Sumatriptan

Tobias1212

Heips
onko kellään kokemuksia kyseisestä migreenilääkkeestä? tehoaako? ja jos niin kuinka nopeasti? onko ilmennyt sivuvaikutuksia? ja myös muita kokemuksia lääkkestä :)

itse olen nuori mies, joka on kärsinyt migreenistä noin 6-7v ja nyt vihdoin sain täsmälääkkeenä tuota ainetta sisältävää Sumaratio-lääkettä. en ole vielä päässyt kokeilemaan, mutta vahvoja migreenejä useita kertoja kuussa ja siinä menee yleensä se noin vuorokausi, että pääsee takaisin elävien kirjoihin. mutta niin kirjoitelkaa

7

12334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnellinen!!

      Juuri viikko sitten sain lääkäriltä reseptin kyseiseen lääkkeeseen. Olen 2 vuotta taistellut useita päiviä kestävien päänsärkyjen kanssa. Buranat ym. kipulääkkeet eivät minulla tehoa.

      eilen illalla pääsin kokeilemaan kyseisen lääkkeen. Otin ensin päivällä särkyyn 2 panadolia ja yhden panacodin, ihan vain sillä, että kesken päivän en uskaltanut täsmälääkettä ruveta ensimmäistä kertaa kokeilemaan. Otin tabletin ja tunnin päästä kipu oli poissa. Aivan käsittämätöntä!! Aluksi oli pientä vapinaa ja kuumotusta, joka häipyi kyllä tunnin sisällä. Lievää huonovointisuutta tunsin myös, mutta se meni ohi parissa tunnissa.
      Olen aivan tohkeissani tästä lääkkeestä. Ehkä vihdoinkin 5 vuorokautta kestävät päänsärkyni saavat luvan loppua!! Olen ollut särkyjen takia monesti todella pohjalla ja aivan varma että kuolen niihin.

      Tehosteena tarvittaessa otan pancodia tai panadolia. Itse en tarvinnut mitään muuta kuin yhden täsmälääkkeen!

      Itse epäilin pitkään onko minulla edes migreeniä, olikin helpottavaa huomata että sitähän se sitten oli, täsmälääkkeethän eivät tehoa muuta kuin migreeniin! Lääkäreiden juttuja kuunnellessa (olen siis käynyt useamman kerran) tuli jo sellainen olo että kuvittelen kaiken.

    • *ystävä

      Triptaanit (jota sumatriptaanikin on) kannatta ottaa heti, kun alkaa särkeä, silloin se auttaa parhaiten. Mutta sitä EI kuitenkaan saa ottaa vielä aurojen aikana vaan vasta niiden jälkeen.

    • Anonyymi

      Joku trptaani jollekulle, toinen triptaani toiselle.

      Minulle auttaa vain sumatriptaani. Vaikutus alkaa tunnin kuluttua. Tosi väsymys ym voi olla, mutta se kauhistuttava täysin lamaannuttava pelättävä kipu loppuu.
      Lääke pitää ottaa ajoissa.

      Jokainen oman migreeninsä aavistaa ja alkaa tietää, osaa erottaa, muusta kivusta.
      Migreeni on muuta kuin "pelkkä kipu".

      • Anonyymi

        Minulla ainakin toimii myöhemminkin otettuna. Jos ottaisin aina päänsäryn alkaessa, niin joutuisin syömään vähän väliä. Päänsäryn tullessa suön ensin tauriinia 2-4 g
        Ja/tai kahvia.. jos ne eivät auta, niin otan sumatriptan histecon kanssa. Histecin olen huomanut auttaba


    • Anonyymi

      Migreeniin aivan mullistava täsmäisku.
      Täysi kymppi.

    • Anonyymi

      Juha 50v. Migreeni pillerit ovat hyviä mutta aina loppu 50-100kpl kerralla Jaken apteekista uusin reseptin samalla kun menen hakemaan sanovat sinun pitää uusia resepti menee 2-3pv se tekee pitkän sentin aina uusi resepti voittoa tulee apteekille migreeni kohtaus päällä jo 3vrk ilman täsmälääkitystä ja akku taas loppu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5582
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4177
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2896
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      151
      2159
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1886
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      123
      1699
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1367
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      71
      1148
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      79
      965
    Aihe