olen jo pitkään pohdiskellut ongelmaa, ja tullut siihen tulokseen, että asialle pitäisi oikeasti tehdä jotakin! eli maalla (myös kaupungeissa) on paljon leikkaamattomia kissoja, joiden omistajat eivät halua pentuja. on ihan tavallista riistää henki viattomalta kissanpoikaselta.. tämä asia sattuu minuun todella pahasti, kun mietin, kuinka monta kissaa on tänäkin vuonna tapettu turhan tähden. yleensä ne, joiden kissat saavat vapaasti lisääntyä ilman että omistajat haluavat pentuja, sanovat steriloimisen esteeksi hinnan, jotkut matkan ja joku välinpitämätön ei ole edes tullut ajatelleeksi että voisiko sen kissan leikata kun ei pentuja halua.. ja sitten samat tyypit tappavat kissoja hullunkiilto silmissään. mitä tälle asialle voisi tehdä??
olisiko ratkaisuna ilmaiset leikkaukset? vai mikä olisi paras lääke tähän hulluun ongelmaan? kunnollinen kotikasvatus elävistä olennoista ja valistaminen?
olisiko ratkaisuna ilmaiset leikkaukset? vai mikä olisi paras lääke tähän hulluun ongelmaan? kunnollinen kotikasvatus elävistä olennoista ja valistaminen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
valistus olla paras keino saada muutosta aikaan. Valistus nimenomaan kissan arvostuksen nostamiseksi. Maaseudulla ei oikein hinnan laittaminen ole mikään keino, ne pennut kun usein annetaan halukkaille ilmaiseksi, sen enempiä kyselemättä. Kaupungeissa sitten hinta kissalle takaisi arvostuksen paranemisen ainakin suurelle osalle ihmisiä. Pentujen saamisen vaikeus nostaa arvostusta helposti.
Pentujen ottajat voivat tietysti tehdä sen, että vastineeksi pennusta leikkauttaisivat emon. Ottaisivat siis itse sen asian tehdäkseen, rahan antaminen siihen tarkoitukseen kun tuskin menee oikeaan osoitteeseen.
Valistus siitä, että leikattu kissa on parempi saalistaja kotinurkilla kuin leikkaamaton - se pysyy lähimaastossa eikä lähde riiuureissuille pidemmälle. Kissan pysyminen hengissä pidempään leikattuna on etu myöskin maaseudulla, ihan kuin kaupungissakin.
Sitten kun saadaan kaikki eläinlääkäritkin ymmärtämään, ettei kissoilla ole tarvis pentuja olla ennen leikkausta, ollaankin jo paljon pidemmällä. Tuota vanhaa "totuutta", ettei kissaa voisi leikata ennen ensimmäistä kiimaa tai yksiä pentuja, vieäkin kuulee turhan paljon. Ennen ensimäistä kiimaa kun sattuu paljon "vahinkoja" joiden satoa korjataan mm. juuri tällä hetkellä. Eri palstat on pullollaan "annetaan tai myydään" maatiaispentuja.
tuo oli hyvä pointti, että pennun ostajat leikkauttaisivat emon vastapalvelukseksi! tämä kun saataisiin käytäntöön! :)
tuosta tulee "vahinkolaukauksia", kun ei tiedetä, kuinka nuorena kissa onkaan lisääntymiskykyinen, jotkut naaraskissat ovat jopa puolen vuoden ikäisinä kykeneväisiä tekemään pentuja! valistuksen paikkaa olisi tässäkin ;)
olen jopa kuullut samaan aikaan otetuista kissasisaruksista, jotka sitten keskenään tekivät pennut! iljettävää :( sekin voisi auttaa, jos ne, jotka kissoja nyt myyvät, kertoisivat tulevalle omistajalle eri faktoja, ja antaisivat vielä jonkin pienen vihkosen muistettavista asioista mukaan, jotta näiltä pahimmilta tapauksilta vältyttäisiin :)
koska pentujen tappaminen yms tuntuu tosi pahalta niin nopein ja helpoin ratkaisu listiä nyt samantien emokissoja niin ei tule pentuja.
helppo ja yksikertaista
mutta kun juuri niistä turhista tappamisista oli puhe, ettei sellaisia tarvittaisi enää yhtään lisää! siihen olisi keinona sterilointi, mutta miten ne pöllöpääomistajat saataisiin leikkauttamaan kissansa, ettei tulisi niitä pikkuisia, joita nämä hörhöt ovat heti listimässä?
Kissat pitää ulkoiluttaa ainoastaan omistajan valvonnan alaisena niin eipä tule naapureille kiusaa, ei synny ei-toivottuja pentuja ja luonon eläimetkin pysyvät turvassa.
tuo ei ole ratkaisu kuin vain kaupungin puolelle, maaseudulla kissan kuuluukin olla vapaana.. tuo ratkaisu on kuin viinankielto, se on kielletty mutta silti kaikki sitä juovat :) kieltämällä ei asiat parane, vaan noille pahvipäille, jotka tappavat kissansa ei-toivottuja pentuja, pitäisi saada taottua järkeä päähän, mutta miten?