Tasauslasku tuli

energiapihi

Heipä hei.

Sain juuri sähkön tasauslaskun, joka oli aika yllätys. Samaan syssyyn sain lukemat mitä vuodessa nykyisen sähkön käyttömme mukaan kulutamme kahden hengen perheessäni: 2842 kWh. Muistan että pari asuntoa taaksepäin arviolaskumme oli 2000 kWh/vuosi ja saimme tasauslaskussa takaisinkin, ja viime asunnossa arvio taisi olla 2200 kWh/vuosi ja siitäkin tuli takaisin. Muutoksena noihin aikoihin on astianpesukoneen tulo talouteen, jota käytämme ehkä kerran viikossa tai vähän harvemminkin, sekä se, että uudessa asunnossamme on 4,25 neliön kylppärissä lattialämmitys jota olemme pitäneet asetuksella 3-4 (maksimi 6). Voiko olla, että tuo lattialämmitys nostaa sähkönkulutusta noin huimasti?

Asumme 45 neliön kaksiossa kerrostalossa, ja mitä tulee sähkön kulutuksen vahtaamiseen, olen enemmänkin kunnostautunut siinä uuden asunnon aikana: kaikki lamput on nykyisin energiansäästölamppuja, ja pidän huolen ettei valot ole turhaan päällä eikä pistokkeita seinässä. Ainut selitys siis mitä keksin tuolle n. 800 kWh nousulle kulutuksessa on se hiton lattialämmitys (ja astianpesukone).

Kuulin muuten jonkin aikaa sitten, että seinään jätetyt jatkoroikat, puhelimen laturit yms. kuluttavat sähköä silloinkin kun niihin ei ole kytketty itsessään tuota laitetta, pitääkö paikkansa? Paljonkohan sähköä tuolloin kuluu suhteutettuna siihen mitä kuluu jos laite on oikeasti käytössä?

6

935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vattenfall_asiantuntija

      Kiitos viestistä,
      kulutuksen seuranta ja vertailu on oikein hyödyllistä. Mikäli asut Vattenfall Verkon alueella, voit seurata Onlinessa kulutustasi lähes reaaliajassa ja päätellä mistä kulutuksesi muodostuu.
      Olet aivan oikein päätellyt, että kylpyhuoneen lattialämmitys on suurin syy kasvaneeseen kulutukseen. Toki astianpesukoneellakin on siihen osuutensa.
      Lattialämmitys lisää mukavuutta, mutta kasvattaa kyllä sähkölaskua. Onneksi olette pitäneet tehon kohtuullisena. Kannattaa myös pitää kylpyhuoneen ovi kiinni, ettei lattialämmityksellä korvata muiden tilojen lämmitystä.
      Seinään jätetty jatkopistorasia ei kuluta sähköä, eivät myöskään uusien puhelinten laturit. (Vanhemmissa latureissa on jonkin verran kulutusta). Sen sijaan laitteiden, kuten television jättäminen stand by tilaan kuluttaa sähköä, tästä voit lukea lisää täältä:
      http://www.vattenfall.fi/fi/kodinelektroniikka.htm

      Terveisin Airi Laakkonen,
      Vattenfallin energia-asiantuntija

      • kysynpähän vaan

        "eivät myöskään uusien puhelinten laturit."

        No miksi kuukauden vanhan puhelimeni laturi lämpenee, kun se on seinässä?


      • Keekop
        kysynpähän vaan kirjoitti:

        "eivät myöskään uusien puhelinten laturit."

        No miksi kuukauden vanhan puhelimeni laturi lämpenee, kun se on seinässä?

        Lämpee muttei kuluta sähköö, hei haloo.. t: fattenfalli


    • vesku -74

      kerrostaloissa yleensä se pesuhuoneen lattia lämmityksen sähkön pitäis mennä taloyhtön piikkiin(yhtiövastike) ja vain siksi että ihmiset pitäisivät niitä lämmityksiä päällä.. eli estettäisiin mahdollisia lattian kastumisia.. eli jos vesieriste olis vaurioitunut jostain syystä... näin ainakin itsellä ollut muutamassa asunnossa että se sähkö on mennyt taloyhtiön mittariin.....

      • sivulja2

        Kylläpä nuo puhelimien laturit kuluttaa sähköä jos ne seinässä on....(puhelinkin kehoittaa irrottamaan laturin latauksen päätyttyä..) näin ainakin nokian puhelimissa..


      • Vattenfall_asiantuntija
        sivulja2 kirjoitti:

        Kylläpä nuo puhelimien laturit kuluttaa sähköä jos ne seinässä on....(puhelinkin kehoittaa irrottamaan laturin latauksen päätyttyä..) näin ainakin nokian puhelimissa..

        Hei,
        olet varmasti oikeassa. Laitekohtaisia eroja on, mutta onneksi tuotekehitys on kaiken aikaa pienentänyt myös tämän kulutuksen osuutta.

        Terveisin Airi Laakkonen,
        Vattenfallin energia-asiantuntija


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4363
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2006
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1667
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe