levyltä? boot prioriteetti on cd/dvd ensimmäisenä ja yleensä se käynnistää levyltä ilman että sitä edes biosista tarvii muuttaa, niin se vaan jatkuu eteenpäin "Käynnistetään windowsia" eikä edes kysy mitään että press any key to boot blaa blaa .. mikä avuksi? xp pitäisi saada asennettuu. .
miksi koneeni ei suostu
boottaamaan
4156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos kaikki näyttää olevan kunnossa asetuksissa niin sittenhän joko se CD-levy tai itse asema on hajalla. Kokeile jollain toisella levyllä, vaikka Ubuntun Live CD:llä.
eikä asemassakaan ole vikaa, ja on toiminut kuin unelma tähänkin asti, vai eikö se vaan hyväksy tätä mun kaverin xp home levyä? asuksen koneeseen tuokin xp käyttis on tarkotettu ja mullaki on asuksen kone.
levy on siis otettu kaverin vanhasta asuksen läppäristä xp home edition microsoft windows xp service pack 2 varustettu monipuolisilla tietoturvaominaisuuksilla niin miksi se ei suostu käynnistämään levyltä tätä että saisin asennettuu? itsellänikin on asuksen tietokone.
Levylläsi ei ole boot sectoria (sitä mikä laittaa koneen ymmärtämään että sen voi bootata), levyasemasi on rikki tai sitten boot järjestyksessä on vieläkin vikaa.
Koittaisin eri asennuslevyä.
Jos ei mikään, tarkista koneen sisältä onko piuhoja irronnut levyasemastasi ja onko ne emossa kiinni.
Jos olet juuri hankkinut uuden komponentin koneeseen, voi olla mahdollista että virtalähteesi on liian tehoton, koska sillä ei ole varaa antaa virtaa levyasemalle.