Mielikuvista totuuteen

-sdfd

Säästämistuotteita markkinoidaan kuin mitäkin taikakeinoja, jotka tuottavat heti mukavia tuloksia. Todellisuuden kohdatessa moni "säästämisen" aloittanut luovuttaakin, kun kultakuumeen jälkeen rahanteko tuntuukin puunmakuiselta suoritteelta.

Haluan korostaa, että mielikuvamarkkinoinnista huolimatta kukaan ei markkinoi niitä elämäntapamuutoksia, joita todellisten säästöjen luominen voi joskus edellyttää. Täytyy olla tietoinen omista vahvuuksistaan ja heikkouksistaan, ennen kuin voi profiloida sekä itselleen sopivan että tilanteen mukaisen säästötavoitteen. Muuten siitä todellakin tulee "suorite," jonka lopettaa yhtä nopeasti kuin on aloittanutkin.

Säästämistä, jos siihen suinkin on varaa, voi silti ajatella tulevaisuuden turvana, kun onnettomuuksien ja hankintojen varalle saa kerättyä ns. pääomaa. Minusta säästämisen ei tarvitse olla pelkästään välaikaista keräilyä, vaan elämäntapa, joka vuosien myötä tuo vaurautta ja vapautta luotonantajilta. Joskus vain tarvitaan tahdon lujuutta, mutta pitkällä tähtäimellä on parempi elää edullisesti (ja turvallisesti) kuin kalliisti kovilla riskeillä.

1

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinhan se

      Säästäminen on pitkäjänteistä hommaa, ja tulokset tulevat hitaasti. Mutta toisaalta samalla niiden itselle määriteltyjen välietappien saavuttaminen tuntuu aina vain paremmalta.
      Itse olin parikymppisenä huono säästäjä. Sain kyllä rahaa aina jonkin verran kasaan, mutta se tahtoi kuitenkin lopulta kadota johonkin. Toisinsanoen, rahalta puuttui selkeä ja järkevä määränpää. Lisäksi rahankäyttö oli muutenkin hieman turhan ajattelematonta. Huoletonta.

      Nyt, lähemmäs kolmekymppisenä asiat ovat hieman erilailla. On suurpiirteinen budjetti olemassa siitä, mitä kuukaudessa saisi rahaa mennä. Kolme eri tiliä, millä rahaliikennettä hoidan ja osakesalkku mihin se ylimääräinen menee.

      Säästäminen alkoi pikkuhiljaa tottumuksia muutellen, ja muutama vuosi vierähti ennenkuin sain tilanteen nykyiseen malliin. Aluksi oli otettava verottaja avuksi säästämisen kanssa, ja ruuvasin veroprosentin aika korkeaksi. Näin rahoja ei saanut käytettyä heti tilin tultua. Ensimmäiset palautukset meni sileäksi aika nopeasti, mutta jo toiset jäivät ihan oikeasti säästöön. Sittemmin tuo pakkokeino on jäänyt tarpeettomaksi, mutta se on edelleen käytössä ihan muutenvain. Kerran tuo veronpalautus auttoi todella paljon äkillisen työttömyyden takia, joten palautuksiin suhtautuminen on positiivisella kannalla.

      Mutta joka tapauksessa. Tuohon aikaan aloitin myös sijoitusmaailman tutkimisen, ja näin säästetyille rahoille tuli jokin tarkoitus. Samalla myös itse säästäminen sai hieman lisäpontta. Hyvinajautettu osakesalkku vaatii hieman pääomaa, joten sitä on nyt sitten haalittava. Mutta unohtamatta elääkin siinä samalla.

      Aikaisemmin pienituloisena säästämiseni on tosin ollut hieman hidasta, ja viimeisen viiden vuoden aikana kasaan on saatu vasta noin 10 000 euroa. Työttömäksi jäänti hieman häiritsi tavoitteiden täyttymistä aikataulujen puitteissa. Se on kuitenkin hyvä alku, ja työhön pääsyn ansiosta jatkossa ainakin tuon verran pitäisi helposti jäädä säästöön vuodessa. Tietysti se edelleenkin vaatii hieman yritystä, mutta kun pitää tavoitteet kirkkaana mielessä ja muistaa palkita itsensä aina välillä, niin se on kuitenkin aika helppoa. Kun siihen on tottunut.


      Nykyinen säästetty summa ei vielä tuo mielestäni järin suurta turvaa, mutta se on summa joka kannattaisi jokaiselta vähintään taskusta löytyä jos säästämiseen vain on minkäänlaisia mahdollisuuksia. Se oli se ensimmäinen merkkipaalu itsellekin ja takaa sen, että vaikka kämpästä hajoaisi kaikki tärkeät vimpaimet, ja autokin siihen päälle, niin talous ei siihen vielä kaadu. Ja jo nyt olo on aika rauhallinen sen suhteen mitä raha-asioihin tulee. Ei tarvitse murehtia. Kun vain osaa ottaa lunkisti markkinoiden heilumisen, mikä osakesäästämiseen kuuluu. Heikompihermoisille suositellaan tietysti korkorahastoa tai säästötiliä.

      Tämä on loppujenlopuksi hieman kuin laihduttamista. Dieetit on ihan turhaa itsensä huijaamista. Vain pysyvillä elintapamuutoksilla voi saada pysyviä tuloksia. Mutta niiden muutosten on annettava tulla omaa tahtiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe