Luulen että tämä palstaon ehkä huonoin valinta kysymyksilleni mutta jostain on aloitettava..
Haluaisin kokeilla kyseistä uskontoa.. Ramadan on tulossa ja haluaisin viettää kysesistä kuukautta. Islam on mielestäni mielenkiintoinen uskonto. Olen vielä kristitty mutta en usko "meidän jumalaan".
Haluaisin uskoa ja olen tutustunut islamiin viime aikoina.
Ramadania olisi vain vähän hankala viettää koska en ole (ainakaan vielä) muslimi enkä siis sillä verukkeella voi olla esimerkiksi pois töistä. Ongelmaksi koituisi se että opiskelen kokiksi ja pelkäisin että kokeiluni haittaisi opintojani.
Onko siis vinkkejä/mielipiteitä kokeiluani varten?
Siis rakentavia sellaisia.. Ei mitään "Islam on kamala uskonto"-tyylillä.. Olkaa avoimin mielin..
Kiitän. :)
Haluaisin kokeilla kyseistä uskontoa.. Ramadan on tulossa ja haluaisin viettää kysesistä kuukautta. Islam on mielestäni mielenkiintoinen uskonto. Olen vielä kristitty mutta en usko "meidän jumalaan".
Haluaisin uskoa ja olen tutustunut islamiin viime aikoina.
Ramadania olisi vain vähän hankala viettää koska en ole (ainakaan vielä) muslimi enkä siis sillä verukkeella voi olla esimerkiksi pois töistä. Ongelmaksi koituisi se että opiskelen kokiksi ja pelkäisin että kokeiluni haittaisi opintojani.
Onko siis vinkkejä/mielipiteitä kokeiluani varten?
Siis rakentavia sellaisia.. Ei mitään "Islam on kamala uskonto"-tyylillä.. Olkaa avoimin mielin..
Kiitän. :)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jumala antoi kaikille ihmisille vapauden valita!
-anteeksi;-( ei muslimeille)....
Uskonnot eivät ole kokeltavia asioita. Uskonnot täytyy tietää ja uskonnon sisällön oppiminen vie aikaa. Monille koko elämäkään ei ole riittävän pitkä aika uskonnon oppimineen.
Minun uskontoni pitäisi olla jotain mieltä ylentävää ja rakentavaa. Kirkossakin sanotaan; Ylentäkää sydämenne Jumalan puoleen.
Islam ei ole mieltä ylentävä uskonto vaan päinvastoin alentava. Se raaistaa ihmisen, koska islam on lakiuskonto. Joskus sen uskonnon seuraajista tulee aivan hulluja. Tarkoitan selvää mielisairautta.
Uskonnon pitäisi tehdä ihminen terveeksi, vahvaksi ja onnelliseksi. Sitä ei islam tee.
...tietoa islamista suosittelen, että luet asiantuntevaa länsimaista kirjallisuutta ko. ideologiasta (esim. Spencer: Totuus Muhammadista) ja tutustu ex-muslimien näkemyksiin (esim. Ayaan Hirsi Ali, Wafa Sultan, Nonie Darwish, Ibn Warraq, Walid Shoebat, Ali Sina). Huomaa, että et voi luottaa siihen, mitä muslimit itse kertovat muille islamista, sillä shari’a velvoittaa muslimit valehtelemaan (taqiyya) ja kertomaan harhaanjohtavia puolitotuuksia (kitman) aina silloin, kun se palvelee islamin etua tai suojelee muslimeja ongelmilta, kuten negatiiviselta imagolta tai rikosoikeudellisilta seuraamuksilta.
Tässä eräs loistava ex-muslimien sivusto: http://www.faithfreedom.org/
Etkö näe, kuinka Jumala ajaa pilviä, liittää ne yhteen ja tekee niistä korkeita kumpuja, ja näet sateen ryöppyävän niiden lomasta? Hän lähettää taivaasta myös pilvivuoria täynnä rakeita, joiden Hän antaa sattua keneen tahtoo ja jotka hän kääntää pois kenestä tahtoo ja salamien välke häikäisee katsojan.
