Ensiksi haluan todeta, ettei ole leväongelmaa !
Kasviin on ilmestynyt aika kauniita "lonkeroita", joiden oletan olevan levää.
Mikä levä on kyseessä ja tulisiko se hävittää ?
Lonkerot ovat parisen senttimetriä pitkiä ja niitä kasvaa vain yhdessä kasvin lehdessä. Väriltään ne ovat tumman vihreitä.
Akvaario on ollut käynnissä jo usean vuoden.
Voisivatko lämpimät kelit olla syy moiseen kun en ole koskaan tällaista nähnyt?
LonkeroLevä
3
322
Vastaukset
lonkerolevä ;)
Ensimmäiseksi tuli mieleen punalevä, jota meillä oli viime kesänä ja luulin ensin että ne ovat jotain polyyppeja. Oli aika hienoja, mutta päätin poistaa ja hankin myös leväbapbeja (akvaario reilu 500 l) joten nyt ei ole enää löytynyt. Ne ei kyllä ihan ollut tummanvihreitä, joskin ei punaisiakaan. Emmänkin harmaanvihreitä, mutta akvaarion valaistustyyppi varmasti vaikuttaa myös siihen.
Ootko katsonut täältä:
http://www.akvaariojalintu.com/ezfiles/LEVIENTUNNISTUSLISTA.pdf- Lonkerolevä
Kiitos linkistä.
Muutamassa pohjakasvin lehdessä on kyllä vähän punalevää...
Mutta voiko se kasvaa tuollaiseksi ?
Pisin lonkero on 4cm pitkä "pötkylä", jossa on selvästi keskiosa ja siitä lähtevät tasaiset höytyvät. ( kuin pieni pulloharja ) Läpimittaa tällä pötkylällä on kokonaisuudessaan 2-3mm.
Täytynee koettaa ottaa kuvaa... :)
Olisi mielenkiintoista tietää mikä tämä on. Lonkerolevä kirjoitti:
Kiitos linkistä.
Muutamassa pohjakasvin lehdessä on kyllä vähän punalevää...
Mutta voiko se kasvaa tuollaiseksi ?
Pisin lonkero on 4cm pitkä "pötkylä", jossa on selvästi keskiosa ja siitä lähtevät tasaiset höytyvät. ( kuin pieni pulloharja ) Läpimittaa tällä pötkylällä on kokonaisuudessaan 2-3mm.
Täytynee koettaa ottaa kuvaa... :)
Olisi mielenkiintoista tietää mikä tämä on.Tuolla on mun oma ihmettely silloin siitä omasta "polyyppilevästä". Olikin näköjään marraskuussa. Tuntuu että siitä on pidempi aika ja ois ollut kesällä, mutta anyway:
http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?f=25&t=160320&sid=c9a37f6b5de3e8227e1091af8428706c
Siel on kuva kans :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15314497Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408336Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486082SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1705695Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.704335Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm654095Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263985"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713