Huippuslaisia tutkatietoja yms. luovutettu amerikkalaisille!! Maanpetosko? Kuka vastaa?
Maanpetos!
Laki on laki
91660
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
anna homo peppua mulle
Puolustusvoimathan on yksin syyllinen tapahtuneeseen. Eikös se heidän toimesta tapahtunut? Kummallista että tuommoinen vakoilu on hyväksyttävää, laillista se ei ainakaan ole. Huomaa taas ettei millään ole mitään väliä, vaikka juttu onkin jo vanha. Lakia noudatetaan siten miten se itselleen parhaiten passaa.
Armeija ilman tiedustelua on sokea armeija.
Jos tiedustelu laiminlyödään rauhanaikana, ei se ole käytettävissä kriisiaikanakaan, ei sitä yhdessä yössä rakenneta.
Suomen armeijan velvollisuus on puolustaa Suomea, varautua todennäköisimpiin uhkiin. Neuvostoliitto oli suurimpia uhkia Suomelle, Suomen armeija loi salassa yhteistyötä lännen kanssa, varautuen näin pahimpaan.
Kyllä presidentti Kekkosen täytyi tietää armeijan toiminta, ainakin pääpiirteittäin. Työnjako oli nerokas, Kekkonen mielisteli Neuvostoliitolle, ja armeija loi suhteita länteen. Yritettiin pitää Neuvostoliitto tyytyväisenä, mutta samalla varauduttiin pahimpaan.
Joo kyllähän ohjelma pisti mietityttään. Mielestäni armeijan tehtävä on suojella suomalaisia, mutta ei edistää ulkopuolista maailman valtaa sen pyrkiessä saamaan muut maat orjavalloikseen. Mielestäni kaikkie armeijan upseerit jotka ovat kyseiseen sotkuun lähteneet on tuotava oikeuden eteen. Armeijan komentaja ei voi palvella kahta valtiota. Ensin tulee Suomi ja suomen armeija tottelee kansan tahtoa. Armeijan on oltava valmis puolustamaan maata tuli hyökkääjä mistä ilmansuunnasta tahansa ja minkä lipun alla tahansa. Usa ja Venäjä ovat yhtä rikollisia valtioita. Omaa etua kummankin maan pressat ajaa ei maailman.
Tämä kirjoitus on lainattu Jippiin-Armeija-foorumilta ja kertoo kaiken asiasta!
Kertakaikkiaan HIENO kannanotto! HYVÄ!
27.03.2004 Matti Keränen , Salla ,
Säästäkää toki kaikki miinat ! Tämä kirottu miinakeskustelu pilasi jo vanhan reserviläisen hiihtolomankin ! Vieläkö pitää pilata pääsiäinenkin ? En aio ehtiä pääsiäisenä ainakaan päätteelle. Silloin on vielä Sallassa hyvät hiihtokelit !
Koska allekirjoittanut on palvellut kunniakkaassa pioneeriaselajissa, niin miinojen hyöty, käyttötarkoitus, merkitys ja teho " köyhän miehen tykistönä " on selviö !
Koko tuo hiihtolomani aikainen keskustelu maamiinojenn poistamisesta olikin tuon tasavaltamme ykkösnaisen puolihuolimattomasti sanottua kaksinaismoralismia !
Tave ja 1970-luvun taistolaiset eivät inahtaneetkaan, kun 30 vuotta sitten raskaasti miinoitettu, monta sataa metriä leveä miinojen taimitarha kulki Lûbeckin kaupungin itänurkilta Hartz-vuoriston ohitse aina Tschekkoslovakian läntisimpään nipukkaan, jossa Erzgebirge ja Böhmerwald kohtaavat. Tuohon satojakilometrejä pitkään miinapeltoon kuoli tuhansia kommunismia pakoon yrittäviä - etupäässä saksalaisia. Sillä jaetun Saksan läpihän se oli vedetty. HITON TAISTOLAISET KAKSINAISMORALISTITI NARISEVAT NYT ! MIKSEIVÄT PUHUNEET SILLOIN MIINOJA VASTAAN, KUN NE OLIVAT TÄYSTEHOISESSA TUHOKÄYTÖSSÄÄN KESKI-EUROOPASSA !
