Paino-ongelma

*******

Moi,

Mulla on kaksi nyt 8 kk:sta veljesta - molemmat leikattiin n. kk sitten. Madoitukset on myos hoidettu. Ongelma on se etta toinen vaan lihoo ja lihoo ja toinen laihtuu. Laihalla on myos ripulia. Olen syottanyt molemmille nyt uusi raksuja (purina sensitive) mutta en ole viela huomannut mitaan muutosta. Laiheliini on muuten tosi aktiivinen ja iloinen kissa, tuhdimpi laiskempi ja arempi. Lisaksi saavat kerran paivassa markaruokaa (gourmet) ja vetta juovat tarpeeksi.

Elainlaakari haluaisi tehda uloste testit mutta haluaisin ensin loytaa ratkaisun tahan kokeilemalla eri ruokia. Olisko esim zooplussalla jotain "elainlaakari" tasoista kuivaruokaa joka toimisi molemmille vai onko tassa ruettava syottamaan kissat eri ruoilla eri huoneissa? Pojat myoskin kehraavat todella kovaa ja seuraavat minua koko ajan jos ruokahuolto ei toimi kunnolla. Eli kylla laiheliinikin syo ja ruokahalua on, mutta viela vain hieman liian laiha.

7

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • catemo

      lihavalle eläinlääkäriltä saatavia obesity-raksuja, toimivat hieman alle vuodessa laihduttaen punkeron normaalin hoikaksi. Suosittelen vain silloin, jos liikalihavuus on selvää. Laiheliinille ripuloivalle aloitus olisi aptus-jauhe, joka sekoitetaan kosteaan ruokaan tai esim. hylakermaan. Sitä saa apteekista. On toiminut useille misuille vieroituksen ja ruokavalion ja elintapojen muutoksen yhteydessä. Pidä huoli siitä, että saat eläinlääkäriltä asiantuntevaa hoitoa, kaikki eivät oikein osaa kissoja hoitaa käytännössä.

    • Power of Nature

      "Hiiri ei ole mikään „kevytruoka“
      Rasva on kissan tärkein energianlähde. Runsasrasvainen ravinto maistuu kissalle hyvin ja on terveellistä, kunhan rasvojen laatu on hyvä. Paino-ongelmiin taipuvien kissojenkaan ei tarvitse syödä mitään vähärasvaista „kevytruokaa“, sillä tutkimusten mukaan ylenmääräiset hiilihydraatit kasvattavat kissan rasvakudosta ennemmin kuin runsas rasvan määrä! Kissan ravintopaketti hiiri sisältää jopa yli 30% rasvaa kuiva-aineessa."
      Oheinen lainaus on artikkelista, joka on julkaistu muutamissa rotuyhdistysten lehdissä

      Tämän pohjalta on mahdollista syöttää molemmille samaa ruokaa, kunhan ruoka on laadukasta.

      www.sydanystava.com

      • aloittaja&&&

        Tarkennuksena viela etta punkero ei ole viela liian lihava, n. 4,5 kg mutta selvasti rotevampi kuin veljensa. Elainlaakari arveli etta johtuu penturuasta ja siksi vaihdettiin raksut, ensin indoor (punkeron takia) ja sitten sensitive (laiheliinin takia).


      • molemmissa
        aloittaja&&& kirjoitti:

        Tarkennuksena viela etta punkero ei ole viela liian lihava, n. 4,5 kg mutta selvasti rotevampi kuin veljensa. Elainlaakari arveli etta johtuu penturuasta ja siksi vaihdettiin raksut, ensin indoor (punkeron takia) ja sitten sensitive (laiheliinin takia).

        on liikaa hiilihydratteja eli kasvikunnan tuotteita. Kissalle paras painonhallintaruoka on raaka liha, mutta sen kanssa on annettava luita, luujauhoa tai kalkkilisää sekä esim. Multicattia.


    • mutta muualla

      Nutrecare.co.uk löytyy eläinlääkäriruokia.

      Osta eläinlääkäristä asianmukaiset ruuat molemmille, tai ainakin aloita ell:n määräysten mukaan ja täydennä tuolta nutrecaresta, ja syötä niitä pari kuukautta, sitten vasta samalle ruualle. Pieniä aterioita, kolme päivässä, älä jätä raksuja ruoka-aikojen ulkopuolelle. Zooplussalta todella hyvä raksu on Orijen, märkäruuat voit ostaa marketista, kunhan katsot, ettei ole viljaa. Mutta lopeta se Purina joka tapauksessa, ja ota käyttöön viljaton ruokavalio. Viljat aiheuttavat ripulia terveellekin kissalle.

      Anna heti tehdä se ulostetesti, teillä voi olla giardiaa, heikentää koko kissan vointia.

    • se ulosteen

      testaaminen olisi kaikkein helpoin tehdä ensin ja vasta sitten alkaa kokeilemaan ruokien sopivuutta. Kuten tuossa jo toinen kirjoittaja totesi, voi olla giardiaa tai myöskin muita alkueläimiä joihin ruokavalion muutos ei auta. Niihin ei auta edes normaalit matolääkkeet vaan tarvitaan tuhdimpia lääkkeitä.

      Allregian mahdollisuuskin kannattaa ottaa huomioon ja silloin mainitsemasi ruoat eivät käy. Yleisin allergian aiheuttaja on viljat ja niistä vehnä yleisin (sitä käytetään paljon eläinrehuissa), toisena kala ja lihoista nauta. Allergiset yleensä voivat syödä kanaa ja broileria sekä riistoja.

      Myöskin muu suoliston epätasapaino aiheuttaa ripulia, eikä siihen eri ruokien kokeilu myöskään auta, vaan tarvitaan suoliston tasapainotus herkkävatsaiselle sopivat ruoat. Molemmille kissoille käy samat ruoat kunhan otetaan huomioon sen suolisto-ongelmaisen tilanne.

      • aloittaja.......

        Taisin loytaa ruan... active fit indoor kana & sitten kanaa ja tonnikalaa purkista (sheban pyoreita purkkeja) pojat on tosi tyytyvaisia ja laiheliinin kakka kiinteaa seka turkki paljon parempi, ihan parissa paivassa tapahtui muutos. Nyt on tosin vakuutuspaperit vetamassa ja kun saadaan kuntoon niin 8 e kk kattaa 2500 e el. kuluja vuodessa joten sitten ruetaan testaamaan jos tama ruokavalio ei toimi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      74
      3328
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      94
      3102
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      178
      3045
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      142
      2482
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      45
      2400
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      206
      2227
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      55
      2177
    8. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      13
      2041
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      39
      1760
    10. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      402
      1719
    Aihe