Viron ilmavoimat täyttää tänään 91 vuotta.
Paljon onnea!
Vielä, kun hankitte muutaman lentokoneen, niin se olisi uskottavuuden kannalta ehkä hieman parempi.
Mutta meneehän se näinkin...
http://www.postimees.ee/?id=289844
Viron ilmavoimilla tänään merkkipäivä
16
741
Vastaukset
- ilmavoimia...????
Paperilla varmaan Virolla on ilmavoimat, mutta ei kai sentään mitään kalustoa. NATO:n kalustoa ei ole Virossa ja tutkatoiminnot hoidetaan Puolasta.
Tallinnan lentokentän lennonjohto hoidetaan Suomesta.
Mitä Viron ilmavoimat sitten sisältää?- natottaa...
viro on länsimaisempi kuin suomi ja natossa, joten ei tarvita lentokoneita.
- itsetunto
natottaa... kirjoitti:
viro on länsimaisempi kuin suomi ja natossa, joten ei tarvita lentokoneita.
kohoaa. EIkös tämä Viron militääritouhu ole jonkin sortin alemmuuskompleksin osoitusta. Pitää päästä jonkun siipien suojiin ja vielä osoittaa, että on suojelun arvoinen. Meillä Suomessa lapset pyritään kasvattamaan aivan toisenlaisiksi.
- VenäjänVeriOrgiat
Venäjä on ainoa maa Euroopassa, joka tappaa eurooppalaisia jatkuvasti.
Venäjän fasistiset terroristit lahtaavat ukrainalaisia päivittäin.
STOP VENÄJÄN VAMMAUTUNEILLE VERIORGIOILLE!
- O Tempora
Aivan naurettavaa niinkuin moni muukin asia Virossa. Viro on vitsi maiden joukossa. Vaakunaeläimeksi sopisi iilimato niin itsenäinen Viro joka suhteessa on.
- ValtavaSontaLäjä
Venäjää ja sen höperöitä trolleja ottaa päähän se, että Viron elintaso on jo nyt yli kaksinkertainen Venäjään verrattuna.
Siksi ne trollitkin täällä ulisevat ja mollaavat Viroa. Venäjällä on luonnonrikkauksia, mutta maa on siitä huolimatta vain valtava asevarikko ja haiseva sontaläjä.
- ..
vai 91 vuotta, ei viro ole ollut edes itsenäinen niin kauaa! -91 taisi olla se itsenäistymisvuosi ;DD Juu kaksitasokoneita ja purjekoneita, hiphurraa =)
- VenäjäOnKriminaali
Viro on hyvä naapuri, joka ei hyökkäile muiden kimppuun.
Venäjä ryöstää, raiskaa ja tappaa nytkin yhtä naapuriaan.
- ...
Virossa mitään ilmavoimia ole, ennemmin ilmavaivoja! Viro ei ole missään suhteessa länsimainen. Ei minkäänlaista infrastruktuuria, kaikki pelkkää paskaa ja kalliilla velkarahalla maksettua. Auton latauspistokkeita voi kuka vaan pystyttää mihin vaan, joten se ei ole infrastruktuuria.
- VenäjäNatsienKäenpesä
Viro on hyvällä reitillä ja onhan se Ruotsin sekä Norjan ohella niitä, joiden kanssa on helppoa toimia yhteisten arvojen pohjalta.
Suomella on kylläkin yksi parantumaton varas ja raivohullu sarjamurhaaja naapurinaan. Putinin trollien käenpesä.
- Rättilentäjä
Sen verran olisi hyvä olla lennukkeja kuten meilläkin, että voidaan jonkin verran kouluttaa omia lentäjiä. Sitten tosi tarpeen tullen pitää katsella ympärilleen, että mistä ja millä rahalla niitä koneita saadaaan.
Asiaan liittyy myös se näkökulma, että mukanaolo lentotekniikan kehityksessä tukee monia muitakin teknologia-asioita alkaen metereologiasta. Meilläkin Tampere ja Lentosotakonetehdas siellä oli tärkeä oman teknisen kehityksen kannalta jostakin 1930-luvulta alkaen.- RuSSoNatsiSika
Venäjä vaihtoi "huippuhävittäjiään" kahviin ja palmuöljyyn.
Venäjä trollikin yrittää myydä täällä suolistoissa muhinutta hapankaalin saastaista putin löyhkää.
- Everstievp
Viron ilmavoimilla on parin vuoden päästä 100-vuotisjuhla. Viron ilmavoimia edustaa tänäpäivänä lähes uusinta tekniikkaa olevat PIK-sarjan ilma-alukset (purjelentokoneet), sekä muinainen kaksitasokone.
Pidän itsekin vintagesta, mutten ymmärrä miksi vakavissa asioissa pelleillään. Viron ja sivistysmaiden ilmavoimia voisi verrata samaan jos olisi nykyaikaista armeijaa vastassa suustaladattavalla kiväärillä tai vaikkapa nykyaikaisella ilmakiväärillä. Mahdollisiin vasta-argumentteihin voi vain valittaen todeta ettei "valkoista laivaa" ole edelleenkään tulossa.- VenäjänSekopääSodat
Viro teki viisaasti hakeutuessaan heti, kun mahdollista EU- ja NATO-yhteisöihin. Nyt Viro kehittyy osana läntistä maailmaa ja sivilisaatiota, eikä jää Venäjä sekopäisen ase- ja varustelupolitiikan maksumieheksi.
- Everstievp
Mutta kun Nato eikä EU auta Viroa paheksuvia julkilausumia enempää Äiti-Venäjän otettua tuhlaajapoikansa takaisin hellään hoivaansa. Naton artikla 5 avunannosta ei edellytä aseellista apua. Tämän tietää Viron sotilasjohto ja poliitikot, vaikka kansa halutaan pitää rauhallisena uskotellen muuta. Vain Suomi voi halutessaan auttaa Viroa sotilaallisesti, mutta onko se sen arvoista?
Viro ei omaa edes yhdenyhtäkään panssarivaunua, ainoastaan Suomen lahjoittamia vanhoja panssaroituja autoja. Ei näin, ei todellakaan näin Viro.
- Raivo1
Suurim on Eesti, riigi suurim. Ka kõik ameeriklased armastavad Eestit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1645673Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va145368Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko655103Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas904676Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2264647Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1834557Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64529Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa654402Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153989Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast423905