Ensiksi haluan todeta, ettei ole leväongelmaa !
Kasviin on ilmestynyt aika kauniita "lonkeroita", joiden oletan olevan levää.
Mikä levä on kyseessä ja tulisiko se hävittää ?
Lonkerot ovat parisen senttimetriä pitkiä ja niitä kasvaa vain yhdessä kasvin lehdessä. Väriltään ne ovat tumman vihreitä.
Akvaario on ollut käynnissä jo usean vuoden.
Voisivatko lämpimät kelit olla syy moiseen kun en ole koskaan tällaista nähnyt?
LonkeroLevä
3
351
Vastaukset
lonkerolevä ;)
Ensimmäiseksi tuli mieleen punalevä, jota meillä oli viime kesänä ja luulin ensin että ne ovat jotain polyyppeja. Oli aika hienoja, mutta päätin poistaa ja hankin myös leväbapbeja (akvaario reilu 500 l) joten nyt ei ole enää löytynyt. Ne ei kyllä ihan ollut tummanvihreitä, joskin ei punaisiakaan. Emmänkin harmaanvihreitä, mutta akvaarion valaistustyyppi varmasti vaikuttaa myös siihen.
Ootko katsonut täältä:
http://www.akvaariojalintu.com/ezfiles/LEVIENTUNNISTUSLISTA.pdf- Lonkerolevä
Kiitos linkistä.
Muutamassa pohjakasvin lehdessä on kyllä vähän punalevää...
Mutta voiko se kasvaa tuollaiseksi ?
Pisin lonkero on 4cm pitkä "pötkylä", jossa on selvästi keskiosa ja siitä lähtevät tasaiset höytyvät. ( kuin pieni pulloharja ) Läpimittaa tällä pötkylällä on kokonaisuudessaan 2-3mm.
Täytynee koettaa ottaa kuvaa... :)
Olisi mielenkiintoista tietää mikä tämä on. Lonkerolevä kirjoitti:
Kiitos linkistä.
Muutamassa pohjakasvin lehdessä on kyllä vähän punalevää...
Mutta voiko se kasvaa tuollaiseksi ?
Pisin lonkero on 4cm pitkä "pötkylä", jossa on selvästi keskiosa ja siitä lähtevät tasaiset höytyvät. ( kuin pieni pulloharja ) Läpimittaa tällä pötkylällä on kokonaisuudessaan 2-3mm.
Täytynee koettaa ottaa kuvaa... :)
Olisi mielenkiintoista tietää mikä tämä on.Tuolla on mun oma ihmettely silloin siitä omasta "polyyppilevästä". Olikin näköjään marraskuussa. Tuntuu että siitä on pidempi aika ja ois ollut kesällä, mutta anyway:
http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?f=25&t=160320&sid=c9a37f6b5de3e8227e1091af8428706c
Siel on kuva kans :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439678Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.694857"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn584304Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1372816Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1282635Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1712442Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait221800- 201587
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.361530Älä nyt ainakaan pelkää
että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava72970