Ostin TomTom XXL:n ja 3 km matkalla 3 virhettä: 1. ei tunnista katunumeroa 27 (talo jo 6 vuotta ollut siinä), vaan tarjoo numeroa 28. 2. Risteystä lähestyttäessä kehoittaa oikealle mentäessä pitämään vasemman kaistan kolmekaistaisella Itäväylällä! 3. Ennen kohdetta ohjaa kääntymään liian aikaisin, jolloin tarjoo U-käännöstä! Paska systeemi, jopa Nokian kännykkä ohjaa ennakoivammin ja oikein! Tällä ohjeet vähän niinku myöhäsessä jne.
Tomin 3 virhettä:
TymTom
4359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näitä virheitä näyttää olevan. Yhdessä kiertoliittymässä Tomppa ohjaa kiertämään myötäpäivään.
Vanhempieni luo vievää pistotietä (erkanee pitemmästä kadusta) ei ole Tompassa. Samoin mökkitie erkanee toisesta tiestä ja mökkitietä ei näy. Molemmissa tapauksissa pistotiet ja "pääkadut" ovat samaa kadunnimeä ja samaa numerosarjaa.
Kotiin mennessäni Tomppa ei ilmoita saapumisesta, vaan vasta 10m kotiliittymän jälkeen (osaan kotiini, mutta laitteen ostamisen jälkeen piti testailla laitetta joka ajokerralla...). Nokia sen sijaan ohjaa seuraavaan taloon!
Monesti menee sekaisin, kun tieopasteiden mukaan määränpää olisi suoraan edessä, mutta Tomppa ohjaa kääntymään esim. vasemmalle. Näin on käynyt muutaman kerran oudoissa paikoissa ja siinä on pitänyt tehdä hetkessä ratkaisu, kumpaa uskoo.
Muutama virhe ei tee koko hommaa paskaksi!
"katunumeroa 27" => tarkoitit varmaan talonumeroa?
Ominaisuuksia, joista osa ainakin johtuu käytetystä karttapohjista...
Tuo talonnumero juttu on ihan vakio, se on jo hyvin jos voi naapuritalon laittaa, välillä ei saa kuin kadun toisesta päästä jonkun numeron.
Kiitos havainnoista, yks korjaus tuli, siinä yhdessä paikassa ei ohjaa vasempaan laitaan kun pitää mennä jo oikeata. Ehkä satelliittiyhteyksissä häiriö tms, muuten hyvä, laitan kakkoskuskille oikeaan reunaan niin saa tsiigata mun vauhtia ja varoittaa jos menee yli sallitun! Voi lukea mulle karttaa siitä kun keskityn liikenteeseen. Sais vaan olla piippauskin kun 5 km/h ylinopeutta, samoin piipata kun lähestytään nopeustolppaa! Vois piipata myös kun poliisiauto lähellä!
TomTomissa on nuo piippaukset vakionakin, mutta valita milelisesi piip-äänet kaikille muille paitsi et poliisiautolle, joka piipittää ylinopeutta ajaessasi aina samalla tavalla.