GS 2005 - radio-ongelma

Nainen ratisssa

Moi,

Ap. radioCD-soitin ei tahdo enää löytää kanavia tai pysyä niillä; suhinaa kuuluu ja sitten taas alkaa haku. Auto oli tänään sähköisen käsijarrun ohjelmointipäivityksessä ja pyysin vilkaisemaan myös radiota. Piuha on kiinni sekä radiossa että antennissa = vempain lie rikki. Uusi Renaultin soittopeli maksaa 570 eur jotakin, ja ennen kuin tilautan sen ja varaan ajan asennukseen tsekkaan, onko kukaan asennuttanut (jossain muualla kuin merkkiliikkessä...;-) jotain muuta hiukan huokeampaa soitinta? Mitään gps-toimintoja ei tarvita, perusradio cd riittävät. Autolla tarkoitus ajaa vielä pari vuotta ennen vaihtamista, joten toimiva soitin on kyllä saatava, mietin vaan millä hinnalla...? Kiitos etukäteen!

1

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MJ

      Scenicin originaaliradio on äänenlaadultaan sellainen että 570 euroa on lähinnä vitsi. Kun ostin kärryni uutena (2004) oli niillä kampanjassa CD/Radio metalliväri kaupanpäälle . _Siinä_ oli radion hinta/laatusuhde paikallaan. Muistaakseni CD/radion lisähinta olisi ollut tehdasasennuksena jotain 300 e mutta totta kai se varaosana maksaa tuplasti. Vaimon Clio tuli ilman radiota, tilattiin siihen Blaupunkt San Francisco kunnon ovikaiuttimet ja kylläpä on eroa äänen laadussa. Mutta noissa ei-tehdasradioissa on ongelmana se että vain harva malli tukee rellun kätevää rattisäädintä tai integroitua näyttöä.

      En silti olisi ihan varma siitä että ainoa konsti sinulla on vaihtaa radio uuteen. En ihan heti usko että se on edes rikki - en ainakaan jos Bilian huolto on niin sanonut. . Vika kuulostaa siltä niinkuin se ei saisi antennisignaalia, Piuha voi kyllä olla kiinni antennissa, mutta antennin sisällä voikin olla piuha poikki. Tai poikki jostain. Oletko joskus (tai edellinen omistaja) käynyt konepesussa irroittamatta antennia, se on yksi tapa rikkoa piiska. Antenni jää helposti irroittamatta koska sillä on tapana ruostua kiinni, Ainakin antennisignaali kannattaisi tarkistaa oikeassa autoradiohuollossa . Samalla voi kysyä löytyisikö kunnon autoradiota joka tukisi rellun näyttöä kaukosäädintä.

      Toinen mikä tulee mieleen noista suhinoista on SRC (=source) asetus. Tää on aika triviaalia, mutta onhan SRC varmasti FM:n puolella, SRC-nappia kun painaa, niin menee joskus vahingossa AM-puolelle. Silloin tulee suhinaa ja aseman etsimistä. Scenicin mukana uutena tulee radion manuska, joka 10 - 20 sivuinen opus. Sieltä voi löytyä lisääkin syitä, Muistelisin että jollain DX asetuksella sen sai etsimään ihan tiettyä lähetintä ja jos kärry nyt on muualla, niin se hakee ja hakee.

      Onko toi vika myös YLEn kanavilla vaiko vaan paikallisradioilla? Paikallisradiot on joskus niin kaukana että signaali menee suhinan puolelle, kun paikallisradioilla on lähettimissä lakisääteinen tehokatto .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1687
    2. 210
      1527
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1010
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      845
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      51
      794
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      775
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      58
      725
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      725
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      722
    Aihe