Onko 110 vm 2001 Ladan 1,5 kone niin sanotusti "vapaasti pyörivä", eli jos jakohihna napsahtaa poikki, niin meneekö venttiilit solmuun vai selviääkö pelkällä hihnan vaihdolla ja ajotuksella?
Itselleni ei ole näin käynyt, mutta harkitsen ladan ostoa ja siinä mielessä kiinnostaisi.
Mikäs on remmin vaihtoväli ja onko iso homma vaihdella itse?
Lada 110 jakopää
10
3665
Vastaukset
- vaihtaa.
Hihna on paljon arvokkaampi kuin romutusikäinen Lada. Aja sen minkä kestää ja vie sitten Kuusakoskelle.
- hjgvb
Tieto minimaalinen, esitystapa mahtipontinen
- ainakin.
Sampurassa 1.5 oli vapaasti pyörivä ja 1.3 ei. Lieneekö sama mylly. Ei noihin tosiaan kannata ainakaan Deltassa hihnaa enää vaihtaa. Tuskin alle 500€ sitä tekevät eikä auton arvo siitä silti tuplaannu.
- K28
110 jakohihnan vaihto maksoi 235 eurua Deltassa. Voisi varmaan jossain vaihtaa halemmin.
- näe.
Deltassa maksoi ihan tavallisen Fiat Bravon hihnan vaihto 400.- jo vuonna 2007 ja se oli heidän mukaansa erityisen halpa hihnan vaihto. Menihän siinä tietysti puolisen tuntia aikaakin.
- K28
näe. kirjoitti:
Deltassa maksoi ihan tavallisen Fiat Bravon hihnan vaihto 400.- jo vuonna 2007 ja se oli heidän mukaansa erityisen halpa hihnan vaihto. Menihän siinä tietysti puolisen tuntia aikaakin.
Paketti K 10-070-II0 Jakohihnan i A(tai liittettävän ketjun i 94,72 E jakohihna uusimalli 8v. 54,00 E kiristin rulla uusimalli 87E nämä tekee sen 235,75E. Kaikesta päätellen minulla on ollut hyvä uni. Olen aina vaihtanut jakohihnan kun olen ostanut käytetyn auton jos ei myyjä ole varma milloin se on vaihdettu autoon.
- itäautoilijaksi aiko
Ostin Ladan ja tein vaihtotyön itse. Osat motonetista, hihna kiristin vesipumppu alle 60 euroa. Ei ollut paha homma ollenkaan ja halvaksi tuli. Hyvin hyrisee. Oli aika vaihtaa tähän yksilön, ilmeisesti alkuperäinen remmi, vm. -01, aj. 86tkm.
Se jäi vielä askarruttamaan, että onkohan 1,5 8v -kone todella "vapaasti pyörivä"? Ei tuolla niin suurta merkitystä ole, mutta ihan mielenkiinnosta olisi hauska tietää.
Vaikuttaa hyvältä ostokselta Lada, ei ollut hinnalla pilattu. Ja minulle kun riittää että auto toimii kulkuvälineenä A ja B -pisteiden välillä, joten siihen tämä on oiva väline. Tietysti kohta joku käy taas viisastelemaan Ladasta ja Kuusakoskesta, mutta itse ajattelen auton käyttöesineenä, joten siihen on turha suuria summia sijoittaa, tai tehdä liikkumisesta muutenkaan kallista (matka-ajon kulutuskin vain 6,3 litraa!). Käyttöesineen voi toki valita hieman "seikkailumielellä" ja pilke silmäkulmassa. Kyllä tämä parempi valinta on kuin mitkään 300-400tkm ajetut 90-luvun alun "tusina-autot", joissa ei ole mitään persoonaa.
Ei muuta kuin Ladailemaan vaan kaikki ennakkoluulottomasti!
-alkup. kirjoittaja- Kanto.
lukea kirjoituksesi. Minulla kertyy mittariin vähän päälle 20 t. km vuodessa. Tähän asti mennyt hyvin. Ladallani on ajettu nyt 73500 km.
- 35 vuotta ladailua
Jakohihnan vaihto 8-ventiiliseen 1.5 litraseen Lada 110 on todella helppo homma. Minä olen vaihtanut hihnan neljän vuoden välein, koska 60´000 km vaihtovälien en ole saavuttanut neljässä vuodessa. Joka toisella vaihtokerralla on hyvä vaihtaa myös vesipumppu, ettei sitä sitten ikinä tarvitse vaihtaa. Jakohihnan oikea kireys on tärkeä, sen pitää vääntyä 90 astetta kohtuullisella kävivoimalla. Mikä hienointa, 8-venttiilinen 1.5 litran on vapaasti pyörivä, joten töppöily jakohihnan vaihdossa ei aiheuta särkymistä. (Tai särkyy todella kovilla kierroksilla)
- Myynnissä _ 906
Täällä olisi myynnissä Ladan 110 vm 2003 16 venttiilisen " JAKOPÄÄNHIHNA "
jos jotakuta sattuisi kiinnostamaan niin ota yhteyttä samalla minulla on hyvät takajarrukengät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2252960Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1842606Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101227Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1351144- 701078
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2901060Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3481022Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20959Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808