Liikkuminen Espanjassa

UnelmaToteutumassa

Olemme lähdössä mieheni kanssa Espanjaan ns. omatoimimatkalle. Varaamme lennot jo etukäteen, yöpymiset ym. katsotaan sitten paikan päällä. Tarkoitus olisi nähdä ja kokea Espanjaa mahdollisimman paljon: suunnitelmissa on kiertää Malagasta Barcelonaan, Barcelonasta Valenciaan ja Valenciasta Madridiin. Madridista lennämme takaisin Suomeen.

Millä kulkuneuvoilla olisi paras liikkua? Millainen Espanjan liikenne on: onko järkeä vuokrata autoa/ moottoripyörää, vai onko turvallisempaa turvautua julkisiin kulkuneuvoihin? Kuinka paljon olisi syytä varata rahaa matkusteluun vuokratulla autolla tai mpyörällä/ junalla tms.?

Espanja-kuume on jo huipussaan! ;)

4

646

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohjatyö tehtävä

      aina sama kun ennenkin googlaa, löydät autovuokraamoiden hinnat helposti ja sitähän voit laskea mitä maksaa. Liikenne normaalia euroopalaista tasoa, hiukan erilaista kuin suomessa, mutta espanja ei oke kehitysmaa ja siellä on muitakin autoja kuin niitä pienen pieniä seateja joita oli 60 luvulla kun keihänen lensi.
      keihäsmatkoista on kulunut aikaa.

      • 6kk. espanjassa/v.

        Minkä kulkuneuvon valitsette. Jos haluatte tutustua maahan ja ihmisiin valitsette junan ja linja-auton.
        Jos taas haluatte olla omissa oloissanne, mutta nähdä paikkoja, vuokraatte auton tai skootterin.
        Liikenne aivan tavallista, isoissa kaupungeissa ehkä hivenen hektisempää kuin helsingissä, mutta ei mitenkään mahdotonta.
        Hintataso suurin piirtein suomen tasoa.


    • 24-v

      Usein eri hallintoalueiden bussiaikataulut eivät ole synkronissa keskenään.
      300km:n matkaan saattaa vaihtojen vuoksi, kulua 9h.

      Tiestö on hyvä, opasteet erinomaiset, kuskit ovat aamuvarhaisella kännissä.

      Kannatta myös katsoa sisämaan lennot. Joukossa käsittämättömän halpoja.

      • tapas-papa

        Jos haluatte nähdä vain em. kaupungit, kannattaa matkustaa junalla tai lentämällä. Jos haluatte tutustua myös maaseutuun, kannattaa vuokrata auto.
        Liikenteestä sen verran, että isoissa kaupungeissa suurin ongelma on parkkipaikan löytäminen. Sen takia kaupunkeihin tutustuukin joustavammin taksiin tai julkisiin kulkuneuvoihin turvautumalla. Maaseudulla tilanne on päinvastoin: julkisilla ei pääse kovin kätevästi.
        Omalla autolla liikkuvalle suomalaiselle Malaga lienee edellä mainituista kaupungeista helpoin. Madridin ja Barcelonan ongelmana on vain niiden suuruus. Myös Valencia on suomalaiselle aika jättimäinen kohde, ja siellä kaupunkiliikenne on ehkä Espanjan vauhdikkainta. Jos nämä kaupungit eivät ole entuudestaan tuttuja, kannattaa ruksata vuokra-auton varusteisiin myös GPS. Se helpottaa paljon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2314
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      41
      1574
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1114
    4. 106
      1085
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1058
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      886
    7. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      54
      885
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      54
      800
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      81
      791
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      774
    11. 54
      771
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      686
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      668
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      607
    16. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      535
    17. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      527
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    19. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      502
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      26
      488
    Aihe