Kuka tietää

Naapurissa

Hei, minua kiinnostaisi, että onko ihan luvallista ja laillista kun naapurimaanvilj peltoa myrkyttää. Nimittäin hyötykasvimaamme on 6 metrin päässä siitä pellosta. Tässä päivänä muutamana haistoin ikäänkuin happaman tuoksun, ja voimakkaan! Ihmettelin, että mikä tämä haju on? Onko joku laittanut kiljusaavin puskaan?
Vasta noin viikon päästä siitä huomattiin, että se muutaman metrin päässä oleva pelto on ihan ruskea. Se oli myrkytetty , oletan rikkaruohoja vastaan.

3

1154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Phale

      En ainakaan keksi, mikä siinä ei olisi luvatonta tai laitonta, jos omalle viljelyssä olevalle pellolle tekee kasvinsuojelutoimenpiteitä. Tavoitteena on, että naapureille ei aiheudu haittaa, mistä pidetään huoli kunnossa olevilla laitteilla ja, että on oikea sää ja, että kuljettajalla on ruiskuttajantutkinto.

      • entäs muut?

        mistähän tietää, kellä kuljettajalla on ruiskuttajantutkinto. kun ei ihan viitsisi mennä kysymään. oletko itse ruiskuttaja?


      • Phale
        entäs muut? kirjoitti:

        mistähän tietää, kellä kuljettajalla on ruiskuttajantutkinto. kun ei ihan viitsisi mennä kysymään. oletko itse ruiskuttaja?

        Perustutkinnoista ei ole olemassa julkista rekisteriä, joten se selviää vain kysymällä. Tutkinnosta annetaan kirjallinen todistus, joka pitäisi olla tallessa. Jokaisella ruiskuttajalla pitää olla tutkinto, koska siitä säädetään laissa sekä se on yksi ympäristötuen ehdoista. Tutkinto uusitaan joka viides vuosi samoin kuin ruiskut testataan virallisesti.
        Olen suorittanut kasvinsuojeluaineiden käyttökoulutuksen, mutta en ole koskaan sitä tarvinnut, ainakaan vielä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 151
      3853
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      87
      3269
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      86
      2655
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      7
      2436
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      252
      2419
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2246
    7. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      90
      1874
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      999
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      978
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      869
    Aihe