kirjoitetaan aivan liikaa lääkkeitä. Migreenilääkkeiden haittavaikutuksista tavallisimmat. Heikotus, huimaus, päänsärky, sydämen sykkeen muutokset, painonnousuakin toisilla, väsymys, kouristukset, pakkoliikkeeitä toisilla, sekavuutta, harhoja ym.
Jos täsmälääke ei tehoa migreeniin, niin kyseessä on jokin muu päänsärky. Migreenin täsmälääke on kehitelty juuri nimenomaan migreeniin.
Jos täsmälääke ei tehoa migreeniin, niin kyseessä on jokin muu päänsärky. Migreenin täsmälääke on kehitelty juuri nimenomaan migreeniin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen 58 vuotias nainen, minulla on lapsesta asti ollut kova migreeni .Minulla on 7:män sisarusta ja kaikilla on migreeni myös heidän lapsillaan melkein kaikilla (MINUN 2 LAPSELANION MYÖS)Poikani 15 vuotis tyttö on ollut usein sairaalassa kivujen takija.Itse olen joutunut turvautumaan lääkärin luo ja olen saanut pistoksija kipuuni kun ei ole lääkkeet tehoneet.Estolääkeitä olen myös käyttänyt SOMACIJA,nyt ATACADIA. Kysyn teiltä mikä on TEHOKAS LÄÄKE MIGREENIIN sekä mikä on TEOKAS ESTOLÄÄKE.Kiitos vastauksesta.TER:KOVA MIGREENI
HEI Tir Edist! Korjaan edelisestä vastauksestani estolääkeni oli SELOKEN joka oli käytösäni ja tehosi aika hyvin mutta jouduin vaihtamaan sen ATACADITIIN , SELOKENIN teho lakkasi.EN ole käyttänyt SOMACIA. TER.KOVA MIGREENI
Valitettavasti monissa migreeniin käytettävissä lääkkeissä on sivuvaikutuksia. Migreeni on kuitenkin niin hankala sairaus että moni mielummin sietää lieviä sivuvaikutuksia kuin kohtauksia. Monella sopivan lääkkeen löytyminen on pitkä ja hankala prosessi.
Äläpä kuitenkaan kirjoittele noin yleistävästi että jos täsmälääke ei tehoa, niin ei ole kyseessä migreeni. Itse sairastan harvinaista migreenityyppiä jossa täsmälääkkeet ovat kokonaan kiellettyjä.
Itselläni kesti muutaman vuoden ennenkuin löytyi sivuvaikutuksia aiheuttamaton estolääke mutta se on ollut sen arvoistakin, sillä kohtaukset pysyvät lähes kokonaan poissa!
Akupunktiolla ei ole itselleni ollut sivuvaikutuksia. paisi että selkäkivutkin ja kerran virtsatieinfektio poistuivat!
http://www.tcm.fi/Akupunktio/Yhteystiedot suosittelen! 044-0426042/akupunktio Helsinki
Nimenomaan näin on. Itsellänikin on luokiteltu basilaarimigreeniksi ja en voi käyttää täsmälääkkeitä. Kaikkia mahdollisia on kokeiltu. Kaksi vuotta söin epilepsialääkettä debrakinea,koska pidettiin ohimolohkoepilepsiana eeg:n perusteella. Ilmeisesti auttoi jonkin aikaa migreeniinkin. Näin jälkeenpäin se aika oli kuitenkin lääkkeen johdosta aika masentunutta. Onneksi lopetin sen. Särkyä on monenlaista. Sellaista särkyä mihin auttaa tavallinenkin särkylääke ja sitten sitä johon ei auta mikään. Särky on niin kamalaa ja kokoaika tunne,että kohta tajunta lähtee. Ei tiedä nimeänsä,jos paljon muutakaan. Sitten on se särky,joka alkaa makuuasennossa ja tekee unettomuutta ja sitten soppa onkin valmis. Nuorempana sain estolääkkeeksi proplalia ja siitä tuli unettomuutta ja jos nukkui,niin sitten näki kamalia painajaisia. Lopuksi vielä ruokatorvi jouduttiin leikkaamaan,koska oli refluksitauti ja silloin ei olisi saanut syödä nimenomaista lääkkettä. Onneksi nyt vanhempana särkyvaiheet ovat jääneet vähäisemmiksi. Vilkkuvalokouristukset ovat tulleet pahemmiksi. Loisteputkivalot kauhistus ja näyttöpäätetyöskentely ei kyllä kävisi kokopäiväisesti.
Minä en ole käyttänyt muutamaan vuoteen migreenilääkkeitä, silti minulla on lähes kaikki nuo oireet mitä mainitsit. Turvaudun usein särkylääkkeisiin, joita saa apteekista ilman reseptiä.
Otappa ensin selvää asiasta ennen kuin sammakoita oksennat suustasi.