Laadukas Skoda?

http://www.autobild.de/artikel/auto-bild-qualitaetsreport-2010_1215088.html

Ei tuo niin kovin laadukkaalta vaikuta, mutta kaikilla ajetaan. Ehkä niitä Skodalaseja voisi joskus puhdistaa, niin näkisi mitä on ne laadukkaimmat autot. Ainakin noin tilastojen mukaan, ilman sarvia ja hampaita.
6362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuo lista nyt oli aika tyly, enkä tiedä mihin kaikkeen se perustuu. Mutta taakse ovat kuitenkin näköjään jääneet Ford, Opel, Volkswagen ja - tietenkin ranskalaiset. Minusta Skoda on pärjänyt hyvin - enkä käytä laseja, joten ei niitä voi puhdistaa.

Äänestä

Minkä auton itse omistat?

Äänestä
  • Eikös tuolla aloittajalla ole 120L vai miksi hän sitä tuossa muuten niin esittelee. Kun 120L:ää ei enää aikoihin ole valmistettu, niin ainakin on aloittajalla kestävä pirssi. Vaikkei muuten juuri mitenkään nouse lähellekään nykyisten Skodien tasoa. ;)

    Äänestä

  • Honda Accord ja Honda Insight.
    Tuo nimimerkki on automallista joka minulla oli kauan sitten ja siitä voisi kirjoitella paljon;)
    Mutta kevennyksenä, ettei oltaisi niin totisia näiden autojen kanssa, kertomus 50-luvun lopulta.
    Perheessämme oli Skoda Octavia, se tummanpunainen joita sen aikaiset Skodat ainakin meilläpäin oli lähes kaikki. No, olihan niitä myös hiekanharmaita.
    Lähdimme koko perhe Lapinmatkalle. Se oli siihen aikaan merkittävä matka ja sitä oli kovasti odotettu.
    Eikun isä ajamaan ja äiti lukemaan karttaa ja me penskat takapenkille (3kpl.) Tunnelma oli mukava ja matka taittui rattoisasti. Välillä pysähdyttiin syömään tienvarteen eväitä ja niiltä harvoilta huoltoasemilta Skodan tankkiin bensaa. Yövyttiin teltassa ja mukavaa oli. Tulomatkalla Muonion kohdalla yhtäkkiä etupenkin selkänoja petti ja äitini istuimesta tuli hetkessä "mimmikippi". Selkänojanmekanismi rikkoontui ja eihän sitä isänikään toimimaan saanut. Siinä sitten muutaman kilometrin pitelin selkänojaa pystyssä, työntämällä sitä takapenkiltä. Mutta ei hätää, kyllä isä osaa. Tienvarressa oli laudoista sahauspaikalle jääneitä pintalautoja. Niistä isäni katkaisi sopivan mittaisen laudanpätkän ja se laitettiin etupenkinselkänojan ja takapenkinselkänojan väliin ja niin oli taas selkänoja oikeassa asennossa. Tuo matka jäi kyllä mukavana mieleeni ja tuntuu, että nykyinen automatkailu on paljon totisempaa, kuin silloin ennen,- hyvään aikaan;)))
    Mukavia matkoja teille Skodan omistajat ja miksei muutin.

    Äänestä

Eihän siellä ole edellä kuin kolme premium merkkiä (Audi, BMW, Mersu) sekä tietysti aasialaiset. Eli Skoda on paras eurooppalainen perushintainen auto. Ei mielestäni mitenkään surkea tulos.

Äänestä
  • Ketä kiinnostaa?!?!?!?!?! Jos oma auto on vikalistalla viimeisenä niin sitten se on,so what...?
    Olen varmaan huono ihminen kun ajelen skodalla,enkä millään bemarilla tai mersulla....samaa p..... kaikki,pääasia on sillä pääsee eteenpäin....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


120L kirjoitti:

http://www.autobild.de/artikel/auto-bild-qualitaetsreport-2010_1215088.html

Ei tuo niin kovin laadukkaalta vaikuta, mutta kaikilla ajetaan. Ehkä niitä Skodalaseja voisi joskus puhdistaa, niin näkisi mitä on ne laadukkaimmat autot. Ainakin noin tilastojen mukaan, ilman sarvia ja hampaita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu