Lukiolaisen tuet

paavi juhannus

Hei, kelailin tuossa omille siiville lähtöä eli omaan vuokrakotiin muuttoa. Paljonko lukiolainen saa tukia Kelalta, jos vanhemmat(tosin eronneet) asuvat samassa kaupungissa? Mitä lisiä, vai onko sellaisia edes?
Paljonko saisin rahaa pottiin kuukaudessa, varsinkin jos vakaata duunia ei olisi.

Kelan sivut ovat oikeasti aika sekavat ja laskurikaan ei pelitä inhimillisesti.

3

701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g

      Hyvin vaikea sanoa, kun alle 20-vuotiaalla vanhempien tulot vaikuttavat vielä tuen määrään. Mahdollisuus on opintotukeen (opintoraha asumislisä lainantakaus), mutta mikä se summa sitten olisi, sit on mahdotonta sanoa. Myös oma ikä vaikuttaa tuen määrään ja kun et sitä kertonut, niin eipä senkään pohjalta voi mitään sanoa.

      Kun vanhemmat ovat eronneet, sen vanhemmat tulot huomioidaan, jonka luona olet viimeksi asunut. Sillä ei ole väliä asuvatko vanhemmat samassa kaupungissa.

      Kyllä sen laskurin pitäisi antaa ihan oikeita tuloksia, kun vaan syötät sinne oikeat tiedot. Ja ne sivut ovat erittäin selkeät.

      Opintorahan määrä: http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/160508102322JP?OpenDocument
      Asumislisän määrä: http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/020701095643IL?OpenDocument
      Opintolainan määrä: http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/150708103437HO?OpenDocument

      • sama kuin avaaja

        Sekava oli ehkä hieman huono sana, mutta laskuri jättää paljon asioita huomioimatta. Asuin silloin vuonna 2007, jonka vuoden palkkaa tuossa nyt katsotaan, toisen vanhemman luona, joka ei saanut silloin palkkaa vaan lähinnä sairaseläkettä. Nyt asiat ovat taas "normaalisti".

        Siinä sitä sekavuutta. Ja asumislisän kysymykset ruokakunnista, lämmityksistä tms. pistävät kyllä hiukan pienen pään pyörälle.

        Kiitos kuitenkin!


      • g
        sama kuin avaaja kirjoitti:

        Sekava oli ehkä hieman huono sana, mutta laskuri jättää paljon asioita huomioimatta. Asuin silloin vuonna 2007, jonka vuoden palkkaa tuossa nyt katsotaan, toisen vanhemman luona, joka ei saanut silloin palkkaa vaan lähinnä sairaseläkettä. Nyt asiat ovat taas "normaalisti".

        Siinä sitä sekavuutta. Ja asumislisän kysymykset ruokakunnista, lämmityksistä tms. pistävät kyllä hiukan pienen pään pyörälle.

        Kiitos kuitenkin!

        Siellä sivuilla kyllä kerrotaan, että jos tilanne on muuttunut 2 vuoden takaisesta verotuksesta, niin se huomioidaan kyllä. Sillä ei ole väliä kenen luona olet asunut silloin, vaan sillä, kenen luona olet asunut VIIMEKSI (=nyt).

        Asusmilisässä ei ole mitään ruokakuntia. Ne liittyvät asumistukeen. Asumislisän laskennassa huomioidaan menoina vuokra sekä kiinteät vesi-, sähkö- ja kalustemaksut. Maksimissaan asumislisä voi olla 201,60€ ja sen saa, kun vuokra on 252€ tai yli. Jos vuokra on vähäisempi, asumislisä on 80% asumismenoista ja jos vuokra on enemmän, maksat 252 euron ylittävän osuuden kokonaan itse.. Ei se sen vaikeampaa ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      140
      3109
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      58
      2472
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      29
      1969
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1637
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      75
      1464
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      76
      1415
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1398
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1105
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1059
    10. 135
      1027
    Aihe