Jos uskot, että edellä oleva teksti on totta, sovit muslimiksi. Jos ajattelet, että edellä oleva teksti ei ole totta, et sovi muslimiksi.
jos haluat tietää lisää islamista,ota yhteyttä:[email protected]
nimimerkki haluaa "yksityisvastaanotollansa" testata islamilaisen pesukoneen, Koraanin, "aivojenpesuohjelman" vaikutusta kokeilunhaluiseen. Pesuohjelman avulla kokeilunhaluisen aivot yritetään vastaanottamaan katkeran totuuden sijasta MAKEATA VALHETTA !!!!!
Tässä muutama esimerkki islamin lain, shari’an, määräyksistä:
* Hyökkäävä aseellinen jihad ei-muslimeja vastaan on muslimien yhteisöllinen uskonnollinen velvollisuus.
* Henkilön, joka on tietämätön islamin laista, on noudatettava islaminoppineen juridista näkemystä.
* Rangaistuksena islamin hylkäämisestä on kuolema.
* Kun eläin teurastetaan ruoaksi, henki- ja ruokatorvi on katkaistava veitsellä.
* Nainen on oikeutettu saamaan perinnöksi puolet vähemmän kuin mies.
* Isät ja isoisät voivat pakottaa neitsyet avioliittoon.
* Ei-muslimimies ei saa mennä naimisiin musliminaisen kanssa.
* Naisen on pyydettävä lupaa aviomieheltään halutessaan lähteä kodin ulkopuolelle.
* Muslimimies ei saa mennä naimisiin zarathustralaisnaisen, ”kuvanpalvojan”, islaminhylkääjän eikä sellaisen naisen kanssa, jonka toinen vanhempi on juutalainen tai kristitty ja toinen on zarathustralainen; musliminainen ei saa mennä naimisiin kenenkään muun kuin muslimin kanssa.
* Vapaa muslimimies saa ottaa neljä vaimoa ja rajoittamattoman määrän vääräuskoisia seksiorjia.
* Verikosto on pakollinen useimmissa tapauksissa, kun joku on tarkoituksellisesti surmattu, paitsi kun muslimi on tappanut ei-muslimin, juutalainen tai kristitty on tappanut islaminhylkääjän tai isä tai äiti on tappanut oman jälkeläisensä.
* Ei-muslimien on muslimivaltiossa alistuttava dhimmiyteen (Ahl al-Dhimma), toisen luokan kansalaisiksi, joita on syrjittävä islamin lain määrittämillä tavoilla.
* Rangaistuksena aviorikkomuksesta ja sodomiasta on kivittäminen kuoliaaksi.
* Rangaistuksena ensivarkaudesta on oikean käden amputoiminen. Jos varasteleminen jatkuu, amputoidaan lisää raajoja.
* Ei-muslimi ei saa todistaa oikeudessa muslimia vastaan; henkilö, joka ei ”nauti kunnioitusta” ei voi toimia todistajana; naisen todistusarvo on vain puolet miehen todistusarvosta (ja hyväksyttävissä vain omaisuuteen liittyvissä asioissa); aviorikoksen tai sodomian todistaminen edellyttää neljää miespuolista todistajaa, jotka ovat omin silmin nähneet tapahtuman.
* Muslimien yhteisöllisenä velvollisuutena on perustaa islamilainen kalifaatti (tarvittaessa käyttämällä väkivaltaa).
* Homoseksuaalit ja lesbot on tapettava.
* On kiellettyä nauraa liian kovaäänisesti.
* Soittimet ovat laittomia.
* Kuvien tekeminen elävistä olennoista on kiellettyä.
* Naisten ympärileikkaus, joka pitää sisällään klitoriksen poisleikkauksen, on pakollinen.
* Orjuus on sallittua.
