Muslimit vainoavat opaskoiriakin Britanniasssa. Hehän pitävät koiriakin saastaisina.
Mikä ihmeen oikeus niillä on sanella lakejaan ulkomaillakin?
Eikö riitä, että saavat toteuttaa niitä kivikautisia lakejaan kotimaissaan.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/07/opaskoirat_joutuivat_muslimien_hampaisiin_britanniassa_1839807.html
Mikä ihmeen oikeus niillä on sanella lakejaan ulkomaillakin?
Eikö riitä, että saavat toteuttaa niitä kivikautisia lakejaan kotimaissaan.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/07/opaskoirat_joutuivat_muslimien_hampaisiin_britanniassa_1839807.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
mekin vainoamaan muslimeja, häädetään busseista jne sillä perusteella, että ne on likasia.
Sairasta porukkaa. Muslimit edustavat maailman väkivaltaisinta uskontoa.
"Muslimit edustavat maailman väkivaltaisinta uskontoa."
Perustuuko tämä johonkin faktatietoon vai onko vain oma mielipiteesi? Maailmassa ei taida montaakaan uskontoa olla, jonka takia ei olisi raakuuksiin ja veritekoihin ryhdytty. Myös oma kristinuskomme on kiitettävästi kunnostautunut (ja kunnostautuu edelleen) tällä saralla.. mm. ristiretket ja pakanoiden väkisin käännyttäminen, inkvisitiot ja uudempina Israelin tilanne, Irlannin väkivaltaisuudet jne. Että melko väkivaltaista uskontoa tässä edustetaan itsekin. Itsessään kristinusko tai islam eivät ole väkivaltaisia uskontoja vaan väkivaltaa harjoittavat (tai ainakin saattavat alulle) ääriuskovaiset, jotka tulkitsevat uskonoppeja omiin tarkoituksiinsa sopivasti.
Aloittajalle:
"Mikä ihmeen oikeus niillä on sanella lakejaan ulkomaillakin?"
Eivätköhän he ole kotimaassaan. Mikään uskonto kun ei rajoitu mihinkään tiettyyn maahan niin, että voidaan sanoa, että tämä on siihen ja siihen uskovien kotimaa ja tämä toinen taas jonkun toisen uskonnon kotimaa. Sekä kristinusko että islam ovat alkujaan lähtöisin samoilta seuduilta lähi-idästä, joten itseasiassa tuon sinun määritelmäsi mukaan suurin osa meistä asuu ulkomailla.
Olen kuitenkin samaa mieltä siinä, että edes uskonto ei saa oikeuttaa opaskoirien käyttöä ja niiden kanssa liikkumista. Tämä on asia, joka pitää jo työhönoton yhteydessä tehdä selväksi, jotta jokainen joka työtä tekee tietää millä ehdoilla työssä toimii (ja jollei noihin ehtoihin pysty sopeutumaan niin voi halutessaan etsiä toisen työpaikan). Se, että ihmisiä aletaan haukkumaan, vähättelemään heidän uskontoaan tai yllyttämään ihmisiä vihaan heitä kohtaan ei ainakaan asian ratkaisemisessa auta, siitä on maailma pullollaan esimerkkejä.
Jäi tekstistä eräs olennainen sana puuttumaan. Ei siis näin:
"Olen kuitenkin samaa mieltä siinä, että edes uskonto ei saa oikeuttaa opaskoirien käyttöä ja niiden kanssa liikkumista."
Vaan näin:
Olen kuitenkin samaa mieltä siinä, että edes uskonto ei saa oikeuttaa RAJOITTAMAAN opaskoirien käyttöä ja niiden kanssa liikkumista.
Keitä me olemme tuomitsemaan, muslimit ovat rikkaus ja voimavara, koko Helsinki pysähtyisi jos muslimilinkkukuskit menisivät lakkoon! Sokeilta opaskoirat pois, sokeahan voisi olla samaan aikaan muslimin kanssa kaupassa, apteekissa tai muuten vaan ulkona.
Meidän täytyy kunnioittaa heidän tapojaan ja uskonnollista vakaumustaan, heidän mielestään koira on likainen eläin joten kunnioittaaksemme heitä on syytä lopettaa koirien kävellyttäminen ulkona, koska muslimi voisi loukkaantua kun hänen uskontoaan loukataan!
ja tuohan oli sitten vittuilua.
Kummallista, että vihakirjoittelu on jo yltänyt tällekin palstalle. Eikö teillä perussuomalaisilla ole omia vihasivujanne, joissa voitte keskenänne lietsoa alemmuuskompleksejanne. Pysykää poissa kunnon ihmisten palstoilta.
haista sinäki.
vois ees kunnioittaa toisii eikä alkaa vainoo jotai koirii. vihaks pistää tollane..