kummiudesta

kysymistä...

Eli mun kaverin sulhokki, sanoi haluavansa mut niiden lapsen kummiksi joskus tulevaisuudessa ku se aika on. Sanoin etten kuulu kirkkoon, mutta muuten olen otettu pyyntöön, mutta en kuitenkaan ottaisi sitä vastaan.
Tämä rupesi tivamaan että kyllä mun ois pakko ruveta kummiksi. Yritin hänelle asiallisesti selittää etten minä halua kummiksi ja etten edes kuulu kirkkoon.

Voiko sellainen ihminen ruveta ees kummiks jos ei kuulu kirkkoon?
Ja olenko minä päästäni vialla kun en halua kummiksi?

3

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirkkoon

      kuulumaton ei voi alkaa kummiksi. Sitä en tiedä oletko päästäsi vialla, kummiksi ryhtyminen kuitenkin on ihan jokaisen omassa päätettävissä :) jos ei kiinnostusta oikeasti ole, niin ei kummiksi kannata ryhtyä, se on ainoastaan siltä lapselta pois.

    • painostaa

      Jos ei riemusta kiljuvia halukkaita löydy kummeiksi ja aletaan painostaan niin ei kannata alkaa sivistymättömien vanhempien lapsen kummiksi alkuunkaan. Odotahan vaan sitten mitä sulta jatkossa aletaan vaatia ja painostaa, lapsenhoitoa ja lahjoja kun kristillinen kasvatus mikä on kummin tehtävä ei heille mitään merkitse. Itse en ala enään kummiksi enkä ole todellakaan päästä vialla. Kerran se touhu riitti. Jos ei itse kummeja tarvitse niin miksi alkaa kenellekkään. Kysy siltä kaveriltasi alkaako hän sinun lapsen kummiksi kun se aika koittaa? Voisi naama venähtää.

    • kommenttini

      Kummiksi kirkon näkemyksen mukaan et voi ryhtyä, kun et kirkkoon kuulu. Sen sijaan nykyään monilla on tapana kutsua lastensa "kummeiksi" myös kirkkoon kuulumattomia ystäviään, heitä kutsutaan esim. siviilikummeiksi tai lapsen tukiaikuisiksi. Sellaiseksi voit tietysti ryhtyä - jos haluat. Mutta kirkon näkemyksen mukaan kaverin lapsella pitää olla kirkkoon kuuluvat kummit. Eli kirkon silmissä kummiutesi, jos siis siviilikummiksi ryhtyisit, ei ole kummiutta ollenkaan.

      Et ole päästäsi vialla, jos et halua kummiksi. Se, kuten suurin osa muista asioista elämässä, on ihan jokaisen omassa valinnassa. Kenenkään ei tarvitse haluta kummiksi. Jos kaverin sulho ei asiaa käsitä, näytä hänelle kirkon sivuilta, ettet tosiaan ole kelvollinen kirkolliseksi kummiksi. Ja selitä tarvittaessa, ettet omista vakaumussyistäsi (näin oletan, tai mitkä syysi sitten ovatkin) halua liittyä kirkkoon vain voidaksesi olla kummi. Jos ei vieläkään mene jakeluun, jätä asia omaan arvoonsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      173
      1174
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      532
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      514
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe