Miten tulla aseksuaaliksi?

346364

Mistä aseksuaalisuus johtuu? Onko esim. mahdollista jollain lääkityksellä poistaa seksihalut ja läheisyyden tarve? Olen nimittäin niin ruma ja sosiaalisesti kyvytön, että en seksiä voi harrastaa enkä läheisyyttä saa kokea, vaikka haluja onkin. Jos nämä halut pystyisi jotenkin tukahduttamaa, elämäni olisi ihan tyydyttävää.

1

955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukkakeksi91

      joo muakin kiinnostaisi tietää että onko sellanen edes mahdollista.. luulen että ei silla eikö aseseksuaalisuus ole kuitenkin vain synnynnäistä? eihän homojakaan saa lääkkeillä muutettua heteroiksi eikä päinvastoin. musta välillä itsestäkin tuntuu että olisi paljon helpompaa olla vain haluton.. en ole netistä löytänyt sellasia pillereitäkään jotka veis halut:(. mua on hyväksikäytetty teininä montakertaa ja tuntuu etten vain jaksa päästä niiden asioiden yli.. voi mitä häpeää ja syyllisyyttä seksi(ja kaikki seksiin liittyvä) aiheuttaakaan.

      kadehdin naisia jotka pystyvät nauttimaan seksistä täysin ja saavat orgasmin miehen kanssa. tuntuu et sitä on jotenkin viallinen:( tulen surulliseksi kun kuulen muiden "hyvästä seksielämästä"

      olen seurustellut vuoden verran avokkini kanssa ja tilannetta ei auta yhtään että mieheni ei jostais syystä haluakkaan minua enään! minäkuvani on ollut hyvä mutten enään tunne itseäni naiseksi enkä tippaakaan haluttavaksi!!! tämä tekee oloni niin ärsyttäväksi että rähisenki vähä väliä.. mutta tiedän että miehelläni on muita huolia että hänen "haluttomuus" voisi johtua siitä.. vaikea silti uskoa sitä täysin..

      ps. käytän setralin nimistä mielialalääkettä ja olen käymässä terapiassa toistavuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe