Mammuttin nettisivuilla mainostetaan messueduista ja itse en niitä kuitenkaan löytänyt sieltä. Onko jollain paremmin tietoa mitä nämä messu"edut" ovat?
Mammuttin messutarjous
AKI-2011
121040
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Messuetu jouduttiin viemään peräkärryllä takaisin Ylikiiminkiin, kun maailman ihmiset eivät ymmärtäneet huumoria.
Oliskohan ollut niin että muuttovalmiit malliston talot saa "samaan hintaan" A-energialuokan tasoisena kun ostos tapahtuu tietyn ajan sisällä. Koitin käväistä mammuttihirren sivulla vaan en enää tuota tietoa löytänyt.
Tieto löytyikin Mammutin sähköpostiviestistä... Ohessa sähköpostin sisältö:
"Mammutin huikea messuetu!
Asuntomessujen kunniaksi rakennamme
muuttovalmis-malliston vakiomallit
A-energialuokkaan ilman lisäkustannusta!
Etu on voimassa ennen 31.10.2010 tehtyihin
uusiin tilauksiin. Rakentamisen aloitus ennen
juhannusta 2011."
Nyt jäädään jännittämään, jatkuuko sama etu toisella nimellä.
Voisiko joku Mammutin Messutarjouksen "lunastaneista" kertoa mitä
tuotteita saa LISÄÄ siihen A-energialuokkaan rakennettavassa talossaan?
"Utelias Uuno" tuolla toisessa ketjussa sanoi, että tarjouksen sisältö
ei oikein avautunut tilausta tehdessä.
Mutta tilattua tuli kuitenkin...
Ehkä nyt ajan kanssa on huikea etu selvinnyt.
Sopimustekstissä mainitaan A-energialuokka ja asiakas saa Mammuttihirren itse tekemän todistuksen siitä, että talo on parasta A-luokkaa?
Huikeasta etuudesta en osaa sen enempää arvioida mutta seuraa tuli:
Ylä- ja alapohjaan lisää eristettä (alapohja 250, yläpohja 500)
Ikkunat oli Pihlan 0.9U:n termo ikkunat
Ovet olivat kaskipuun Thermolta 0.6U
Lisäksi päälle tuli kalusteiden taakse lisäeristettä tarvittava määrä.
Tämän lisäksi LTO vehje
Sain tässä energiatodistuksen jossa laskennallisesti mentiin alle 140 kun A-energialuokassa olisi rajana tuo ET-luku 150 kWh/brm2. Eli näin paperilla ollaan vielä tyytyväisiä :)
Tarvittavat lisävermeet riippuvat talomallista eli toiseen pitää laittaa enemmän kompensaatiota.
Ja jotakin vielä unohtui eli tuossa 140 < kwh luvussa oli laskennallisena tiiveysarvona käytetty tässä vaiheessa lukua 4 mikä on oletus ennen tiiveysmittausta. Tuohon kampanjaan sisältyi ainakin meillä vielä 2 tiiveysmittausta. Tavoitteena kuulemma on tiiveysluku joka on luokkaa 1.5. Kun tiiveysmittaukset on tehty, voin itse asiassa itse netin kautta päivittää kyseisen lukeman saatuun energialaskelmaan.
Ai että ihan itse voi päivittää, sepä tosi kätevää.
Niinpä niin. Hyvä että huomasit sen oleellisimman asian sepustuksistani.
kaikkein halvin luokassaan? Niinhän sen pitää olla jos ylimääräiset loistavat edut on?
Oli halvimmasta päästä jos nyt ei sitten halvin. Hivenen vaikeaa tosin oli saada muilta hirsitalotoimittajilta "muuttovalmis" toimituksesta hintaa. Kannattaa huomata että muuttovalmistasolla ei mikään paketti ole erityisen "halpa".
Mammuttihirsi sopi itselle siinä mielessä parhaiten että heillä oli jo suoraan tarjolla tieto mitä kuuluu toimitukseeen ja hinta tälle ja tätä vain sovellettiin omaan talomalliin.
Nämä tarjoukset sinällään ovat hitusen liioiteltuja tai sanotaanko niin että kaipa heillä voi olla talomalli jonka A-energialuokkaan saamiseksi tosiaan joutuisi tosiaan maksamaan mainosten "jopa 8000 euron messuetuuden" verran.