Miten on mahdollista, että iäkkäimpiä kuhmolaisia hoitaa ulkomaalainen, huonosti suomea puhuva (ja ymmärtävä?) lääkäri? Useiden vanhusten asioiden ymmärtämiskyky, kuulo ja muisti ovat heikentyneet ja hyvän hoidon saamiseksi molemminpuolisen asioiden oikein ymmärtämisen pitäisi olla varmaa.
Vanhusten lääkäripalvelut
84-vuotiaan puolesta
171112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Taitaa olla niin että kun armokuolemaa ei ole Suomessa hyväksytty, joku taho on hoksannut että näiden ymmärtämättömien ja ehkä epäpätevien lääkäreiden avulla se toteutuu. Eihän näistä vanhuksista ole mitään hyötyä, jos heillä ei ole maallista mammonaa. Suomen valtio ei kestä näitä kotomaan vanhuksia, kun samaan aikaan pitäisi elättää näitä ulkomaan elättejä, jotka valloittavat hiljalleen koko Suomen.
Näin asiat ovat ennekaikkea Kainuussa ja Kuhmossa ja pian kohta koko Suomessa, ellemme me kansalaiset herää. Ei tällainen kansalaisten kohtelu virkamiesten ja politikkojen taholta ihmisarvoiseen elämään. Kaydessäni Kuhmossa keskustelin sikäläisten kanssa, he kaikki kertoivat asioiden kuten "ei hyvä näin" kuvasi menoa Kuhmossa. Sain itsekkin Kuhmon kaupungin talolla kokea virkamiehen kopeaa käyttäytymista. Ryhdistäytykää Kuhmolaiset
Ihan sama vika Kuhmon talipäillä kunnan pikkuvirkamiehillä jotka istuskelevat elinikäisessä suojatyöpaikassaan oikean puolueen jäsenkirja painuneena rasvaiseen perskoroon.
Kumma juttu, kun ympäri Suomen, myös ei kepulaisissa paikoissa kärsitään lääkäripulasta. Mitähän siellä nämä ei kepulaiset virkamiehet tekevät. Kuhmon yrittäjistä senverran, katkerampaa ja kyvyttömänpää porukkaa ei olekkaan.
oli paremmin ihmisten hoito:)Nykyään ei välitetä ja yksi ihminen tekee monen työt:(Yksi palaa loppuun uusi tilalle,onko siinäkään järkeä???
Joku puhelinvirkailija yhdisti ko. lääkärille. Puhelin pimputteli aikansa ja joku (ei lääkäri) vastasi...
Sanoi "Lääkäri on lomalla" ja laittoi puhelimen kiinni..
Tämähän alkaa muistuttaa itäisen naapurin tyyliä...olisiko kantelun paikka?
CORONARIA ON SAATTANUT KUHMON TERVEYSASIAN PÄIN PERSETTÄ!
On vain niin vaikka lääkäreitä olisi pilvin pimein, että ihmiset ikääntyvät ja lopulta kuolevat pois.
Niin juuri, mutta jostakin syystä luonnonlait unohtuu.
Arvoisa entinen Kuhmolainen. Tiedäkö kuinka nykyisellä paikkakunnallasi terveydenhuollon palvelut järjestetetään. Onko kunnallista vai yksityistä. Jos ne toimivat moitteettomasti hyvä niin. Varmaankin sinulla on vertailutietoa eri kuntien palveluista. Se mitä kohtelua olet saanut Kuhmon kaupungintalolla ei voi liittyä mitenkään terveyspalveluihin. Kuhmon terveyspalvelut järjestää Kainuun maakunta.
Olen täällä misä on paremmat kalaveet, nehä on koillismaalla. Tattiakat saa istua kunnantalossa siellä niin kauan ku perse kestää, kestää hä se 40 vuotta, saattaa olla aika leipääntynyttä aivotoiminta, miksipä siellä tartteisi aivoja käyttää, eikä tuu virkavirheitä ku istuksii ja istuksii vuosikymmenestä toiseen.
siellähän ne Kuusamossa lestaatiolaiset taliaivot.
no lentiiranmies oletpa harvinaisen kohteliaalla päällä
pullistelloo vuan suonkohjut, istuksijal. Van eipähäse ossaa lukia näitä dokumentteja. Kun on toi laskutehtäväki, heh-heh
Kohta Kuhmon lääkäripalvelut paranevat, on kuulemma Lenkki-Lantto Joroisista tulossa lääkäriksi....
Kumma kun ei Keppi-Anttonen...
keppikyyti pois kuhmosta ja joku maalaislääkäri Kiminkinen tilalle. Sekaisin ne lääkäri palvelut kyllä ovat olleet ei maha montaa tyytyväistä asiaksta olla niin on vaikeaksi mennyt edes polilla käynti kun aina pitää aika varata. Ennen sai jotain hoitoa ja hoivaa haavoihinsa kun vain meni! Hoitajatkin menneet niin vähiin jottei niitäkään taho löytää. Käytännössä sieltä saa apua vain ampulanssilla mennessä..
Jos kuvitellaan että Lantto tulisi niin viimeinenkin keppiukki ja mummi köpöttelisi evakkoon kunnanrajan taa.