Heipä hei.
Sain juuri sähkön tasauslaskun, joka oli aika yllätys. Samaan syssyyn sain lukemat mitä vuodessa nykyisen sähkön käyttömme mukaan kulutamme kahden hengen perheessäni: 2842 kWh. Muistan että pari asuntoa taaksepäin arviolaskumme oli 2000 kWh/vuosi ja saimme tasauslaskussa takaisinkin, ja viime asunnossa arvio taisi olla 2200 kWh/vuosi ja siitäkin tuli takaisin. Muutoksena noihin aikoihin on astianpesukoneen tulo talouteen, jota käytämme ehkä kerran viikossa tai vähän harvemminkin, sekä se, että uudessa asunnossamme on 4,25 neliön kylppärissä lattialämmitys jota olemme pitäneet asetuksella 3-4 (maksimi 6). Voiko olla, että tuo lattialämmitys nostaa sähkönkulutusta noin huimasti?
Asumme 45 neliön kaksiossa kerrostalossa, ja mitä tulee sähkön kulutuksen vahtaamiseen, olen enemmänkin kunnostautunut siinä uuden asunnon aikana: kaikki lamput on nykyisin energiansäästölamppuja, ja pidän huolen ettei valot ole turhaan päällä eikä pistokkeita seinässä. Ainut selitys siis mitä keksin tuolle n. 800 kWh nousulle kulutuksessa on se hiton lattialämmitys (ja astianpesukone).
Kuulin muuten jonkin aikaa sitten, että seinään jätetyt jatkoroikat, puhelimen laturit yms. kuluttavat sähköä silloinkin kun niihin ei ole kytketty itsessään tuota laitetta, pitääkö paikkansa? Paljonkohan sähköä tuolloin kuluu suhteutettuna siihen mitä kuluu jos laite on oikeasti käytössä?
Tasauslasku tuli
6
959
Vastaukset
- Vattenfall_asiantuntija
Kiitos viestistä,
kulutuksen seuranta ja vertailu on oikein hyödyllistä. Mikäli asut Vattenfall Verkon alueella, voit seurata Onlinessa kulutustasi lähes reaaliajassa ja päätellä mistä kulutuksesi muodostuu.
Olet aivan oikein päätellyt, että kylpyhuoneen lattialämmitys on suurin syy kasvaneeseen kulutukseen. Toki astianpesukoneellakin on siihen osuutensa.
Lattialämmitys lisää mukavuutta, mutta kasvattaa kyllä sähkölaskua. Onneksi olette pitäneet tehon kohtuullisena. Kannattaa myös pitää kylpyhuoneen ovi kiinni, ettei lattialämmityksellä korvata muiden tilojen lämmitystä.
Seinään jätetty jatkopistorasia ei kuluta sähköä, eivät myöskään uusien puhelinten laturit. (Vanhemmissa latureissa on jonkin verran kulutusta). Sen sijaan laitteiden, kuten television jättäminen stand by tilaan kuluttaa sähköä, tästä voit lukea lisää täältä:
http://www.vattenfall.fi/fi/kodinelektroniikka.htm
Terveisin Airi Laakkonen,
Vattenfallin energia-asiantuntija- kysynpähän vaan
"eivät myöskään uusien puhelinten laturit."
No miksi kuukauden vanhan puhelimeni laturi lämpenee, kun se on seinässä? - Keekop
kysynpähän vaan kirjoitti:
"eivät myöskään uusien puhelinten laturit."
No miksi kuukauden vanhan puhelimeni laturi lämpenee, kun se on seinässä?Lämpee muttei kuluta sähköö, hei haloo.. t: fattenfalli
- vesku -74
kerrostaloissa yleensä se pesuhuoneen lattia lämmityksen sähkön pitäis mennä taloyhtön piikkiin(yhtiövastike) ja vain siksi että ihmiset pitäisivät niitä lämmityksiä päällä.. eli estettäisiin mahdollisia lattian kastumisia.. eli jos vesieriste olis vaurioitunut jostain syystä... näin ainakin itsellä ollut muutamassa asunnossa että se sähkö on mennyt taloyhtiön mittariin.....
- sivulja2
Kylläpä nuo puhelimien laturit kuluttaa sähköä jos ne seinässä on....(puhelinkin kehoittaa irrottamaan laturin latauksen päätyttyä..) näin ainakin nokian puhelimissa..
- Vattenfall_asiantuntija
sivulja2 kirjoitti:
Kylläpä nuo puhelimien laturit kuluttaa sähköä jos ne seinässä on....(puhelinkin kehoittaa irrottamaan laturin latauksen päätyttyä..) näin ainakin nokian puhelimissa..
Hei,
olet varmasti oikeassa. Laitekohtaisia eroja on, mutta onneksi tuotekehitys on kaiken aikaa pienentänyt myös tämän kulutuksen osuutta.
Terveisin Airi Laakkonen,
Vattenfallin energia-asiantuntija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa38610164Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956474Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096220SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614531Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13858Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883424Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963391Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643206Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,73138Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103092