Vielä mm-kisoista

gerd muller

olin tässä mennä viikolla espanjasssa juuri mitalipelien aikaan ja sain tilaisuuden seurata mitalimaitten kansalaisten kisahuumaa:ensin seurasin eräässä ravintolassa sakujen kanssa pronssipeliä ja kyllä huvitti saksalainen totisuus pelin tiimellyksessä,kun Uruguay teki johtomaalin,oli kuin kuolema olisi käynyt sakujen keskellä,no loppujen lopuksi kävi sakuilla flaksi.Sen sijaan oli mahtava kokemus olla espanjalaisten keskellä kullan ratkettua:sillä hetkellä kun iniesta teki pelin ainokaisen,niin koko kaupunki suorastaan räjähti juhlimaan,ja juhla jatkui siitä muutaman päivän eteenpäin,kieltämättä vaikka saksa suosikkini olikin,niin kyllä lopuksi sympatiat oli espanjan puolella,sen verran hienoja pelimiehiä olivat ja ovat.

1

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Olin Espanjassa puolivälierien aikana ja vaikkei kaupunki ollutkaan mikään "jalkapallokaupunki" niin aivan älyttömät juhlinnat siellä Espanjan voittaessa. Sitä tunnetta ei voi sanoin kuvailla... Suosikkini olivat Espanja ja Saksa ja voitto meni oikealle joukkueelle ja maalle. Viimeinen leima Españyol futbol - fanittamiselleni :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7716
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5210
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4812
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3468
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2025
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      1961
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1839
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1697
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1639
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      158
      1452
    Aihe