Olen tossa maaliskuussa menossa japaniin kolmeksi kuukaudeksi ja olen huomennut että finnair ei anna viedä kahta matkalaukkua sinne , onko mitään muuta lentoyhtiötä millä saisi viedä , kun tässä olen katellut niin en ole löytänyt yhtään.
Eikö Japaniin saa enään tuoda kahta matkalaukkua?
12
1004
Vastaukset
- aginorz
just katoin että klm:llä pystyy ottaa toisen laukun kun maksaa vaan sen 55 euroa ainekin niin ymmärsin . onko näin ?
- PaavoXX
Missa semmonen uutinen on ettei kahta laukkua saa vieda ? On ainakin tahan saakka voinut tuoda jos kilot vaan pysyy kurissa, siis ilman lisamaksua.
- aginorz
Joo siis katoin kaikkien lentoyhtiöiden netti sivuja (klm,lufthansa,finnair, air france) ja kaikki sanoo että ei saa kahta ilman lisä maksua.
ja kysyin myös Suomen matkatoimistolta sitä ja nekin sanoivat että useimmat lentoyhtiöt ovat vaihtaneet sen yhteen .
toivon nyt että toi KLM:än 55 euroa extra laukku on totta.
tietääkö kukaan että onko ? - PaavoXX
aginorz kirjoitti:
Joo siis katoin kaikkien lentoyhtiöiden netti sivuja (klm,lufthansa,finnair, air france) ja kaikki sanoo että ei saa kahta ilman lisä maksua.
ja kysyin myös Suomen matkatoimistolta sitä ja nekin sanoivat että useimmat lentoyhtiöt ovat vaihtaneet sen yhteen .
toivon nyt että toi KLM:än 55 euroa extra laukku on totta.
tietääkö kukaan että onko ?Saanko linkin Finnairin sivulle jossa nain sanotaan? itse en loytany ?
- aginorz
PaavoXX kirjoitti:
Saanko linkin Finnairin sivulle jossa nain sanotaan? itse en loytany ?
Kirjattavan matkatavaran määrä reittilennoilla
Eurooppa -> Eurooppa, Lähi-itä, Aasia, Afrikka, Keski- ja Etelä-Amerikka -> Eurooppa
* Bisnesluokassa 30 kg.
* Turistiluokassa 20 kg.
http://www.finnair.fi/finnaircom/wps/portal/checkedBaggage/fi_FI - PaavoXX
aginorz kirjoitti:
Kirjattavan matkatavaran määrä reittilennoilla
Eurooppa -> Eurooppa, Lähi-itä, Aasia, Afrikka, Keski- ja Etelä-Amerikka -> Eurooppa
* Bisnesluokassa 30 kg.
* Turistiluokassa 20 kg.
http://www.finnair.fi/finnaircom/wps/portal/checkedBaggage/fi_FIsaat kylla ottaa mukaan 2 matkalaukkua mutta niiden yhteispaino ei saa ylittaa yli 20:ta kiloa tai tulee lisamaksua...
- aginorz
PaavoXX kirjoitti:
saat kylla ottaa mukaan 2 matkalaukkua mutta niiden yhteispaino ei saa ylittaa yli 20:ta kiloa tai tulee lisamaksua...
siis joo . mutta mitä olen minun kaikkilla matkoilla huomannut että toi 20kg raja on todella vähän minulle ainekin.
Aina ennen Amerikan/Aasian lennoilla on ollut kaksix20kg laukkua ruumaan rajana. mutta nyt on muuttunut sitten nähtävästi.
mutta jos kenelläkään olisi tietoa että tarkoittaako tuo KLM:än juttu että 55euroa yksi 20kg laukku lisää ? - Tokyot
aginorz kirjoitti:
siis joo . mutta mitä olen minun kaikkilla matkoilla huomannut että toi 20kg raja on todella vähän minulle ainekin.
Aina ennen Amerikan/Aasian lennoilla on ollut kaksix20kg laukkua ruumaan rajana. mutta nyt on muuttunut sitten nähtävästi.
mutta jos kenelläkään olisi tietoa että tarkoittaako tuo KLM:än juttu että 55euroa yksi 20kg laukku lisää ?Toihan riippuu hirveässti lentolipustakin, että montako kiloa saa ottaa, samoin kuin jos on jotain Finnariin SIlver/Gold/Platinum-kortteja tms. Yhden laukun maksimipaino on 30kg, mutta yhdellä matkalipulla lipulla voi viedä sitten vaihtelevan määrän kiloja. Enpä muista että pitkään aikaan olisi ollut, että olisi yhdellä matkalipulla saanut viedä 2*20kg ilman mitään lisämaksuja (jos ei ole jkin jäsenkortti, jolla tämä on oikeutettua).
Sinänsä - mihin sitä Aasiassa tarvii paljoa tavaraa tuoda Suomesta? Ongelma on lähinnä saada tavarat taas Suomeen. - Jani Kortesalmi
Tokyot kirjoitti:
Toihan riippuu hirveässti lentolipustakin, että montako kiloa saa ottaa, samoin kuin jos on jotain Finnariin SIlver/Gold/Platinum-kortteja tms. Yhden laukun maksimipaino on 30kg, mutta yhdellä matkalipulla lipulla voi viedä sitten vaihtelevan määrän kiloja. Enpä muista että pitkään aikaan olisi ollut, että olisi yhdellä matkalipulla saanut viedä 2*20kg ilman mitään lisämaksuja (jos ei ole jkin jäsenkortti, jolla tämä on oikeutettua).
Sinänsä - mihin sitä Aasiassa tarvii paljoa tavaraa tuoda Suomesta? Ongelma on lähinnä saada tavarat taas Suomeen.Eli onko jotain rajoituksia esim terä-aseissa,kun olen lähdössä tammikuussa Japaniin ja tarkoitus on tuoda miekka?Ruumaan tietenkin,mutta saako tulleista läpi?Kokemuksia....?
- izakaya
Jani Kortesalmi kirjoitti:
Eli onko jotain rajoituksia esim terä-aseissa,kun olen lähdössä tammikuussa Japaniin ja tarkoitus on tuoda miekka?Ruumaan tietenkin,mutta saako tulleista läpi?Kokemuksia....?
Vaikka me toimme pelkän koristemiekan, johon oli paketin päälle laitetut kaupan leimat ja kaikki, niin silti se piti tullissa avata ja se tutkittiin. En usko että saat oikeaa miekkaa tuotua? Joku fiksumpi vois tietty vastata tähänkin. Käsittääkseni ei onnistu. Tai sitten se on vaan antiikkimiekat, jotka on kielletty.
- kaksikaksi
Kirjoita "enää". Muoto "enään" on väärin.
- Omoi desu ka
menemään piakkoin! Sitten saat nuo tulenpalavasti tarvitsevasi kamat käyttöösi kolmeksi kuukaudeksi - ja sitten vaan rahtina takaisin. Uskoisin, että tulee halvemmaksi plus vähemmällä raahaamisella pääset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885091- 141751
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271497Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91463Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501147Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249302969- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7820