ärsyyntynyt kimalainen

qwertp

Onko kaikilla kimalaisilla piikkiä? Kyseessä siis tämä suht kookas valkoperäinen otus.

Kimalainen pörräsi pihalla ja aikoi laskeutua päähäni. Myöhemmin kuulin, että siinä on pesä lähistöllä. Huitasin vähän kauemmaksi, sattu osumaan ja siitä alkoi juoksuralli. Ryntäilin varmaan 2 minuuttia sitä karkuun sisälle ja ulos ja aina se ehti oviaukosta mukana perässä. Pörräsi kokoajan ihan päässä kiinni, välillä sain huitaistua kauemmaksi. Lopulta olin olohuoneessa karussa, jossa oli muutama muu henkilö ja se kimalainen syöksyi paitani alle. Meni varmaan puoli minuuttia ainakin ennenkuin sain kovan surinan säestämänä paitani pois ja kimalainen tippui selälleen lattialle lopen uupuneen näköisenä.

Käsittämättömälätä tuntuu, että se ei silti pistänyt, vaikka tilaisuuksia oli miljoonia. Tai sitten se pisti ohi. Minulla oli kaulassa punaisia läikkiä, mutta kipua en tuntenut. Läikät tosin saattoivat johtua siitäkin, kun huidoin sitä elukkaa kauemmaksi "pikku" paniikissa.

Kaikenkaikkiaan jälkeenpäin kesän koomisin esitys ainakin silminnäkijöiden mielestä. Saivat hyvät naurut ;)

0

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ensi kesänä

        Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
        Ikävä
        66
        3402
      2. Tukalaa kuumuutta

        Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
        Ikävä
        46
        3222
      3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

        Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        127
        2850
      4. Sinä, ihastukseni

        Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
        Ihastuminen
        46
        2579
      5. Tiedät ettei tule toimimaan.

        Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
        Ikävä
        31
        1973
      6. Okei, myönnetään,

        Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
        Ikävä
        27
        1860
      7. Onko kaivatullasi

        himmeä kuuppa?
        Ikävä
        48
        1646
      8. Mihin hävisi

        Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
        Iisalmi
        87
        1525
      9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

        En taida nähdä sinua koskaan.
        Rakkaus ja rakastaminen
        39
        1340
      10. Et siis vieläkään

        Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
        Ikävä
        39
        1321
      Aihe