Viron ilmavoimilla tänään merkkipäivä

lennuvägi

Viron ilmavoimat täyttää tänään 91 vuotta.
Paljon onnea!

Vielä, kun hankitte muutaman lentokoneen, niin se olisi uskottavuuden kannalta ehkä hieman parempi.
Mutta meneehän se näinkin...
http://www.postimees.ee/?id=289844

16

793

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmavoimia...????

      Paperilla varmaan Virolla on ilmavoimat, mutta ei kai sentään mitään kalustoa. NATO:n kalustoa ei ole Virossa ja tutkatoiminnot hoidetaan Puolasta.
      Tallinnan lentokentän lennonjohto hoidetaan Suomesta.
      Mitä Viron ilmavoimat sitten sisältää?

      • natottaa...

        viro on länsimaisempi kuin suomi ja natossa, joten ei tarvita lentokoneita.


      • itsetunto
        natottaa... kirjoitti:

        viro on länsimaisempi kuin suomi ja natossa, joten ei tarvita lentokoneita.

        kohoaa. EIkös tämä Viron militääritouhu ole jonkin sortin alemmuuskompleksin osoitusta. Pitää päästä jonkun siipien suojiin ja vielä osoittaa, että on suojelun arvoinen. Meillä Suomessa lapset pyritään kasvattamaan aivan toisenlaisiksi.


      • VenäjänVeriOrgiat

        Venäjä on ainoa maa Euroopassa, joka tappaa eurooppalaisia jatkuvasti.

        Venäjän fasistiset terroristit lahtaavat ukrainalaisia päivittäin.

        STOP VENÄJÄN VAMMAUTUNEILLE VERIORGIOILLE!


    • O Tempora

      Aivan naurettavaa niinkuin moni muukin asia Virossa. Viro on vitsi maiden joukossa. Vaakunaeläimeksi sopisi iilimato niin itsenäinen Viro joka suhteessa on.

      • ValtavaSontaLäjä

        Venäjää ja sen höperöitä trolleja ottaa päähän se, että Viron elintaso on jo nyt yli kaksinkertainen Venäjään verrattuna.

        Siksi ne trollitkin täällä ulisevat ja mollaavat Viroa. Venäjällä on luonnonrikkauksia, mutta maa on siitä huolimatta vain valtava asevarikko ja haiseva sontaläjä.


    • ..

      vai 91 vuotta, ei viro ole ollut edes itsenäinen niin kauaa! -91 taisi olla se itsenäistymisvuosi ;DD Juu kaksitasokoneita ja purjekoneita, hiphurraa =)

      • VenäjäOnKriminaali

        Viro on hyvä naapuri, joka ei hyökkäile muiden kimppuun.

        Venäjä ryöstää, raiskaa ja tappaa nytkin yhtä naapuriaan.


    • ...

      Virossa mitään ilmavoimia ole, ennemmin ilmavaivoja! Viro ei ole missään suhteessa länsimainen. Ei minkäänlaista infrastruktuuria, kaikki pelkkää paskaa ja kalliilla velkarahalla maksettua. Auton latauspistokkeita voi kuka vaan pystyttää mihin vaan, joten se ei ole infrastruktuuria.

      • VenäjäNatsienKäenpesä

        Viro on hyvällä reitillä ja onhan se Ruotsin sekä Norjan ohella niitä, joiden kanssa on helppoa toimia yhteisten arvojen pohjalta.

        Suomella on kylläkin yksi parantumaton varas ja raivohullu sarjamurhaaja naapurinaan. Putinin trollien käenpesä.


    • Rättilentäjä

      Sen verran olisi hyvä olla lennukkeja kuten meilläkin, että voidaan jonkin verran kouluttaa omia lentäjiä. Sitten tosi tarpeen tullen pitää katsella ympärilleen, että mistä ja millä rahalla niitä koneita saadaaan.
      Asiaan liittyy myös se näkökulma, että mukanaolo lentotekniikan kehityksessä tukee monia muitakin teknologia-asioita alkaen metereologiasta. Meilläkin Tampere ja Lentosotakonetehdas siellä oli tärkeä oman teknisen kehityksen kannalta jostakin 1930-luvulta alkaen.

      • RuSSoNatsiSika

        Venäjä vaihtoi "huippuhävittäjiään" kahviin ja palmuöljyyn.

        Venäjä trollikin yrittää myydä täällä suolistoissa muhinutta hapankaalin saastaista putin löyhkää.


    • Everstievp

      Viron ilmavoimilla on parin vuoden päästä 100-vuotisjuhla. Viron ilmavoimia edustaa tänäpäivänä lähes uusinta tekniikkaa olevat PIK-sarjan ilma-alukset (purjelentokoneet), sekä muinainen kaksitasokone.
      Pidän itsekin vintagesta, mutten ymmärrä miksi vakavissa asioissa pelleillään. Viron ja sivistysmaiden ilmavoimia voisi verrata samaan jos olisi nykyaikaista armeijaa vastassa suustaladattavalla kiväärillä tai vaikkapa nykyaikaisella ilmakiväärillä. Mahdollisiin vasta-argumentteihin voi vain valittaen todeta ettei "valkoista laivaa" ole edelleenkään tulossa.

      • VenäjänSekopääSodat

        Viro teki viisaasti hakeutuessaan heti, kun mahdollista EU- ja NATO-yhteisöihin. Nyt Viro kehittyy osana läntistä maailmaa ja sivilisaatiota, eikä jää Venäjä sekopäisen ase- ja varustelupolitiikan maksumieheksi.


      • Everstievp

        Mutta kun Nato eikä EU auta Viroa paheksuvia julkilausumia enempää Äiti-Venäjän otettua tuhlaajapoikansa takaisin hellään hoivaansa. Naton artikla 5 avunannosta ei edellytä aseellista apua. Tämän tietää Viron sotilasjohto ja poliitikot, vaikka kansa halutaan pitää rauhallisena uskotellen muuta. Vain Suomi voi halutessaan auttaa Viroa sotilaallisesti, mutta onko se sen arvoista?
        Viro ei omaa edes yhdenyhtäkään panssarivaunua, ainoastaan Suomen lahjoittamia vanhoja panssaroituja autoja. Ei näin, ei todellakaan näin Viro.


    • Raivo1

      Suurim on Eesti, riigi suurim. Ka kõik ameeriklased armastavad Eestit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      98
      740
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe