Tasauslasku tuli

energiapihi

Heipä hei.

Sain juuri sähkön tasauslaskun, joka oli aika yllätys. Samaan syssyyn sain lukemat mitä vuodessa nykyisen sähkön käyttömme mukaan kulutamme kahden hengen perheessäni: 2842 kWh. Muistan että pari asuntoa taaksepäin arviolaskumme oli 2000 kWh/vuosi ja saimme tasauslaskussa takaisinkin, ja viime asunnossa arvio taisi olla 2200 kWh/vuosi ja siitäkin tuli takaisin. Muutoksena noihin aikoihin on astianpesukoneen tulo talouteen, jota käytämme ehkä kerran viikossa tai vähän harvemminkin, sekä se, että uudessa asunnossamme on 4,25 neliön kylppärissä lattialämmitys jota olemme pitäneet asetuksella 3-4 (maksimi 6). Voiko olla, että tuo lattialämmitys nostaa sähkönkulutusta noin huimasti?

Asumme 45 neliön kaksiossa kerrostalossa, ja mitä tulee sähkön kulutuksen vahtaamiseen, olen enemmänkin kunnostautunut siinä uuden asunnon aikana: kaikki lamput on nykyisin energiansäästölamppuja, ja pidän huolen ettei valot ole turhaan päällä eikä pistokkeita seinässä. Ainut selitys siis mitä keksin tuolle n. 800 kWh nousulle kulutuksessa on se hiton lattialämmitys (ja astianpesukone).

Kuulin muuten jonkin aikaa sitten, että seinään jätetyt jatkoroikat, puhelimen laturit yms. kuluttavat sähköä silloinkin kun niihin ei ole kytketty itsessään tuota laitetta, pitääkö paikkansa? Paljonkohan sähköä tuolloin kuluu suhteutettuna siihen mitä kuluu jos laite on oikeasti käytössä?

6

959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vattenfall_asiantuntija

      Kiitos viestistä,
      kulutuksen seuranta ja vertailu on oikein hyödyllistä. Mikäli asut Vattenfall Verkon alueella, voit seurata Onlinessa kulutustasi lähes reaaliajassa ja päätellä mistä kulutuksesi muodostuu.
      Olet aivan oikein päätellyt, että kylpyhuoneen lattialämmitys on suurin syy kasvaneeseen kulutukseen. Toki astianpesukoneellakin on siihen osuutensa.
      Lattialämmitys lisää mukavuutta, mutta kasvattaa kyllä sähkölaskua. Onneksi olette pitäneet tehon kohtuullisena. Kannattaa myös pitää kylpyhuoneen ovi kiinni, ettei lattialämmityksellä korvata muiden tilojen lämmitystä.
      Seinään jätetty jatkopistorasia ei kuluta sähköä, eivät myöskään uusien puhelinten laturit. (Vanhemmissa latureissa on jonkin verran kulutusta). Sen sijaan laitteiden, kuten television jättäminen stand by tilaan kuluttaa sähköä, tästä voit lukea lisää täältä:
      http://www.vattenfall.fi/fi/kodinelektroniikka.htm

      Terveisin Airi Laakkonen,
      Vattenfallin energia-asiantuntija

      • kysynpähän vaan

        "eivät myöskään uusien puhelinten laturit."

        No miksi kuukauden vanhan puhelimeni laturi lämpenee, kun se on seinässä?


      • Keekop
        kysynpähän vaan kirjoitti:

        "eivät myöskään uusien puhelinten laturit."

        No miksi kuukauden vanhan puhelimeni laturi lämpenee, kun se on seinässä?

        Lämpee muttei kuluta sähköö, hei haloo.. t: fattenfalli


    • vesku -74

      kerrostaloissa yleensä se pesuhuoneen lattia lämmityksen sähkön pitäis mennä taloyhtön piikkiin(yhtiövastike) ja vain siksi että ihmiset pitäisivät niitä lämmityksiä päällä.. eli estettäisiin mahdollisia lattian kastumisia.. eli jos vesieriste olis vaurioitunut jostain syystä... näin ainakin itsellä ollut muutamassa asunnossa että se sähkö on mennyt taloyhtiön mittariin.....

      • sivulja2

        Kylläpä nuo puhelimien laturit kuluttaa sähköä jos ne seinässä on....(puhelinkin kehoittaa irrottamaan laturin latauksen päätyttyä..) näin ainakin nokian puhelimissa..


      • Vattenfall_asiantuntija
        sivulja2 kirjoitti:

        Kylläpä nuo puhelimien laturit kuluttaa sähköä jos ne seinässä on....(puhelinkin kehoittaa irrottamaan laturin latauksen päätyttyä..) näin ainakin nokian puhelimissa..

        Hei,
        olet varmasti oikeassa. Laitekohtaisia eroja on, mutta onneksi tuotekehitys on kaiken aikaa pienentänyt myös tämän kulutuksen osuutta.

        Terveisin Airi Laakkonen,
        Vattenfallin energia-asiantuntija


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      386
      10164
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6474
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6220
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4531
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3858
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      88
      3424
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3391
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3206
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3138
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3092
    Aihe