Viinapullot

kysymysmerkki erkki

Löysin täysiä viinapulloja eräältä syrjäiseltä illanviettopaikalta. Itse kun en juo väkeviä, niin olen vaikean moraalisen päätöksen edessä: vienkö ne löytötavaratoimistoon vai lasinkeräykseen?

Periaatteessa on reilua ja oikein palauttaa jonkun toisen kadottama omaisuus, ja olen aina ennen tehnyt niin. Toisaalta nyt on kyse väkevästä alkoholista, joka voi vahingoittaa käyttäjäänsä. Jos palauttaisin nämä, osallistuisin kenties jonkun terveyden vahingoittamiseen. Kummassakin tapauksessa pitäisin itseäni huonona ihmisenä. Mitä oikein teen??

4

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta tuo meille-

      Maksan paremmin kuin pullopantti.

    • pässihjuhu

      vittu juo ne

    • Erittäin hyvä,

      joskin vaikea kysymys!
      Löytötavaratoimistosta on kertakaikkiaan ja yksiselitteisesti väärä paikka palauttaa luonnontuote luonnon kiertokulkuun!
      Jospa tekisit niin että laimentaisit alkomahoolin vaikkapa kymmenprosenttiseksi, ja sen jälkeen möisit sen jälkitautia poteville lajikumppaneille.
      Näin aiheuttaisit vain positiivisia ilmiöitä, koska kunnon kohmelossa ei väkevät viinat kestä sisällä ja kyseiset ihmiset ovat jo vahingoittaneet itseänsä. Laimeampi juoma sitävastoin parantaa heitä ja on varmasti terveellisempi kuin sen hetkinen krapula. Joka toista väittää ei kertakaikkiaan ole milloinkaan ryypännyt.

    • selevä sepe

      Pistä auton tuulilasinpesunestesäiliöön,tulee aina kiva tuoksu kun ruiskutat ikkunalle ja lasi pysyy takuulla puhtaana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe