Pitääkö sähkötaulusta katkaista pääkytkimestä virta sulakkeen vaihdon ajaksi? Kellarista meni valo ja sulake paloi. Miten toimin?
sulakkeen vaihto
kympin sulake
155935
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kuin itse esitit; eli katkaise jännite pääkytkimestä.
asiallisesta vastauksesta!
pistää mökkiä pimeäksi kun vaihdoin naapurin kanssa sulaketta, minulla oli 16 A:n sulake ja naapurilla 20 A:n sulake, nyt minulla on 20 A:n sulake ja naapurilla vain 16 A:n sulake, kannatti vaihtaa.
sulakkeesta. 20 A tulppasulakkeen saa vaihtaa suoraan, oli virtaa tai ei.
Onhan noita tapauksia joissa sulakkeen vaihtaja on saanu tällin.
Silloin sielä kaapissa on jokin vialla!! Virta tulee normaalisti sen tulpan kärkeen, eikä pitäisi missään tilanteessa antaa tärskyä sormille, ellet märillä käsillä sinne koske. On tapauksia joissa virta tulee virheellisen kytkennän vuoksi maadoituksen kautta kaappiin jolloin varmasti saa iskut sieltä tulpan kierre osasta!!
Jos menee poikakaverin kanssa kaappiin niin voi hyvinkin saada tällin ja usein sitä toivotaankin.
Suurin vaara taitaa olla siinä että varokekannen posliini on valmiiksi halki tai halkeaa kun sitä ruuvaa ehjän sulakkeen kanssa paikoilleen
Alle 25A tulppasulakkeita voi vaihtaa virrallisena (kuorma päällä), mutta sitä isommissa pitää kuormat tiputtaa vex
Kyllä pääkytkin on laitettava nollille, ja sulakkeen vaihto n tehtävä keskiyöllä mustan kuun aikana.
Pääkytkimen nollaaminen onnistuu kaikkein parhaiten kopallisella kossua. Riittää varmaan useammankin sulakkeen vaihtoon.
Joo, sulakkeen vaihtamisessa on eduksi että vaihtaja on sammumaisillaan.
Sulake kannattaa vaihtaa ennenkuin vaihtaja on nollannut itsensä. Nollajohtimessa on harvoin sulakkeita.
Toivottavasti kellari ei ole pimeänä. Tässä ollut 13-vuotta aikaa korjata.
Ei auta kellarin valotilanne, jos vintti on pimeä.