Karttakaa Tuhatjalkaa! 2/2

Luminor*

Ja oireethan jatkuivat. Soitin ajanvaraukseen, ja hoitaja sanoi, että tulkaa ihmeessä hakemaan se ab-piikki.
Kun tulimme paikalle, saimme odotella puoli tuntia, että pääsimme vastaanotolle. Odotusaulassa oli 3 koiraa, jotka ulisivat tauotta, ja mietin, että tämänkin olisi kissamme voinut välttää, jos olisi heti saanut sen piikin.

Kun eläinlääkäri otti meidät viimein vastaan, hän sanoi, että kissaan tiputetaan ensin nestettä, että vältytään nestehukalta (kun se ei ollut juonut kovin hyvin virtsatieoireiden vuoksi). Hoitaja pisti piikin kissamme niskaan, ja rauhoittelin kissaani semmoisen puoli tuntia, kun sen niskaan alkoi hitaasti muodostua nestepatti. Kun neste oli tiputettu, huokaisin helpotuksesta, kun ajattelin, että nyt se saa sen piikin. Mutta ei! Eläinlääkäri tuli toisen hoitajan kanssa sisään huoneeseen, ja sanoi, että pistetään kissaan vielä tämmöinen rauhoittava Diapam-piikki, koska kun kissa aristelee sitä pissaamista kun se sattuu, niin tämä rentouttaa kissan niin, että se uskaltaa pissiä. SITTEN kissamme sai sen ab-piikin.

Kotiinpäästyämme kissamme ei suinkaan ollut rauhallinen. Se säntäili päättömästi pitkin seiniä, sen mitä nyt pökerryksissään pystyi koordinoimaan. Sitten se säntäsi ruokakupille, ja ahmi hetkessä lautasellisen purkkiruokaa, niin, että sen naama oli kiinni kupissa. Se ei ole koskaan syönyt kerralla kupillistä tyhjäksi eikä todellakaan naama kiinni ruoassa. Se oli kuin vimmattu.

Vein sen kylpyhuoneeseen, ja sitten alkoi laatikolla ravaaminen. Se meni laatikolle, yritti tehdä pissaa, jota ei tullut, se tuli pois ja meni heti takaisin jne. Sitten se väänsi laatikkoon ripulit (diapamin sivuvaikutus), astui pökerryksissään ripuliinsa ja meidän piti pestä hieman kissaamme. Kissallamme oli selvästi diapam-piikin vuoksi koko ajan tunne, että sen täytyy ulostaa tai virtsata, ihan kuin sillä ei olisi ollut ilman tätä piikkiäkin tarpeeksi kova tunne virtsatieinfektion vuoksi! Nyt se ravasi kuin mielipuoli hiekkalaatikolla ja pelkäsin, että se aiheuttaa itselleen vielä peräpukamat, kun se yritti väkisin vääntää ulostetta, mutta mitään ei tullut. Täytyy sanoa, että oliko typerämpää, kuin laittaa tällainen RENTOUTTAVA piikki, kun raukalla on muutenkin koko ajan tunne, että kusettaa! Nyt sillä on sen lisäksi tunne, että olisi ulostettava myös!

Kun soitin Tuhatjalkaan, he sanoivat, että voithan sinä tuoda kissan tänne yöksi tarkkailuun, jos sen oireet huolestuttavat, ja voisimme puristaa sen virtsarakkoa, jos se ei tyhjene kunnolla. Jessus. Vai vielä puristaa. Sanoin, että tarkkailen sitä kotona! Tarinan loppu on vielä tuntematon, sillä tilanne on edelleen päällä. Mutta niille, ketkä harkitsevat vievänsä lemmikkinsä Tuhatjalkaan hoitoon, suosittelen harkitsemaan uudelleen. Siellä saa aina odottaa, vaikka olisi aika varattuna, koskaan ei ole yhteisymmärrystä, toinen hoitaja sanoo toista kuin toinen. Väärinkäsityksiä toisensa perään. He rahastavat uusintakäynneillä. Tämänkin ab-piikin piti tulla samaan hintaan, mutta kun he keksivät siihen päälle kaikenmaailman rauhoittavat aineet, niin laskua tulikin lisää 63e! Yhteensä tämän ab-piikin saaminen siis maksoi yli 230 e! Järkyttävää rahastusta ja eläimen kidutusta!

Ei enää koskaan Tuhatjalkaan.

1

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+6=?

      aikamoista sähellystä...:/ kissaraasu, toivottavast paranee pian

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      86
      10551
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8814
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6077
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      62
      4317
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      54
      4241
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      81
      4093
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      68
      3207
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3127
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      68
      2969
    Aihe