Hei,
haen ensi keväänä luokanopettajan ja lastentarhanopettajan koulutuksiin. Olen kuullut, että työkokemuksesta saa lisäpisteitä. Millaisia töitä te muut olette tehneet ennen pyrkimistä? Olen yrittänyt löytää jotakin kerho-ohjaajan paikkaa, mutta en ole löytänyt mitään mihin ei tarvitsisi koulutusta ja mitä voisi tehdä koulun ohessa. Olen ollut lastenhoitajana tutuilla ja sukulaisilla, mutta enemmän pisteitä saisi varmasti "oikeasta" työsuhteesta. Olisiko kellään vinkkejä? Kiitos vastauksista jo etukäteen:)
mistä työkemusta?
5
651
Vastaukset
- book worm
Pääsykokeissa keskustelin monen kanssa, joka on ollut luokan avustajana (vai millä nimellä se työ nyt on?) kouluissa, ymmärtääkseni Seuren kautta pääsee näihin hommiin. En tosin tiedä saako sieltä mitään töitä ilman suurta määrää kokemusta tai edes jotain alan kurssitusta. Kerhoista sen verran, että erilaisiin iltapäiväkerhoihin voi päästä ilman suurempia työkokemuksiakin, tuolloin samassa kerhossa on oltava vastuuhenkilö jolla on alan koulutus. Itse olin käynyt lukioaikoina MLL:n lastenhoitokurssin ja tehnyt yksityisissä perheissä töitä, ja sillä perusteella pääsin Vantaalla toimivaan ip-kerhoon töihin. En tosin tiedä, sainko tästä jotain lisäpisteitä, ainakaan en vielä päässyt lo-koulutukseen.
- book worm
Koulunkäyntiavustajana, tarkoitin ..
- Opex
book worm kirjoitti:
Koulunkäyntiavustajana, tarkoitin ..
En usko nimimerkin "book worm" tarkoittaneen koulunkäyntiavustajaa. Koulunkäyntiavustaja työskentelee yleensä yhden tai muutaman oppilaan henkilökohtaisena avustajana, ja tähän työhön vaaditaan ammatillinen koulutus. Sen sijaan kouluavustajaksi voi päästä ilman koulutusta ja siitä(kin) saa hyvää työkokemusta opettajankoulutusta ajatellen, vaikka virallisia pisteitä siitä ei enää anneta.
Tulevan opettajan on syytä tuntea myös läheisimpien työtovereidensa ammatteja hieman. :)
- dfh
Ennen työkokemuksesta sai suoraan lisäpisteitä, nykyisin enää ei! Ainut missä siitä on hyötyä, on tietysti haastattelu. Jos sattuvat kysymään. Itse kerroin paremman puutteessa siitä, kuinka olen ollut lapsenvahtina tutuilla, ja sain opiskelupaikan.;)
- teacher-to-be
Olin viime vuonna koulunkäyntiavustajana erityisluokalla ja voin sanoa että kannatti. Siinä hommassa pääsi todella työhön kiinni ja näki selvästi työn eri puolia. Jos et saanutkaan paikkaa yliopistoon, niin suosittelen erittäin lämpimästi koulunkäyntiavustajaksi/kouluavustajaksi hakemista. Itse sain työpaikan edelliseltä yläasteeltani, jossa minut muistettiin hyvin. Verkostoituminen on kaiken A ja O tulevaisuudessa työllistymisessäkin.
Toivottavasti opintosi ovat jo käynnissä ja ala on sinulle rakas!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1365816
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962619- 1352561
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102100- 141610
- 681222
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä11081Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52948
- 82875