TÄTÄ MINÄ PIDÄN YÖKÖTTÄVÄNÄ KAKSINAISMORALISMIA ! SIIS VIHELTÄKÄÄHÄN MIINOJEN POISTOKESKUSTELU POIKKI !
Juttuhan oli mielenkiintoinen, joskin varustettu hieman provosoivin termein, kuten: "vakoilu". Voinee pohtia sitä, onko se vakoilua, jos xx-maa kuuntelee mitä OMILLA vesillä tapahtuu? Tai jos se rekisteröi tavalla tai toisella niitä tutkasigaaleja, joita sen OMASSA ilmatilassa viillettää naapurista käsin? Siis kuka vakoili ja ketä? Kannattaisi vähän pöyhiä historiankirjoja laajemminkin kyseiseltä ajalta? Ilmeisesti Igor Itänaapuri ei tehnyt mitään...
Tiedustelutietojen vaihto onkin sitten mielenkiintoisempaa. Ilmasta lounastahan ei olekaan, kuten jokaisen sopisi muistaa. Annettiin omia tiedustelutietoja "kirjastoon" ja saatiin jotain siitä hyvästä. Paljon melua tyhjästä... Suosittelisin lukemaan "Kylmän sodan kujanjuoksu" nimisen kirjan, joka kuvaa hyvin millaista elämä tuolloin karhun naapurissa oli.
Jos Suomalaiset luovuttavat tietoja N-liitosta/tai jostain muusta maasta 3.valtiolle kuten Usa:lle ei kyseessä ole maanpetos,vaan täysin normaalia toimintaa.Jos Suomalainen luovuttaa SUOMEA koskevia tietoja ulkopuoliselle valtiolle,niin silloin kyseinen henkilö syyllistyy maanpetokseen.Kun vierasta valtiota ei kukaan voi pettää,ainoastaan omansa.Siis miksi stasi-tiusanen istuu eduskunnassa edelleen?
Kyllähän sen kaikki tietävät, että uhka tulee idästä. Puolustusvoimat tekevät kaikkensa, että vanja ei pääse tänne. Ei 60-luvulla eikä nytkään. Sotilaille prinikat rintaan ja kunniaa. Toisinajattelijat voivat mennä omaan paratiisiinsa.
maanpuolustus on meidän kaikkien velvollisuus. Pasifistit saisi lähettää vinkuintiaan itkemään, jos sota tulee. Aseeseen ei ole pakko tarttua, mutta vihollinen pysäytetään sitten vaikka heittelemällä lumipalloja.
Isoisämme ja isämme ovat taistelleet yhtenäisen suomen puolesta, ja jos puolustusvoimista luovutaan tai sinne jätetään menemättä, on se suuri loukkaus maatamme ja isiämme kohtaan. Kaikki jotka täällä asuvat ja nauttivat hyvinvointivaltiosta, itsenäisestä sellaisesta, joutuvat tarpeen tullen puolustamaan tätä maata. Se on velvollisuus, palkka ja maksu maalle, jossa asumme. Emme ole loisia jotka pakenevat kun tilanne tulee tukalaksi.
Puolustusvoimat ovat olemassa JOTTEI NIITÄ TARVITSE KÄYTTÄÄ. "Armeijassa" oppii muutakin kuin sotimaan (suomella EI ole armeijaa, vaan puolustusvoimat, 2 ihan eri asiaa, Armeijalla hyökätään, Puolustusvoimilla sitten...noh arvaappa itte), Palveluksessa oppii tottelemaan auktoriteettia, saa arvokkaan johtajakoulutuksen halutessaan, yleiskunto koko nuorisolla paranee huomattavasti ja ihmiset totutetaan luontoon. Perustarpeita kaikki, joita ei pitkänkään koulutuksen avulla opi koulussa.