mistä työkemusta?

tuleva luokanope :)

Hei,
haen ensi keväänä luokanopettajan ja lastentarhanopettajan koulutuksiin. Olen kuullut, että työkokemuksesta saa lisäpisteitä. Millaisia töitä te muut olette tehneet ennen pyrkimistä? Olen yrittänyt löytää jotakin kerho-ohjaajan paikkaa, mutta en ole löytänyt mitään mihin ei tarvitsisi koulutusta ja mitä voisi tehdä koulun ohessa. Olen ollut lastenhoitajana tutuilla ja sukulaisilla, mutta enemmän pisteitä saisi varmasti "oikeasta" työsuhteesta. Olisiko kellään vinkkejä? Kiitos vastauksista jo etukäteen:)

5

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • book worm

      Pääsykokeissa keskustelin monen kanssa, joka on ollut luokan avustajana (vai millä nimellä se työ nyt on?) kouluissa, ymmärtääkseni Seuren kautta pääsee näihin hommiin. En tosin tiedä saako sieltä mitään töitä ilman suurta määrää kokemusta tai edes jotain alan kurssitusta. Kerhoista sen verran, että erilaisiin iltapäiväkerhoihin voi päästä ilman suurempia työkokemuksiakin, tuolloin samassa kerhossa on oltava vastuuhenkilö jolla on alan koulutus. Itse olin käynyt lukioaikoina MLL:n lastenhoitokurssin ja tehnyt yksityisissä perheissä töitä, ja sillä perusteella pääsin Vantaalla toimivaan ip-kerhoon töihin. En tosin tiedä, sainko tästä jotain lisäpisteitä, ainakaan en vielä päässyt lo-koulutukseen.

      • book worm

        Koulunkäyntiavustajana, tarkoitin ..


      • Opex
        book worm kirjoitti:

        Koulunkäyntiavustajana, tarkoitin ..

        En usko nimimerkin "book worm" tarkoittaneen koulunkäyntiavustajaa. Koulunkäyntiavustaja työskentelee yleensä yhden tai muutaman oppilaan henkilökohtaisena avustajana, ja tähän työhön vaaditaan ammatillinen koulutus. Sen sijaan kouluavustajaksi voi päästä ilman koulutusta ja siitä(kin) saa hyvää työkokemusta opettajankoulutusta ajatellen, vaikka virallisia pisteitä siitä ei enää anneta.

        Tulevan opettajan on syytä tuntea myös läheisimpien työtovereidensa ammatteja hieman. :)


    • dfh

      Ennen työkokemuksesta sai suoraan lisäpisteitä, nykyisin enää ei! Ainut missä siitä on hyötyä, on tietysti haastattelu. Jos sattuvat kysymään. Itse kerroin paremman puutteessa siitä, kuinka olen ollut lapsenvahtina tutuilla, ja sain opiskelupaikan.;)

    • teacher-to-be

      Olin viime vuonna koulunkäyntiavustajana erityisluokalla ja voin sanoa että kannatti. Siinä hommassa pääsi todella työhön kiinni ja näki selvästi työn eri puolia. Jos et saanutkaan paikkaa yliopistoon, niin suosittelen erittäin lämpimästi koulunkäyntiavustajaksi/kouluavustajaksi hakemista. Itse sain työpaikan edelliseltä yläasteeltani, jossa minut muistettiin hyvin. Verkostoituminen on kaiken A ja O tulevaisuudessa työllistymisessäkin.

      Toivottavasti opintosi ovat jo käynnissä ja ala on sinulle rakas!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      56
      3354
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      72
      2687
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      60
      2479
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      94
      2334
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2094
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      66
      1735
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      139
      1717
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      178
      1668
    9. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      90
      1650
    10. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      405
      1601
    Aihe