viikon päästä, omani tulee 2 viikon olon jälkeen. Sitten alkaa pääsemään lähes joka viikonloppu.

        Jos sitä tosissaan rakastaa miestään, niin jaksaa odottaa kunnes rakas tulee takaisin kotiin. Tsemppiä, äläkä vielä ala murehtimaan sitä. Itse tein sen virheen sillä aloin jo vuosi sitten murehtimaan kullan lähtöä.


    • Sikamieheksi88

      Kun itse lähdin armeijaan, olimme seurustelleet tyttöystäväni kanssa vasta kaksi viikkoa. Asepalvelustani kesti 9kk, jonka aikana suhteemme koki aika kovia, mutta säilyi loppuun asti ehjänä.
      Ajasta, jolloin olin palveluksessa, on vain hyviä muistoja. Ikävä oli kova ja jälleennäkemisen riemu sanoinkuvaamaton. Toki palveluksen motivaatio kärsii kun nainen odottaa vapaalla jalalla siviilissä ja itse on kiinni. Pieni katkeruuskin tuli aina kiinnioloviikonloppuisin kun tyttöystävä tekstaili olevansa baarissa ja milloin missäkin, aivan kuin minun poissaoloni olisi helpotus hänelle. Muistatte vain pitää yhteyttä. Itse kirjoitin rakkaalleni kirjeitä lähes viikottain - ja hän takaisin.
      Lopuksi vanha sanonta armeijasta: Armeijassa pojista tehdään 180 vuorokaudessa poikia, 270 vuorokaudessa miehiä ja 360 vuorokaudessa poikamiehiä. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      109
      2965
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      185
      2647
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2109
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1421
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      1310
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      22
      1293
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1011
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      870
    9. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      843
    10. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      782
    Aihe