* Ihmisiä saa lahjoa näiden kääntymiseksi islamiin.
* Niskuroivaa vaimoa saa lyödä.
* Valehteleminen on sallittua, jos se edesauttaa islamin päämääriä eli shari’an käyttöönottamista ja suojelee muslimien etuja.
Jos sinulla ei ole mitään ongelmia näiden määräyksien kanssa, jos ne ovat mielestäsi hyväksyttäviä, silloin varmasti sovellut muslimiksi.
tuntuvat mielestäsi luonnollisilta ja islamiin kääntyminen edelleen kiinnistaa, niin suosittelen että hankit välittömästi paukkuliivit jessup muhajedin varustetukusta ja menet lähimmälle soramontulle testaaman käyttöä.
Tässä muutama esimerkki islamin lain, shari’an, määräyksistä:
* Hyökkäävä aseellinen jihad ei-muslimeja vastaan on muslimien yhteisöllinen uskonnollinen velvollisuus. VAIN TARVITTAESSA, esim. puolustaessa islamilaista maata.
* Henkilön, joka on tietämätön islamin laista, on noudatettava islaminoppineen juridista näkemystä. HÄH?
* Rangaistuksena islamin hylkäämisestä on kuolema. KYLLÄ, ellei kadu ja palaa. Mutta eipä täällä kukaan ole tappamassa.
* Kun eläin teurastetaan ruoaksi, henki- ja ruokatorvi on katkaistava veitsellä. SO?
* Nainen on oikeutettu saamaan perinnöksi puolet vähemmän kuin mies. JA MIKSI? Koska miehellä on elatusvelvollisuus, naisella ei. Naisen tienaamat rahat kuuluvat vain hänelle, miehellä on elatusvelvollisuus vaimoaan kohtaan (ja lapsiaan tietysti, naisellla ei).
* Isät ja isoisät voivat pakottaa neitsyet avioliittoon. HÖPÖ HÖPÖ! (Siis islamin mukaan)
* Ei-muslimimies ei saa mennä naimisiin musliminaisen kanssa. TOTTA!
* Naisen on pyydettävä lupaa aviomieheltään halutessaan lähteä kodin ulkopuolelle. TOTTA, mutta järkevien ihmisten ei tarvitse pyydellä lupia joka ulosmenolla, vaan kaupassa käydään, kavereita tavataan, töissä käydään, lenkillä, puistoissa jne. Jos lähdetään kaueammksi niin kysellään lupaa.
* Muslimimies ei saa mennä naimisiin zarathustralaisnaisen, ”kuvanpalvojan”, islaminhylkääjän eikä sellaisen naisen kanssa, jonka toinen vanhempi on juutalainen tai kristitty ja toinen on zarathustralainen; musliminainen ei saa mennä naimisiin kenenkään muun kuin muslimin kanssa. VALHETTA JA TOTTA. Mies saa avioitua juutalaisen tai kristityn SIVEÄN naisen kanssa. Musliminainen vain muslimimiehen kanssa.
* Vapaa muslimimies saa ottaa neljä vaimoa ja rajoittamattoman määrän vääräuskoisia seksiorjia. Saa ottaa, jos kykenee elättämään kaikki neljä lapset. Seksiorjia ei ole, orjista kyllä on puhetta, mutta niitä ei nykyaikana enää ole. Ketä tahansa ei voi ottaa kadulta orjaksi... Lisäksi orjaa ei saa pakottaa seksiin, jos hän ei itse siihen ole suostuvainen.
'
* Verikosto on pakollinen useimmissa tapauksissa, kun joku on tarkoituksellisesti surmattu, paitsi kun muslimi on tappanut ei-muslimin, juutalainen tai kristitty on tappanut islaminhylkääjän tai isä tai äiti on tappanut oman jälkeläisensä. VALHETTA. ns. verikosto on sallittu, mutta parempi antaa anteeksi. ei missään nimessä PAKOLLINEN: sama löytyy juutalaisten laista.
* Ei-muslimien on muslimivaltiossa alistuttava dhimmiyteen (Ahl al-Dhimma), toisen luokan kansalaisiksi, joita on syrjittävä islamin lain määrittämillä tavoilla. ??? Ja mitähän se tarkoittaa. Ei-muslimit maksavat esim. veroa vähemmän kuin muslimit. Heillä on oikeus harjoittaa omaa uskontooankin!
* Rangaistuksena aviorikkomuksesta ja sodomiasta on kivittäminen kuoliaaksi. TOTTA; jos löytyy 4 todistajaa.
* Rangaistuksena ensivarkaudesta on oikean käden amputoiminen. Jos varasteleminen jatkuu, amputoidaan lisää raajoja. Varastavan käden amputoiminen, paitsi jos varastaa esim. nälkäänsä tai hänelle annetaan anteeksi.
* Ei-muslimi ei saa todistaa oikeudessa muslimia vastaan; henkilö, joka ei ”nauti kunnioitusta” ei voi toimia todistajana; naisen todistusarvo on vain puolet miehen todistusarvosta (ja hyväksyttävissä vain omaisuuteen liittyvissä asioissa); aviorikoksen tai sodomian todistaminen edellyttää neljää miespuolista todistajaa, jotka ovat omin silmin nähneet tapahtuman.
* Muslimien yhteisöllisenä velvollisuutena on perustaa islamilainen kalifaatti (tarvittaessa käyttämällä väkivaltaa). MIHIN PERUSTAT SULKEISSA OLEVAN?
* Homoseksuaalit ja lesbot on tapettava. HOMOSEKSUAALISUUS on Allaahin koettelemus, se itsessään ei ole synti. Sen harjoittaminen on.
* On kiellettyä nauraa liian kovaäänisesti. NOH.. se on suositeltavaa, ettei hirnu kuin hevonen ;)
* Soittimet ovat laittomia. PAITSI TIETYNLAINEN RUMPU:
* Kuvien tekeminen elävistä olennoista on kiellettyä. TOTTA:
* Naisten ympärileikkaus, joka pitää sisällään klitoriksen poisleikkauksen, on pakollinen. HÖPÖ HÖPÖ! Ei ole.
* Orjuus on sallittua. SODASSA, mutta on aika lailla poistunut tapa.
* Ihmisiä saa lahjoa näiden kääntymiseksi islamiin. HEILLE SAA antaa lahjoja että he olisivat suopeampia kuuntelemaan (tätä käytettiin ennen, nykyään tuskin enää toimii)
* Niskuroivaa vaimoa saa lyödä. VASTA jos ei kuuntele useampia neuvoja ja häntä on vältetty sängyssä (nukuttu erillään), silloinkin kevyellä läppäisyllä esim. selkään/peppuun). Pahoinpitely on KIELLETTY!
* Valehteleminen on sallittua, jos se edesauttaa islamin päämääriä eli shari’an käyttöönottamista ja suojelee muslimien etuja. HÄH? Based on what?
on kivittaminen kuoliaaksi. m Jos ainen loytaa nelja valaehtoista todistajaa itse raiskajista. niin hanet voidaan todeta syyttomaksi!
HA-HA!
Raiskaajista? Jos nainen raiskataa, niin hänen tulee tapella vastaan, edes siinä määrin, että pystyy todistamaan tulleensa raiskatuksi. Ei se auta enää kuukauden päästä itkeä että mut raiskattiin, vaan ilmoitus täytyy tehdä heti.
Nuslimimaihin. Siella saat astridin rakautta, kaikenlaista!
Suosittelen!-olen ollut siella! Ja sossu maksaa matkat ja apurahaa perseenyhdistamiselle ja sinusta voi tulla vaikka menestyskirjailija tai hyyssaripoliitikko tai vahemmistovaltuutetttu!
osallistu rodusjalostukseen!